Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

PKK operasyonlarında 981 kişi tutuklandı

PKK operasyon

Polisin son 2 buçuk ayda terör örgütüne yönelik operasyonlarında 10'u yabancı uyruklu 981 şüpheli tutuklandı

Polisin sorumluluk alanında 2,5 aylık dönemde terör örgütüne yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 10'u yabancı uyruklu 981 şüpheli tutuklandı.AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 24 Temmuz-5 Ekim tarihlerinde polisin sorumluluk alanında terörle mücadele ekiplerince 64 ilde 4 bin 624 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, terör örgütü PKK'nın eylemlerine katıldığı belirlenen 54'ü yabancı uyruklu 3 bin 768 şüpheli gözaltına alındı.Zanlılardan adliyeye sevk edilen 3 bin 530 kişi cumhuriyet savcısına ifade verdi. Bunlardan bin 799'u savcılık ve mahkeme tarafından, 750'si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 10'u yabancı uyruklu 981 şüpheli ise tutuklandı.Öte yandan, Türkiye genelinde polis sorumluluk bölgesinde silahlı eylemlere katıldıkları iddiasıyla DHKP-C, MLKP ve diğer terör örgütlerinin üyesi 266 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 265'i cumhuriyet savcısına ifade verdi, 117'si savcılık ve mahkemece, 69'u da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 79 şüpheli ise mahkemece tutuklandı. Operasyonlarda, terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı belirlenen 227'si yabancı uyruklu 622 kişi de yakalandı. Adliyeye sevk edilen 616 şüpheliden 33'ü yabancı uyruklu 177'si tutuklandı. Şüphelilerden 318'i savcılık ve mahkemece, 121'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Operasyonlarda ele geçirilen malzemeler
Polis sorumluluk bölgesinde 24 Temmuz-5 Ekim tarihlerinde terör örgütleri PKK, DHKP-C ve DAEŞ'e yönelik operasyonlarda 7 ton 430 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan kimyasal malzeme, 29 ağır silah, 137 el bombası, 726 el yapımı bomba, 144 uzun namlulu silah, 195 tabanca, 155 av tüfeği, 83 kurusıkı tabanca, bin 690 molotofkokteyli, 102 ağır silah mühimmatı, 36 bin 582 mermi ile 59 kesici alet ele geçirildi. Ayrıca, terör örgütü mensuplarının giydiği 33 kıyafet, bir gece görüş dürbünü, bir telsiz, bir güneş gözlüğü şeklinde kamera, 4 roket ateşleme fünyesi, PKK ve diğer yasa dışı örgütlere ait çok sayıda doküman, sözde DAEŞ bayrağı ile çok sayıda yaşam malzemesi bulundu. 

PKK'nın silahları
Terör örgütü PKK mensuplarının Kandil bölgesinde oluşturdukları atölyelerde çeşitli silahlardan alınan parçalarla "Zagros" adını verdikleri bir silah ürettikleri ve bu silahın helikopterlere karşı 12,7 milimetre çapında uçaksavar mermisi atabildiği belirlendi.Diyarbakır'da PKK'lıların güvenlik güçlerine yönelik saldırılarında ilk kez 2 ayrı yerde lav silahı ile zırh delici mermileri de kullanmaya başladıkları tespit edildi.


TSK'dan ihraç edilen doktor dünyaya umut oluyor

28 Şubat döneminde binbaşı rütbesiyle emekliye sevk edilen Op. Dr. Cevat Uçar'ın dış kulak yolunu oluşturan "Uçar Flebi" yöntemini tüm dünya uyguluyor.

Sınırdan Irak'taki PKK'lılara top yağdı

Irak sınırında bulunan 34'üncü Hudut Alay Komutanlığı'nda konuşlu obüs topları PKK hedeflerini yoğun top atışına tuttu.

İstanbul'da yürekleri ağızlara getiren olay tüm binalar boşaltıldı

İstanbul'da devam eden metro çalışmalarında Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı üzerinde oturan vatandaşları binalarından çıkmaları istendi. Çalışmaların binalarda çatlaklar oluşturduğu ortaya çıktı.