Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

CHP'nin o önergesi TBMM Genel Kurulu'ndan geçmedi

TBMM

CHP'nin terör olaylarıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin "toplumsal barışı tehdit eden, artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına" ilişkin önergesi kabul edilmedi.Genel Kurul'da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir sataşma nedeniyle tekrar söz aldıktan sonra birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Şafak Pavey, önergeyi oylamaya sundu. CHP ve HDP'li milletvekilleri, önergenin lehinde; AK Partili milletvekillerinin tamamı, MHP'li milletvekillerinin de bir kısmı aleyhinde oy kullandı. Pavey, CHP ve HDP'li milletvekillerinin açıklanan sonuca itiraz etmesi üzerine, "Kabul etmeyenler daha fazla, Meclis Araştırması açılması kabul edilmemiştir. Katip üyelerin görüşü alınmıştır, kabul etmeyenlerin sayısı daha fazla çıkmaktadır" dedi.Meclis Başkanvekili Pavey, kürsüden kadın milletvekillerini incitici sözler sarfedildiğini de belirtti. 

'Silahla siyaset bir arada yürümez'
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Safını herkesin çok net ortaya koyması lazım. Ya 'silah ve terör' diyeceksiniz ya 'demokrasi ve siyaset' diyeceksiniz. Silahla siyaset bir arada yürümez. HDP bir yol ayrımında, bir tercih yapmak durumundadır" dedi.Aydın, partisinin grubu adına yaptığı konuşmasına, "MHP sözcüsünü dinlerken aslında HDP'nin bize minnet etmesi gerektiğini gördük. Yine aynı şekilde HDP sözcüsünü dinlerken de MHP'lilerin bize minnet etmesi gerektiğini gördük. Her iki grup minnet etmiyor" diyerek başladı.

'Barajı geçmek adına demokrasiyi zorlayanlar ortadadır'
Kürt meselesinin, söylenmedik sözün kalmadığı meselelerden biri olduğunu belirten Aydın, AK Partinin tekçi ve homojen mühendislik politikalarının dışına çıktığını söyledi. Çözüm Süreci'nin, silahın ve şiddetin hak arama aracı olamaktan çıkarılması, silahları terk ederek devletin demokratik dönüşümü için siyasete yönelmesi olduğunu kaydeden Aydın, "Bu ise büyük bir iştir. Tüm toplumsal kesimler olarak devletin demokratik dönüşümünü konuşabilmemiz için silahın aradan çıkması lazım. Biz bunun için uğraştık ama PKK terör örgütü saldırılarını sürdürdü. Sadece 7 Haziran'dan bu yana 657 terör eylemi gerçekleştirilmiş" şeklinde konuştu. Son günlerde PKK terör örgütünün ve HDP yöneticilerinin yürütülen operasyonlarla erken seçim arasında ilişki kurmaya çalıştığını söyleyen Aydın, 'AK Parti seçimin faturasını Kürtlere ve Çözüm Süreci'ne çıkararak, çatışma ve savaş üzerinden yeniden tek başına iktidara gelme hesapları yapıyor' şeklinde söylemlerle bir kamuoyu oluşturma gayreti içerisindeler. Seçimle operasyonlar arasında ilişki kurmak Meclis ve millet iradesine büyük bir haksızlıktır, hadsizliktir ve saygısızlıktır. Ama tek başımıza iktidarı istedik. Çözüm Süreci'nin devamı için bunun gerekli olduğunu şimdi net bir şekilde görüyoruz ama demokrasiyi zorlamadık, barajı geçmek adına demokrasiyi zorlayanlar ortadadır' ifadelerini kullandı.

