Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

TBMM tatile girdi

meclis

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu 1 Kasım gününe kadar tatile girdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak seçimin kesin sonuçlarının, YSK tarafından, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilamını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanmak üzere tatile girdi.AK Parti, Danışma Kurulu toplanamadığı için Meclis'in 1 Kasım'daki Milletvekili Genel Seçimi sonrasında toplanmak üzere tatile girmesine ilişkin grup önerisini TBMM Genel Kurulu'na getirdi. Önerinin lehinde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Doğan Kubat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerin yenilenmesine karar verdiğini ve bu çerçevede de bölgelerine gidip seçim çalışması yapacaklarını söyledi. Seçimin yapılacağı 1 Kasım'a kadar yoğun çalışma temposu içinde olacaklarını belirten Kubat, "Seçim sürecinin, demokratik esaslara göre, hoşgörü içinde, düşmanca değil rekabet bilinci içinde olacağını ümit ediyorum" dedi.Doğan Kubat, seçim için sahada yapılacak çalışmalarda gürültü ve çevre kirliliği yapılmaması noktasında centilmenlik anlaşması yapılmasının sevindirici olduğunu belirtti.CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise sabah saatlerinde Silvan'dan gelen şehit haberleri ile sarsıldıklarını ifade ederek, "Tüm polislere, askerlere ve masum insanlara Allah'tan rahmet diliyorum, ulusun başı sağolsun" diye konuştu.MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Meclis'in bugün hem açıldığını hem de kapandığını söyledi.  "3 şehit var, 12 vatandaşımız Ankara'da öldü" diyen Vural, böyle bir ortam içinde medyaya yönelik saldırıların devam ettiğini kaydetti.Vural, gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'a yapılan saldırının halkın bilgi edinme özgürlüğüne yapılan saldırı olduğunu kaydetti.

"Teröre anladığı şekilde cevap veriliyor"
Sataşma gerekçesiyle kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, milletin en büyük hakem olarak seçimde kararını vereceğini dile getirdi. Amansız bir şekilde terörle mücadele edildiğini belirten Aydın, "Teröre anladığı şekilde cevap veriliyor. PKK, 20 Temmuz'da silahlanma ve topyekun silahlı mücadele çağrısı yaptı. Kim siyasetin önünü tıkadı? Siz, o yüzde 13'e saygısızlık ediyorsunuz. Gücü yüzde 13'den değil de terör örgütünden aldığınızı söylüyorsunuz. Bu haksızlıktır, saygısızlıktır. Kim savaş çağrısı yaptı? Kaldı ki bu savaş değildir, terör saldırısıdır. Gücü terörden alarak mı barış istiyorsunuz? Sayın Cumhurbaşkanı'na söylediğinizin kaçta kaçını terör örgütüne söylüyorsunuz, ona söylemeye cesaretiniz var mı?" diye sordu.

Konuşmaların ardından AK Parti'nin önerisi kabul edildi. Buna göre, TBMM Genel Kurulu, 2 Ekim 2015 Cuma gününden başlayarak, 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kesin sonuçların, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilamını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanmak üzere tatile girdi.


Yakalama kararı çıkartılan Gülen'in avukatıyla ilgili akıl almaz olay

15 gün önce hakkında yakalama kararı çıkarılan FETÖ lideri Gülen'in gözaltındaki avukatı Orhan Erdemli'nin 2 gün boyunca duruşmalara girdiği ve duruşmaların sonunda evine gittiği ortaya çıktı.

Son dakika TSK başörtü yasağını kaldırdı

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubaylar için bir yeniliğe giderek, başörtüsü takabileceklerini açıkladı.

15 Temmuz gecesi yakalanan ilk darbeci albay adliyeye getirildi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk gözaltına alınan Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş güvenlik önlemleri içinde mahkemeye getirildi.