Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Her yıl dünyada binlerce tür kaybolmaya mahkum oluyor

veysel eroglu

'Her yıl küresel biyoçeşitlilik kaybından dolayı binlerce tür kaybolmaktadır ve bu kaybı etkileyen ana faktör çölleşmedir, bu sebeple önümüzdeki yüzyılda toprak, altından daha kıymetli hale gelecektir'

Avrupa Ajansı (AVA)- Bakan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın en önemli küresel problemler arasında yer aldığını belirtti. "Her yıl küresel biyoçeşitlilik kaybından dolayı binlerce tür kaybolmaktadır ve bu kaybı etkileyen ana faktör çölleşmedir. Bu sebeple önümüzdeki yüzyılda toprak, altından daha kıymetli hale gelecektir" ifadesini kullanan Eroğlu, küresel nüfusun 2050'ye kadar 9 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü aktardı.

Gelecek 25 yılda arazi bozulumunun küresel gıda üretimini yüzde 12 azaltabileceğini, bunun da dünya gıda fiyatlarının yüzde 30 artmasına sebep olacağını vurgulayan Eroğlu, su yönetiminin de önemli ölçüde yeniliklere ihtiyacı bulunduğunun altını çizdi. 

Aksi halde milyarlarca kişinin gelecekte açlık, yoksulluk ve çatışmayla karşı karşıya kalacağına dikkati çeken Eroğlu, küresel gıda üretiminin yüzde 44'ünün kurak alanlarda gerçekleştiğine işaret etti. Bu alanların çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklığa duyarlı alanlar olarak dikkate alınması gerektiğini belirten Eroğlu, gelecek 20-50 yılda Afrika, Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun güneyinde, Güneybatı Asya'da, Güney Amerika ve kuzeyinin çoğunda daha büyük kuruluk ve kalıcı şiddetli kuraklığın beklendiğini bildirdi.

Dünyada 2,6 milyar insanın direkt tarım sektöründen geçimini sağladığına işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Taze su kaynaklarının yüzde 70'i bütün dünya nüfusunu beslemek için mevcut tarımsal faaliyetlerde kullanılıyor. Kullanılan tarım arazilerinin yüzde 52'si, arazi bozulumundan orta ya da şiddetli ölçüde etkileniyor. Bu rakam, şu anda küresel olarak 1,5 milyar insanın etkileri hissettiği anlamına gelmektedir. Gelecek 10 yıl içerisinde sadece çölleşmeden dolayı yerinden olan 50 milyon kadar insan ile birlikte 2050 yılına kadar da 135 milyon insan su kıtlığından dolayı yerinden olacaktır."


Demirtaş ve Zeydan'ın tek kişilik koğuşta kalmasını böyle protesto ediyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan'ın tek kişilik koğuşlarda kalmasını açlık greviyle protesto ediyorlar.

Berkin Elvan davasında flaş gelişme

Gezi olayları sırasında bir polis memurunun attığı göz yaşartıcı kapsülün kafasına isabet etmesiyle komaya giren ve 269 gün boyunca komada kalarak hayatını kaybeden Berkin Elvan hakkında süren davada bir polis müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

El-Bab'ta bombalı saldırı, 2 Türk askeri şehit oldu

TSK'dan yapılan açıklamaya göre, Fırat Kalkanı'nda bugün bombalı araç ile yapılan saldırı sonucu 2 Türk askeri şehit olurken, 6'sı da yaralandı.