Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Dağlıca ve Iğdır'daki terör saldırıları Türkiye'de protesto edildi

teröre tepki

Dağlıca ve Iğdır'da meydana gelen terör saldırıları, Türkiye genelinde protesto edildi

Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları, yurdun birçok kentinde protesto edildi.Eskişehir'de Memur-Sen üyeleri, Hamamyolu Caddesi'ndeki Yediler Parkı'nda bir araya geldi. Memur-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman'ın terör saldırılarını kınayan basın açıklamasının ardından Çarşı Camisi'ne kadar yürüyen grup, daha sonra dağıldı.

Bursa
Bursa'da da Şehreküstü Meydanı'nda bir araya gelen Memur-Sen üyeleri, hain saldırılara açtıkları döviz ve attıkları sloganlarla tepki gösterdi. Memur-Sen İl Temsilcisi Numan Şeker, burada yaptığı konuşmada, eli kanlı terör örgütünün saldırılarını şiddetle kınadıklarını söyledi.

Balıkesir
Balıkesir'de ise Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda toplanan Memur-Sen üyeleri, dev Türk bayrağı açtı. Memur-Sen İl Başkanı Ahmet Gür tarafından yapılan açıklamanın ardından Anafartalar, Kızılay ve Stadyum Caddesi güzergahını takip eden grup, Şehitlik Parkı içindeki Şehitlik Anıtı'na yürüdü. Burada dualar eden grup, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuduktan sonra dağıldı.

Yalova ve Bilecik
Yalova'da da Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplanan Eğitim-Bir-Sen üyeleri "şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "askere uzanan eller kırılsın" sloganını attı.Bilecik'te de Teyfikbey Caddesi'ndeki esnaflar iş yerlerine Türk bayrakları asarak, terör olaylarını protesto etti.

Elazığ
Elazığ'da, 80 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla oluşturulan Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırılarını lanetledi.Elazığ Öğretmenevi önünde bir araya gelen ellerinde Türk bayrakları ve dövizler taşıyan grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Polise uzanan eller kırılsın" ve "Kahrolsun PKK" sloganları attı.

Erzurum'da vatandaşlar askerleri omuzlara aldılar
Erzurum'da vatandaşlar, Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırılarını protesto etti.Lalapaşa Kent Meydanı'nda toplanan çok sayıda vatandaş, yoldan geçen jandarma aracını durdurarak askerleri omuzlara alıp, asker ve polis lehine slogan attı.Daha sonra ellerinde Türk bayraklarıyla, terörü lanetleyen sloganlar atıp, tekbirler getiren grup, Cumhuriyet Caddesi üzerinden Havuzbaşı'na kadar yürüdü. Bu sırada araçlarıyla yoldan geçen vatandaşlar, korna çalıp Türk bayrağı salladı.

Hatay
Köprü Meydanı'nda toplanan Hatay Memur-Sen İl Temsilciliği üyesi grup, ellerinde Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kürt Türk kardeştir", "kahrolsun PKK kahrolsun terör" sloganları atarak terörü lanetledi.Reyhanlı ilçesinde de terör olaylarını protesto etmek amacıyla bir araya gelen grup, ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atarak "teröre lanet yürüyüşü" düzenledi.Atatürk Caddesi'nden belediye binasına kadar yürüyen grup, burada İstiklal Marşı okuyup, dua etti. Yürüyüşe bazıları asker kıyafetleriyle katılırken, gruba çevredeki vatandaşlar alkışlarla destek verdi.Öte yandan bazı vatandaşların İlçe Jandarma Komutanlığı önündeki askerlere sarılarak gözyaşı döktüğü görüldü.

Mersin
Memur-Sen Mersin İl Temsilciliği üyeleri de bir alışveriş merkezinin önünde bir araya gelerek, terör olaylarına tepki gösterdi.Sendikanın il temsilcisi Abdullah Çelik, PKK terör örgütünün, haince saldırılarıyla milletin birliğine ve dirliğine tuzak kurduğunu söyledi.Grup, açıklamanın ardından şehitler için dua etti.

Adıyaman
Adıyaman'da da terör örgü PKK'yı protesto etmek için binlerce aracın katılımıyla oluşturulan konvoyda yer alan vatandaşlar, güvenlik güçlerine yönelik saldırılara tepki gösterdi.Türk bayrağı astıkları araçlarıyla Küçük Sanayi Sitesi kavşağında toplanan vatandaşların gerçekleştirdiği "Teröre Lanet Yürüyüşü" nedeniyle Adıyaman-Gölbaşı karayolu yaklaşık 1,5 saat trafiğe kapatıldı.Terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atan gruptakiler, daha sonra Demokrasi Parkı'na geçti. Burada Türk bayrağı açarak slogan atmayı sürdüren protestocular, Heykel Meydanı'na ulaştı. HDP il binasının bulunduğu caddeye geçişlerine izin verilmeyen gruptakiler, İstiklal Marşı okuduktan sonra dağıldı.

