Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Avrupa Birliği liderleri sığınmacı krizi için toplanacak

AB ülkeleri

Avrupa Birliği liderleri bugün Brüksel'de sığınmacı krizini görüşmek üzere toplanacak

AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye'nin desteği, sorunun çözümü için en  önemli unsur olarak öne çıkarken, Birlik üyesi ülkelerin liderleri Ankara'yı ikna  edebilmek için yollar arayacaklar. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirve öncesi  yaptığı açıklamalarda hem imtiyazlardan hem de olası 'güvenli bölge'yi gündeme  getirirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel de, zirve sonrası Ankara'ya gidecek. AB liderleri, son aylarda artış gösteren ve 2. Dünya Savaşı'ndan bu  yana Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı en ciddi sığınmacı krizine kalıcı çözüm  arıyor. bugün TSİ 17.00'de 'sığınmacı' gündemiyle bir kez daha toplanacak olan  liderler, birliğin dış sınırlarının korunmasının güçlendirilmesi, komşu ülkelere  ve bu ülkelerde bulunan sığınmacılara yardım yapılması, transit ülkeler ve  sığınmacıların ülkeleri ile işbirliğine gidilerek sorunun asıl nedenlerine çözüm  aramayı tartışacak. Ele alınacak konular arasında Türkiye'nin istediği Suriye'nin  kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması da var.
 
Çözümde Türkiye'nin yardımı
Çözüme dair tartışmalarda en çok Türkiye'nin adı öne çıkıyor. Zirvede,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 gün önce Brüksel'e yaptığı ziyarette  kendisine sunulan AB'nin eylem planı taslağı ele alınacak. AB Komisyonu heyetinin  devam etmekte olan Ankara ziyaretinin asıl sebebini oluşturan taslak planda,  Türkiye'nin desteği en önemli unsur olarak görülüyor. Taslakta, Ankara'nın  desteği karşılığında, Türkiye'nin sığınmacılara sağladığı hizmetlere destek için  2015-2016 yıllarında 1 milyar avroya kadar mali yardım vadediliyor. Ancak bu  yardımların kaynağı şu an için belirsizliğini korurken, AB'de bütçe konularındaki  karar süreçlerine göre bu rakamın değişmesi de söz konusu.
 
İmtiyazlar
Türkiye'yi ikna edebilmek için vizelerin kaldırılması gibi  "imtiyazlar" da gündeme getirildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, geçen günlerde  yaptığı açıklamada Avrupa'ya olan sığınmacı akınının durdurulmasını  amaçladıklarını, Ankara ile de bu nedenle görüşmeler yürüttüklerini kaydederek,  "Türkiye ile sağlanacak bir anlaşma, bu akışı yavaşlatırsa bir anlam ifade  edebilir. İmtiyazlar, ancak bu bu amaca ulaşıldığında meşru olur" demişti.
 
İlk 9 ayda 710 bin sığınmacı
Suriye'deki savaş devam ederken, Avrupa'ya olan sığınmacı akınının  artarak devam etmesinden korkuluyor. Tusk, kış şartları nedeniyle bir yavaşlama  gözükse de baharla beraber sayının çok daha fazla artacağı uyarısında bulunmuştu.  Avrupa Birliği sınır ajansı Frontex de, yılın ilk 9 ayında AB ülkelerine toplam  710 bin sığınmacının giriş yaptığını açıkladı.
 
Schengen sarsılıyor
Birlik ülkeleri, sığınmacıların dağıtımı konusunda da sorun yaşıyor.  Yunanistan ve İtalya'daki 160 bin mültecinin diğer AB ülkelerine belirli kotalar  çerçevesinde yerleştirilmesini öngören tartışmalar, Schengen sistemini de  tehlikeye atmaya başladı. Zirvede muhtemel AB sınır kontrol sistemi de ele  alınacak. Tartışılacak diğer bir konu da, sığınmacıların ilk vardığı ülkede  iltica başvurusu yapmasını öngören, Dublin İltica Mevzuatı olacak. Sığınmacıları  kayıt etmek ve savaştan kaçanlar ile ekonomik nedenlerle göç etmeye çalışanların  ayrılmaya çalışıldığı ''karşılama merkezleri'' de liderlerin görüşmesinde masaya  gelecek konular arasında yer alıyor.
 


İstanbul'da hayat durdu vapur motor şimdi de Marmaray seferleri iptal edildi

İstanbul'da olumsuz hava koşulları vapur ve motorların seferlerinin iptal edilmesine sebep olurken, Marmaray'da aşırı yoğunluk nedeniyle seferlerini durdurdu.

Cumhurbaşkanı suikast timini göreve çağırmak için özel kod verilmiş

FETÖ soruşturması kapsamında devam eden duruşmalarda Cumhurbaşkanına suikasta yönelik suikast timinden itiraflar geldi. Sanıklar bu görev için özel kodların verildiğini söyledi.

Referandum öncesi hazırlanan genelge tüm illere gönderildi

Referandum öncesi alınacak tedbirlere ilişkin genelge İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı genelge 81 ilin valiliğine gönderildi