Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Merkel'in İstanbul ziyareti İngiliz basınında

Angela Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İstanbul'a ettiği ziyaret İngiliz basınında genişçe işlendi

Times'taki haberin başlığı, "Merkel, göçmen kontrolleri karşılığında Türkiye-AB anlaşması önerdi".Gazete, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılma şansının, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in u-dönüşü ile yeniden canlandığını belirtiyor. Times Merkel'in, Suriye'den göçmen akışının kontrol altına alınmasına yardımcı olması karşılığında, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefete son verdiğini yazıyor.

Bununla birlikte, Merkel'in istanbul gezisinin Almanya'da eleştiri konusu olduğu da vurgulanıyor haberde.Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin İstanbul doğumlu milletvekili Lale Akgün'ün "Erdoğan şimdi 'Herkes cebimde, kimse bir dediğimi iki etmiyor' diye düşünebilir", Yeşiller Partisi'nin Türkiye kökenli milletvekili Cem Özdemir'in, "Erdoğan'ın konumunu güçlendirme olarak algılanabilecek birşey yapmamlıyız" şeklindeki cümlelerine yer verilmiş haberde.

Daily Telegraph'daki haberin başlığı ise "Türkiye mülteci krizinde vize sözü aldı".Gazete Merkel'in Başbakan Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin iki konuda Ankara'ya yardımcı olacağını söylediğine dikkat çekiyor.Bunların ilki Avrupa'ya gidecek Türk vatandaşlarına vize muaffiyeti. Diğeri de Türkiye'nin sürüncemedeki AB ile üyelik müzakerelerini ilerlemesi.Avrupa'nın göçmen akışının önlenmesi konusunda acilen yardıma ihtiyaç duyduğunun altını çizen Daily Telegraph, Almanya'nın da bu noktada yardım karşılığı Türkiye'nin AB üyeliği yolunu yumuşatmayı teklif ettiğini belirtiyor.

Avrupa'nın 'kirli anlaşması'
Independent'taki haber ise "Avrupa'nın 'kirli anlaşması' " başlığını taşıyor.Gazete Almanya Başbakanı Angela Merkel'in göçmenlere yönelik tavrının ülkesinde eleştiri konusu olduğunu, Merkel'in ise bu duruma karşın mülteci akışının durdurulması karşılığında Türkiye'nin AB üyeliği sürecini hızlandırmayı teklif ettiğini yazıyor.

Haberin başlığına taşınan "kirli anlaşma" ifadesi ise esasında, Almanya kamuoyundaki bazı endişeleri yansıtıyor. Independent'taki haberden bazı satırlar şöyle:"Almanya'da, Avrupa'daki mülteci krizi kaynbaklı baskının Merkel'i Türk ev sahipleri ile bir nevi 'kirli anlaşma' yapmaya zorlayabileceği yönünde endişeler var. Gerek Merkel'i partisi gerekse de Almanya birçok kişi böylesi bir anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor. Dün yayımlanan bir kamuoyu araştırmasına göre, Merkel'in lideri olduğu muhafazakar Hristiyan Demokrat Parti'ye destek yüzde 37 ile rekor bir düzeye geriledi. Buna neden olarak da iktidar partisinin mülteci krizini ele alış tarzı gösteriliyor."

'Merkel iki talebe yeşil ışık yakmadı'
Financial Times gazetesi ise ilk sayfasındaki haberde, Türkiye'nin 2005'ta AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasından bu yana 35 başlıktan sadece 14'ünü açabildiğini, kapatılan başlık sayısının ise sadece bir olduğunu hatırlatıyor.Gazeteye göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin iki talebine yeşil ışık yakmadı. Bunlardan biri, Türk vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarının 2016 yazında kaldırılması, diğeri de AB'nin Osmanlı Ermenilerinin 2015'te katledilmelerine yönelik tutumunu değiştirmesi.Financial Times'taki haberde ayrıca, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerdeki kamplarda yaşayan 200 bin göçmenin Mart ayında AB üyesi ülkelere yerleştirilmesini önereceği aktarılıyor.

İstanbul'da bu sabah dev operasyon başladı o adresler arandı

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde birçok adrese yönelik operasyon düzenlendi

İşte İki yeni KHK'nın detayları

OHAL kapsamında çıkarılan iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) dün Resmi Gazetede yayınlandı

İşte yeni KHK ile ihraç edilen öğretmen listesi

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan KHK ile 29 öğretmen ihraç edildi