Ankara'da engellilerden protesto
Başkentte Güvenpark'ta toplanan Engelliler Konfederasyonu üyeleri, , "Hepimiz Mehmetçikiz, PKK'ya yeteriz" ve "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde sloganlar attı.Konfederasyon Başkanı Turhan İçli, yaptığı basın açıklamasında, Dağlıca'daki saldırıları şiddetle kınadıklarını belirtti.

Samsun'da kadınlar askerlik şubesine başvurdu
Samsun'da terör olaylarını protesto eden bir grup kadın, askere alınmaları için askerlik şubesine başvurdu.Atatürk Anıtı önünde toplanan Türkçülük ve Turancılık Derneği üyeleri, Türk bayrağı açarak, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" şeklinde slogan attı.Samsun Askerlik Şubesine kadar yürüyen grup, burada İstiklal Marşı'nı okudu. Grupta bulunan kadınlar, terör olaylarını protesto ederek, askere alınmaları için başvuru yaptı.

İzmir
İzmir Adliyesi protokol girişinde oturma eylemi yapan avukatlar, "terör insanlık suçudur" ve "terörü lanetliyoruz" yazılı pankartları tuttu.İzmir Konak meydanında toplanan Memur Sen Konfederasyonu üyeleri de slogan atarak terör olaylarını protesto etti. Dikili ve Kiraz ilçelerinde ise vatandaşlar, belediye tarafından dağıtılan Türk bayraklarını, ev, iş yerleri ve sokaklara astı.

Tokat
Tokat Cumhuriyet Meydanı Yeraltı Çarşısı'nın üzerindeki alanda toplanan Memur-Sen Tokat İl Temsilciliği üyeleri, Türk bayrağı açarak "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları attı.Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Temsilcisi Suat Mantar, Dağlıca, Iğdır ve ülkenin çeşitli şehirlerinde yaşanan ve milleti derinden sarsan eli kanlı terör örgütünün saldırılarını kınadı.Terörün kan ve şiddetten beslenen bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Mantar, "Bu insanlık suçunu ancak aklı, ruhu ve vicdanı iflas etmiş kişiler ve gruplar işleyebilir. Terörizmin ve teröristlerin hedefi ise  insanlıktır, kardeşliğimizdir, milletimizdir, ortak geleceğimizdir, birlikte yaşama irademizdir" ifadesini kullandı.Gruptakiler daha sonra şehitler için dua etti ve İstiklal Marşı okudu.Kentte görev yapan basın mensupları ise Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtının önünde toplanarak terör örgütü PKK'nın  saldırılarını protesto etti.Türk bayrağı açan gazeteciler, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı.

Amasya
Amasya'da Memur-Sen öncülüğünde Yavuz Selim Meydanı'nda toplanan grup, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Gruptakiler, İstiklal Marşı okuyarak şehitler için dua etti. Memur-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, burada yaptığı açıklamada, Iğdır ve Dağlıca saldırılarında şehit olan kahraman asker ve polislere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

Çankırı
Çankırı Şehit ve Gaziler Derneğinin önderliğinde kentteki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Kucaklama Taşı mevkisinde düzenlenen "Teröre lanet, şehitlere saygı mitingi"ne katılanlar Anıt Alanı'na kadar yürüdü.Burada İstiklal Marşı'nı okuyan grup adına konuşan Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Yüksel Teke, " Terör örgütüne yönelik mücadelenin sürdürülmesi gerekiyor. Ne pahasına olursa olsunterör örgütünün üzerine gidilmeli. Ta ki son terörist ya öldürülecek ya da gelip Türk yargısına teslim olacak" ifadelerini kullandı.Daha sonra şehitler için dua edildi.

Çorum
Memur-Sen Çorum İl Temsilciliğince Hakkari'nin Dağlıca ilçesi ile Iğdır'da PKK terör örgütünce düzenlenen saldırılar protesto edildi.Hürriyet Meydanı'nda toplanan sendika üyeleri, Türk bayrakları açarak PKK aleyhine slogan attı. Grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Saatçi, saldırıları kınadı.Kur'an-ı Kerim okunup şehitler için dua eden grup, daha sonra dağıldı.

