Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Her yıl dünyada binlerce tür kaybolmaya mahkum oluyor

veysel eroglu

'Her yıl küresel biyoçeşitlilik kaybından dolayı binlerce tür kaybolmaktadır ve bu kaybı etkileyen ana faktör çölleşmedir, bu sebeple önümüzdeki yüzyılda toprak, altından daha kıymetli hale gelecektir'

Avrupa Ajansı (AVA)- Bakan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın en önemli küresel problemler arasında yer aldığını belirtti. "Her yıl küresel biyoçeşitlilik kaybından dolayı binlerce tür kaybolmaktadır ve bu kaybı etkileyen ana faktör çölleşmedir. Bu sebeple önümüzdeki yüzyılda toprak, altından daha kıymetli hale gelecektir" ifadesini kullanan Eroğlu, küresel nüfusun 2050'ye kadar 9 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü aktardı.

Gelecek 25 yılda arazi bozulumunun küresel gıda üretimini yüzde 12 azaltabileceğini, bunun da dünya gıda fiyatlarının yüzde 30 artmasına sebep olacağını vurgulayan Eroğlu, su yönetiminin de önemli ölçüde yeniliklere ihtiyacı bulunduğunun altını çizdi. 

Aksi halde milyarlarca kişinin gelecekte açlık, yoksulluk ve çatışmayla karşı karşıya kalacağına dikkati çeken Eroğlu, küresel gıda üretiminin yüzde 44'ünün kurak alanlarda gerçekleştiğine işaret etti. Bu alanların çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklığa duyarlı alanlar olarak dikkate alınması gerektiğini belirten Eroğlu, gelecek 20-50 yılda Afrika, Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun güneyinde, Güneybatı Asya'da, Güney Amerika ve kuzeyinin çoğunda daha büyük kuruluk ve kalıcı şiddetli kuraklığın beklendiğini bildirdi.

Dünyada 2,6 milyar insanın direkt tarım sektöründen geçimini sağladığına işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Taze su kaynaklarının yüzde 70'i bütün dünya nüfusunu beslemek için mevcut tarımsal faaliyetlerde kullanılıyor. Kullanılan tarım arazilerinin yüzde 52'si, arazi bozulumundan orta ya da şiddetli ölçüde etkileniyor. Bu rakam, şu anda küresel olarak 1,5 milyar insanın etkileri hissettiği anlamına gelmektedir. Gelecek 10 yıl içerisinde sadece çölleşmeden dolayı yerinden olan 50 milyon kadar insan ile birlikte 2050 yılına kadar da 135 milyon insan su kıtlığından dolayı yerinden olacaktır."


İstanbul emniyet müdürü risk aldı 20 dakikalık mücadelede terörist sağ yakalandı

Emniyet Müdürü Çalışkan, Reina teröristinin ele geçirildiği operasyonun talimatını verdiği ve saldırganın 20 dakikalık mücadele soncunda sağ yakalandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan katliamcının yakalanmasıyla ilgili şok açıklama

SGK hizmet binalarının toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reina saldırganı operasyonu hakkında açıklamada bulundu: "Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacaktır. Hukuk devleti sınırları içerisinde herkesten hesap sorulacaktır" dedi.

Saldırganın yakalandığı operasyonda 50 kişi gözaltına alındı

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısını gerçekleştiren saldırgan yakalanırken 50 kişi de gözaltına alındı