Özçelik: 'Ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız'
CHP İstanbul Milletvekili Murat Özçelik, "Suriye'deki iç savaşın Türkiye'ye taşındığı, terörün farklı boyutlara doğru gittiği ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız" dedi.Geçmişteki olaylara silsileyle bakılması halinde Suriye'deki iç savaşla Türkiye'de yaşananlar arasında bağlantı kurulabileceğini ifade eden Özçelik, çözümün dayanaklı olması için sorunun iyi tespit edilmesi gerektiğini söyledi.Özçelik, "Suriye'deki iç savaşın Türkiye'ye taşındığı, terörün farklı boyutlara doğru gittiği ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız. Terör faaliyetleri çığırından çıktı. PKK-IŞİD arasındaki savaş, Türkiye içinde saydam yürütülmeyen, ne olduğu bilinmeyen Çözüm Süreci'ndeki kesişmeyle vahim boyuta taşınmış vaziyette. Radikal selefi cihatçı örgütler, Türkiye'nin batı ittifakının parçası olduğuna inanıp bize karşı bir şeyler yapmayı düşünürken, ABD ile anlaştığımıza ve PYD'yi desteklediğimize inanıyorlar ve hesap sorma peşindeler. PKK ve diğer örgütler ise Türkiye'nin IŞİD ve el Nusra gibi örgütlere destek verdiğini söyleyip bize karşı hesap sorma vaziyetine geldiler. Ne yazık ki Türkiye'de biz iki lanetin çabalarıyla, eylemleriyle karşı karşıyayız" diye konuştu.

Özdağ: 'Çıkar yol, Güneydoğu Anadolu'yu PKK'nın elinden almaktır'
MHP Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Malazgirt'te şehit edilen Binbaşı Arslan Kulaksız'a Allah'tan rahmet diledi.Malazgirt'te Türk askerine yönelik en son saldırının, 1071'de Romen Diyojen'in Bizans Rum ordusu tarafından yapıldığını ifade eden Özdağ, Abdullah Öcalan Suriye'den kaçtıktan sonra Yunanistan'a girmesine yardımcı olan Yunanlı generalin, neden yardım ettiğini "PKK, ikinci Yunan ordusudur" diyerek açıkladığını belirtti. Özdağ, "Demek ki tarihsel süreklilik devam ediyor" ifadesini kullandı.Özdağ, "Çıkar yol, Güneydoğu Anadolu'yu PKK'nın elinden almaktır, vatandaşı oy vermesi için taşımak değil. Çıkar yol, ayağa düşürülen devleti tekrar ayağa kaldırmaktır. Bunun yolu, MHP'nin yıllardır söylediği terörle mücadele stratejisinin bu ülke tarafından benimsenmesidir" dedi.HDP'nin yaptığı "sahte barış çağrılarına" inanmadıklarını belirten Özdağ, "Keşke samimi olsalardı. Samimi olsalardı, seçimden birkaç gün önce Van Erciş'te katledilen Abdülbari Gül'ün cenazesine gider, başsağlığı dilerlerdi" diye konuştu.

Baydemir: 'Zalimin zulmüne teslim olmayacağız'
HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Genel Kurul'da partisinin grubu adına yaptığı konuşmada, toplantının ülkeyi saran şiddet sarmalından bir an önce çıkarılmasına katkıda bulunması temennisinde bulundu.Barış zeminine geri dönülmesi gerektiğini, bundan başka şansın olmadığını belirten Baydemir, "Burada grubumun ve şahsımın amacı reste, savaş isteyenlerin restine rest ile karşılık vermek değildir. Bir kez daha söylüyorum şu andaki ateşe benzin dökmek değildir, tam tersine ülkenin tümünü saracak olan savaşa su verebilmek" dedi.Baydemir, "Bizler HDP olarak, bütün Türkiye toplumu bilsin ki Türk'ü ile Kürd'ü ile Laz'ı ile Çerkez'i ile Arab'ı ile bütün Türkiye halkı bilsin ki bizler 78 milyonun barış, eşitlik, özgürlük içinde bir arada yaşaması için asla ve kata zalime, zalimin zulmüne teslim olmayacağız" diye konuştu.

Selanik'te Türk Konsolosluğu'na molotof kokteylli saldırı

Selanik'te Türk Konsolosluğu'na bir grup saldırgan polislere molotof kokteylli saldırı düzenledi

Erdoğan'ın yerine geçen öğrenci genel başkanlık sorusunu böyle yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan kapsamında koltuğu 10 yaşındaki Yiğit Türk'e devretti. Türk, gazetecilerin genel başkanlık sorusunu cevaplandırdı

Yıldırım koltuğunu devretti Öğrenci tekli eğitim sistemini anlattı

Başbakan Binali Yıldırım 23 Nisan'da öğrenciye koltuğunu teslim etti. Öğrenci tekli eğitim sistemiyle ilgili gelen soruyu cevapladı