Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

CHP'den TBMM'ye olağanüstü toplantı çağrısı

CHP

Cumhuriyet Halk Partisi, terör olaylarına ilişkin görüşmelerin başlaması için TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün TBMM Başkanlığına, terör saldırısı ve terör eylemlerinin araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önerge sunacaklarını belirterek, "116 milletvekilimizin imzasıyla bu önergemizi görüşmek üzere TBMM'yi 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırıyoruz" dedi. Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Suruç'ta meydana gelen bombalı saldırıda 32 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını, Adıyaman'da terör örgütüyle yaşanan çatışmada bir askerin şehit olduğunu, dün de Şanlıurfa'da iki polis memurunun şehit edildiğini hatırlattı. Türkiye'nin terörle mücadelede çok ağır bedeller ödediğini ve ödemeye de devam ettiğini belirten Özel, can ve mal güvenliğine, iç barış ve toplumsal huzura, ülkenin güvenliğine kast eden terör eylemlerinin giderek tırmandığını ifade etti. Bazı hususların artık laftan öteye geçmesi gerektiğini söyleyen Özel, CHP'nin Türkiye'nin en önemli toplumsal meselelerinin çözüm zeminin TBMM olduğu görüşünü her ortamda dile getirdiğini bildirdi. Partisinin, 7 Haziran seçimlerinde halk iradesinin Meclis'e taşındığı ve bu Meclis'in çalışması gerektiği konusunda duyarlılığı olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:"Son günlerde ülkemizde yaşanan terör olaylarının, Suriye politikası başta olmak üzere son yıllardaki dış politika tercihlerinden kaynaklandığına ilişkin yaygın ve ciddi kanaat oluşmuştur. Ülkemizde giderek tırmanan terör olaylarının nedenlerini araştırmak ve gerekli etkin tedbirleri bir an önce almak için parlamentoda bütün siyasi partilerin bir araya gelmesi ve görüşlerini ortaya koyması gerekmektedir. Ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu süreç de göz önüne alınarak 7 Haziran'da oluşan halk iradesinin böylesine önemli bir konuda TBMM marifetiyle vücut bulması ve bu meselenin TBMM'de ele alınması artık bir zorunluluktur."

"Taslak rapor, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunuldu"
CHP'nin Suruç'ta meydana gelen terör saldırısının hemen ardından bölgeye heyet gönderdiğini, incelemeler sonucu hazırlanan taslak raporu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğunu anlatan Özel, şunları kaydetti:"Bu rapor doğrultusunda Sayın Genel Başkanı'mızın talimatlarıyla grubumuz adına ülkemizin yaşadığı bu terör saldırısı ve terör eylemlerinin enine boyuna araştırılması için bir Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergemizi bugün TBMM Başkanlığına sunuyoruz. Aynı zamanda 116 milletvekilimizin imzasıyla Anayasa'nın 93, Meclis İçtüzüğü'nün 7'nci maddesi gereğince bu önergemizi görüşmek üzere TBMM'yi 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. CHP'nin yapmış olduğu çağrıda toplantı günü 29 Temmuz, saat de 15.00 olarak teklif edilmektedir. Ancak İçtüzük'e göre Meclis Başkanlığı konuyu değerlendirecek, talebimizi de göz önünde bulundurarak, 7 gün içinde Meclis'i toplantıya çağıracaktır."Özel,  "Tüm partilerin bu çağrımıza olumlu yanıt vereceğine, 550 milletvekilinin eksiksiz olarak toplantıda bulunacaklarına ve komisyonun da bir büyük uzlaşı ile kurulacağına inanıyoruz" dedi.CHP'nin vatandaşa verdiği sözleri tutabileceğini belirten Özel, "14 ilkesini hayata geçirebileceği bir koalisyonun ortağı olabilir. Ama böyle bir koalisyonun kurulmasının olanaklı olmadığı durumda da erken seçimden en az endişe edecek partinin CHP olduğunun bilinmesini isteriz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı zirve öncesi Trump'a o soruyu soracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi öncesi görüşeceği ABD Başkanı Donald Trump'a önemli bir soru soracak

Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ilk ne zaman kutlandı

Her yıl 1 Mayıs'ta kutlanan Emek ve Dayanışma günü Osmanlı Devletinde ilk kez 1911, İstanbul'da ise 1912 yılında kutlandı

İstanbul'da bu sabah dev operasyon başladı o adresler arandı

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde birçok adrese yönelik operasyon düzenlendi