Ankara
Başkent Ankara'da Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup, Türk bayrakları ve sloganlar eşliğinde yaptıkları yürüyüşle terörü lanetledi.Talat Paşa Bulvarı'ndaki Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan grup, Cebeci istikametine sloganlar atarak yürüyüşe geçti.Dikimevi kavşağında duran ve şehitler için dua eden grup, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu.Araçlarındaki vatandaşların klakson çalarak destek verdiği grup, çevredekilere de Türk bayrağı dağıttı.

Çanakkale
Çanakkale'de, Memur-Sen üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Memur-Sen İl Temsilcisi Suat Özen, burada yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün haince saldırılarıyla milletin birliğine ve dirliğine tuzak kurduğunu, toplumun birlikte yaşama umuduna kurşun sıktığını söyledi.Konuşmanın ardından gruptakiler, ellerindeki Türk bayraklarıyla "şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atarak Morabbin Parkı'na kadar yürüdü.Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dua edildi.Öte yandan, Ayvacık ilçesinde otogarda buluşan 20 taksici, Türk bayrağı astıkları araçlarıyla korna çalarak, teröre olan tepkilerini dile getirdi.

Eskişehir
Eskişehir'de ise terör örgütü PKK'nın Hakkari ve Iğdır'daki saldırılarının ardından aralarında kadınların da bulunduğu bir grup, silah altına alınmak için askerlik şubesine başvurdu.Eskişehir Askerlik Şubesi önünde toplanan Türk Eğitim-Sen üyeleri, burada önce İstiklal Marşı okuyup, şehitler için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra kadınların da bulunduğu grup üyeleri, askerlik başvurusu için dilekçe yazıp, askeri görevliye teslim etti.Grup, sloganlar atarak tarihi Odunpazarı bölgesine kadar yürüdükten sonra dağıldı.

Batman
Batman'da aralarında oda ve derneklerin de bulunduğu 80 sivil toplum kuruluşundan oluşan Batman Barış İnisiyatifi üyesi bir grup, Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. Grup adına açıklama yapan Batman Barış İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Yurtseven, terör olaylarının her kesimi etkilediğini ve kabul edilemez olduğunu söyledi.Kürt sorununun Çözüm Süreci ile şiddet dışı yöntemlerle çözülmeye çalışılmasının siyasal ve sosyal yaşamda bir rahatlama meydana getirdiğini ifade eden Yurtseven, yaşanan terör saldırılarını tasvip etmediklerini dile getirdi.Grup, açıklamanın ardından beş dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.Öte yandan Sason ilçesi Merkez Cami'sinde, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesi ile Iğdır'da terör örgütü PKK mensuplarınca yapılan saldırılarda şehit edilen 16 asker ile 14 polis için sala okundu.Vatandaşlar, kılınan öğlen namazının ardından şehitler için dua etti.

Siirt
Memur-Sen Siirt İl Başkanlığınca yapılan açıklamayla, terör örgütü PKK mensuplarının, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 16 askerin şehit edildiği saldırısını kınadı.Saldırıda şehit düşen askerlerin ailelerine başsağlığı dileklerinin yer verildiği açıklamada, teröre karşı tek ses ve tek yürek olunması gerektiği ifade edildi.
Başta Dağlıca olmak üzere yapılan terör saldırılarının kınadığı açıklamada, şunlara yer verildi:"Terör, kan ve şiddetten beslenen bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçunu ancak aklı, ruhu ve vicdanı iflas etmiş kişiler ve gruplar işleyebilir. Terörizmin ve teröristlerin hedefi ise insanlıktır, kardeşliğimizdir, milletimizdir, ortak geleceğimizdir, birlikte yaşama irademizdir. Bu canice saldırılar, kimden gelirse gelsin terörü, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz. Bu alçak terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte mücadele vermeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Batı illerinde bulunan mevsimlik işçilere ve yoldan geçen doğu illerine ait otobüslere yapılan saldırıları da birer terör eylemi olduğunu düşünüyoruz."

Cumhurbaşkanı zirve öncesi Trump'a o soruyu soracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi öncesi görüşeceği ABD Başkanı Donald Trump'a önemli bir soru soracak

Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ilk ne zaman kutlandı

Her yıl 1 Mayıs'ta kutlanan Emek ve Dayanışma günü Osmanlı Devletinde ilk kez 1911, İstanbul'da ise 1912 yılında kutlandı

İstanbul'da bu sabah dev operasyon başladı o adresler arandı

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde birçok adrese yönelik operasyon düzenlendi