Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

SÜRGÜNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN HÜKÜMETİ'NDEN ÇAĞRI

surgun_dogu_turkistan_hukumeti

Uzun süredir Tayland’a gözaltında bulunan Uygurların kendi istek ve hür iradeleri dışında, can güvenlikleri olmadıkları gerekçesiyle iltica ettikleri Tayland’dan Çin’e geri gönderilmeleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de infiale sebep olmuştur.

Kardeşlerimizin akibetinden endişelenen yakınları, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gittikleri Tayland Konsolosluğu önünde protesto gösterisi yaparlarken, aralarına sızan birkaç provakatörün “Tayland havalimanında Uygurlara ateş açıldı” gibi yalan haberi yüksek sesle ifadesi üzerine istenmeyen ve asla tasvip etmediğimiz görüntüler ortaya çıkmıştır.

 

Temelde “şiddet”e şiddetle karşı çıkmanın doğru olmadığına inanan STK’lar olarak; hem İstanbul’da Tayland Fahri Konsolosluğu’na hem de Ankara’da Tayland Büyükelçiliği önünde Taylandlı bir bayana yapılan saldırıları asla tasvip etmiyoruz. Birkaç provokatörün neden olduğu hoş olmayan hal ve hareketlerden duyduğumuz üzüntüyü kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

 

Yıllardır bölgede devam edegelen insan hakkı ihlallerine ve şiddete maruz kalan Doğu Türkistanlı vatandaşlarımızı itidale davet ediyoruz.

 

Bu vesile ile; Doğu Türkistanlı vatandaşlarımızı; barışçıl protestolar esnasında, bize her zaman kucak açan başta Türkiye olmak üzere Batı ülkelerini, uluslararası arenada müşkül durumda bırakacak şiddet içeren hareketlerden uzak durmaya, Çinli turist ve işadamlarına zarar verecek her türlü davranış ve tahriki reddetmeye davet ediyoruz.

 

Bu duygular içinde bizler; başta Türkiye olmak üzere Batı ülkelerini, İslam Dünyası’nı; Doğu Türkistan’da dini ve milli kimliklerini koruma ve yaşatma mücadelesi veren mazlum ve mağdur 30 milyon Uygur'un dert ve davasına destek olmaya, Pekin yönetimini de bölgede uluslararası hukuka ve Çin Anayasasının ilgili maddelerine aykırı hak ihlallerine son vermeye ve insani sorunları çözmek için girişimde bulunmaya, hoşgörüye ve tüm dünyayı da insanca yaşamak isteyen Doğu Türkistan halkının sesi olmaya davet ediyoruz.

 

Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti olarak; bölgede yaşayan soydaşlarımızın en temel insani hakkı olan kültürel ve dini varlığını korumasının bölgedeki huzur ve istikrara olumlu katkı sağlayacağina inaniyoruz. Bu bariş ve huzur ortaminin doğmasina katki sağlamak amaciyla kurulan sivil toplum kuruluşları her türlü hak ihlalinde meşru ve hukuki sorumluluklarını yerine getirecektir.

 

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti olarak; demokratik ülke temsilcilerinin Çinli muhataplarıyla yapacağı görüşmelerde, Uygurların yaşadığı sorunları gündeme getimelerini ve özellikle Tayland’ın geri gönderdiği Uygurların can ve mal emniyetlerinin güvence altına alınması için gerekli diplomatik girişimlerde bulunulmasını talep ediyoruz. 15-20.07.2015

 

İSMAİL CENGİZ,

DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜN HÜKÜMETİ BAŞBAKANI


İstanbul emniyet müdürü risk aldı 20 dakikalık mücadelede terörist sağ yakalandı

Emniyet Müdürü Çalışkan, Reina teröristinin ele geçirildiği operasyonun talimatını verdiği ve saldırganın 20 dakikalık mücadele soncunda sağ yakalandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan katliamcının yakalanmasıyla ilgili şok açıklama

SGK hizmet binalarının toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reina saldırganı operasyonu hakkında açıklamada bulundu: "Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacaktır. Hukuk devleti sınırları içerisinde herkesten hesap sorulacaktır" dedi.

Saldırganın yakalandığı operasyonda 50 kişi gözaltına alındı

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısını gerçekleştiren saldırgan yakalanırken 50 kişi de gözaltına alındı