Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

AK Parti ile CHP arasında istikşafi görüşmeler 35 saat sürdü

AKP ve CHP

Hükümet kurma sürecinde, AK Parti ile CHP arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmeler toplamda 35 saat sürdü

AK Parti adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un koordinesinde gerçekleşen AK Parti ve CHP heyetleri, toplam beş kez bir araya geldi.Görüşmelerin biri TBMM'de, diğer dördü ise Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleşti. Görüşmeler 24, 28, 30 Temmuz ile 1 ve 3 Ağustos'ta yapıldı.Ankara Palas Devlet Konukevi'nde 24 Temmuz'da yapılan ilk görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.Heyetler ikinci ve üçüncü görüşmeleri de yine Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleştirdi. Görüşmelerin üçüncüsüne AK Parti'den 6, CHP'den ise 5 kişi katıldı.

'İSTİKŞAFİ' NE DEMEK?
Kamuoyu, "istikşafi" kelimesi ile 2002'de tanıştı. Diplomatik bir terim olarak kullanılan "istikşafi" kelimesi, Yunanistan'la yapılan Ege Denizi'ne ilişkin müzakereler için gündeme geldi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki "istikşafi" Ege görüşmelerinde temel uzlaşma, "her konuda uzlaşmadan, hiçbir konuda uzlaşılmış sayılmayacağı" ve "görüşmeler konusunda bilgi sızdırılmayacağı" üzerinde oldu. Nitekim, 2002'den bu yana, her yıl en az iki kez müsteşarlar düzeyinde yapılan görüşmeler hakkında tek bir bilgi sızmadı.

SÖZLÜK KARŞILIĞI YOKLAMA
İstikşafi kelimesinin sözlükteki karşılığı ise "keşfe çalışma, araştırma, yoklama" sözcüğünden türetilmiş hali olması. Arapça kökenli söz, 'buldu, keşfetti' fiilerinin mastarı halinde....

En kısa görüşme Meclis'te
Dördüncü ve en kısa görüşme ise 1 Ağustos'ta TBMM'nin Mermerli Salonu'nda yapıldı. Bu görüşme 3 saat sürdü.Toplamda yaklaşık 35 saat süren istikşafi görüşmelerde, "demokratikleşme, yeni anayasa, ekonomi, eğitim, sosyal programlar, Türkiye'nin iç ve dış güvenliği, dış politika, Avrupa Birliği ve Ortadoğu politikaları" başta olmak üzere farklı konular ele alındı.Görüşmede, konu başlıkları üzerinde çalışma yapan, ortak ajanda ve gündem maddeleri belirleyen AK Parti ve CHP heyetleri, "iki parti arasında, bir ortaklık yapısı çıkıp çıkmayacağını" değerlendirdi.Görüşmelerin ardından heyetler, AK Parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na raporlarını sunacak.

Heyetlerde farklı isimler yer aldı
İki parti arasında yapılan istikşafi görüşmelerde, zaman zaman değişik isimler yer aldı.Görüşmelerin seçim ve hukuk işleri konu başlıklarının ele alındığı turlarda, CHP heyetine Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan katıldı. Dış politikanın ele alındığı son tur görüşmelerinde ise CHP heyetine bu kez de Genel Bakan Yardımcısı Murat Özçelik dahil oldu.AK Parti heyetinde ise Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya milletvekili Lütfi Elvan yer aldı.

Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ilk ne zaman kutlandı

Her yıl 1 Mayıs'ta kutlanan Emek ve Dayanışma günü Osmanlı Devletinde ilk kez 1911, İstanbul'da ise 1912 yılında kutlandı

İstanbul'da bu sabah dev operasyon başladı o adresler arandı

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde birçok adrese yönelik operasyon düzenlendi

İşte İki yeni KHK'nın detayları

OHAL kapsamında çıkarılan iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) dün Resmi Gazetede yayınlandı