Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

16 askerin şehit düştüğü Dağlıca saldırısı nasıl gerçekleşti

Dağlıca saldırı

Terör örgütü PKK tarafından Dağlıca'da askere kurulan pusu sonrası 16 asker şehit oldu. Hain saldırı hakkında tüm detaylar belli oldu

Türkiye'yi gözyaşına boğan Hakkâri Dağlıca’daki Terör örgütü PKK’nın saldırısının detayları ortaya çıkmaya başladı. İstihbarat birimleri, kış üstlenmesine geçmek isteyen PKK militanlarının Dağlıca bölgesinde hareketlilik gösterdiği istihbarat bilgisini güvenlik birimlerine iletti. Hava destekli operasyonlar sonucunda, kış üslenmesine geçemeyen PKK’nın kayıplar verdiği ve zor durumda kalan örgütün dağ kadrosunun, bölgede güvenlik güçlerine yönelik saldırı hazırlığında olabileceği de değerlendirildi.

YIĞINAK YAPTILAR
Askeri birlikler ve Özel Harekât polisi, 2 gün önce geniş çaplı operasyon başlattı. Havadan da sağlanan destekle PKK’nın yola döşediği birçok patlayıcı imha edildi. Dağlıca Üs Bölgesi’ne geçiş güzergâhında ise alan temizleme çalışması yapıldı.İlk değerlendirmelere göre, teröristler, bölgedeki olumsuz hava koşulları ve yoğun sisten faydalanarak Dağlıca Bölgesi Yeşiltaş köyü yakınlarındaki saldırı noktasına patlayıcı yerleştirdi, bölgeye mühimmat ve ağır silahlarla yığınak yaptı. Teröristler, yerel işbirlikçilerinden istihbarat sağladı, Dağlıca Tabur Komutanlığı’ndan ayrılan askerlerin bilgileri örgütün şehir yapılanmasında yer alanlar tarafından dağ kadrosundakilere iletildi. Yeşiltaş köyü yakınlarında pusuya yatan PKK’lı teröristler, ilk saldırıyı önceki gün saat 15.15 sıralarında düzenledi. Dağlıca Tabur Komutanlığı’ndan operasyona gitmek üzere ayrılan askeri zırhlı araçların geçişi sırasında, teröristler yola tuzaklanan bombayı telsiz üzerinden gönderilen sinyallerle patlattı. Tabur Komutanlığı’na 10 kilometre uzaklıktaki saldırının ardından bölgeye takviye askerler gönderildi. Askerler 17.30 sıralarında ikinci kez tuzağa düşürüldü. Saldırılarda 400 kiloluk bombanın patlatıldığı, askerlere 3 noktadan ateş açıldığı bildirildi. Saldırıyı yapanların, PKK’nın dağ kadrosundan 60 kişilik bir grup olduğu, çatışmaların devam ettiği sırada ise örgütün şehir yapılanmasında yer alan milatanlarıyla başka bölgelerdeki PKK’lı grupların da desteğe giden askerlere ateş açtığı değerlendirildi. Böylece bölgeye giden takviye ve destek kuvvetlerinin olay yerine ulaşmaları geciktirilmeye çalışıldı.

SIFIR NOKTASINA BOMBA
Saldırının ardından terörist grup sınır dışına doğru harekete geçti. Hava destekli operasyonda teröristlerin geçiş güzergâhları bombalandı. Teröristlerle birçok noktada sıcak temas sağlandı. Dağlıca’da bulunan askeri üs bölgesinin ihtiyaçlarının hava desteğiyle sağlandığı ancak bölgedeki olumsuz hava şartları yüzünden görüş mesafesinin bir metreye kadar düşmesi nedeniyle üs bölgesine saldırı günü hava yerine karadan destek gönderildiği öne sürüldü.

Terfiyle Dağlıca’daydı
TERÖR örgütü PKK’nın hain saldırısı sonucu şehit düştüğü kesinleşen Tabur Komutanı Kurmay Yarbay İlker Çelikcan, 1999’da Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra ‘Bordo Bereli’ olarak bilinen Özel Kuvvetler’de görev yapmaya başladı. Subay olarak tim komutanlığı yapan Erzurum doğumlu Çelikcan, Özel Kuvvetler’in birçok operasyonuna katılarak başarı gösterdi. Kurmaylık sınavını kazanarak Harp Akademisi’ne giren Çelikcan, bu yıl mezun oldu ve ağustos başında yapılan Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) yarbaylığa yükseldi. Özel Kuvvetler’den geldiği için Çelikcan, Güneydoğu’daki en riskli bölgelerden birisi olan Dağlıca’ya tabur komutanı olarak gitti.

NENENİN GÖZYAŞLARI
Bursa’da Çelikcan’ın ailesinin oturduğu mahalle bayraklarla donatıldı, Erzurum’un Olur ilçesindeki yakınları da evine akın etti. Eşi doktor olan 2 çocuk babası şehit Yarbay’ın babaannesi 95 yaşındaki Dilber Çelikcan şehit haberinin ardından şoke oldu. Konuşmakta güçlük çeken yaşlı kadın, gözyaşlarına boğuldu. Şehit Yarbay Çelikcan’ın yengesi Pero Çelikcan ise geçen yıl ailesiyle birlikte köyüne geldiğini belirterek, “Hiç kimseyi incitmezdi, duygusal birisiydi” diyerek hıçkırıklara boğuldu. Yengesi Neriman Çelikcan ise “Olan ana kuzularına oluyor” dedi.

Başbakan Davutoğlu: Özel kuvvetler şehitleri aldı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dağlıca’daki hain saldırıyla ilgili güvenlik toplantılarının ardından Çankaya Köşkü’nde basın açıklaması yaptı. Çatışmayla ilgili resmi olmayan bilgileri ‘kara propaganda’ olarak nitelendiren Davutoğlu, şunları söyledi: “O dağlar o teröristlerden temizlenecek. Ne olursa olsun te-miz-le-ne-cek; o kadar! Dün (önceki gün) itibariyle bu çatışmalar aralıksız devam ederek bugüne (dün) kadar sürmüştür. Güvenlik birimlerimiz, komando birlikleri ve özel kuvvetlerle takviye ederek bu derin vadide bulunan karayolu üstündeki alanı güvenlik altına almış, şehit düşen kahraman askerlerimize ulaşmış ve tahliye etmiştir.”


Erdoğan'ın yerine geçen öğrenci genel başkanlık sorusunu böyle yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan kapsamında koltuğu 10 yaşındaki Yiğit Türk'e devretti. Türk, gazetecilerin genel başkanlık sorusunu cevaplandırdı

Yıldırım koltuğunu devretti Öğrenci tekli eğitim sistemini anlattı

Başbakan Binali Yıldırım 23 Nisan'da öğrenciye koltuğunu teslim etti. Öğrenci tekli eğitim sistemiyle ilgili gelen soruyu cevapladı

En güzel ve en anlamlı Miraç kandili mesajları

Ellerin güzel dilekler ve dualar için açıldığı bu anlamlı günde sevdiklerinize ve büyüklerinize Miraç Kandili mesajları göndererek onları sevindirebilirsiniz. İşte o gül kokan mesajlar