Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

MGK'nın Ekim ayı olağan toplantısında terör ve Suriye başlıkları ele alındı

Milli Güvenlik Kurulu

Milli Güvenlik Kurulu'nun Ekim ayı olağan toplantısı dün gerçekleşti. Toplantıda terör olayları ve Suriye konuşuldu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) açıklamasında, toplantıda Ankara'daki terör saldırısının, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alındığı belirtilerek, "Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir" denildi.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada, toplantıda vatandaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına ilişkin hususların etraflıca görüşüldüğü bildirilerek, "Ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiş, güvenlik güçlerinin fedakar ve kahramanca mücadelesi takdirle karşılanmıştır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:"Toplantıda, Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alınmıştır. Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız  sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden Paralel Devlet Yapılanması'na karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdürüleceği teyit edilmiştir."

"DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele kararlılıkla sürecek"
1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu aktarılan açıklamada, toplantıda Suriye'deki gelişmelerin de ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:"Suriye'de yaşanan ve uluslararası niteliği gün geçtikçe artan gelişmeler etraflıca değerlendirilmiş, Güney sınırlarımıza yakın bölgelerde yaşanan hareketlilik, yapılan hava sahası ihlalleri de dahil olmak üzere, ele alınmış ve sınır güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiştir. Rusya ve İran'ın Suriye'deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Terörizmle Mücadele Zirvesi'nde ele alınan konular hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur. Bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgütleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır."

"Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı olmasına ihtiyaç var"
Suriye'de sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımı sonucunda meydana gelen can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesinin gerekliliği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların, insani sorumluluk bilinci içerisinde devam edeceği belirtilmiştir. Uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulmak amacıyla daha somut ve gerçekçi adımlar atması gerektiği, bunun Avrupa ve dünya için de önemli bir problem olduğu dile getirilmiştir. Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı bir şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunduğu hususunun altı çizilmiştir. Irak'ta yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınarak, Irak sınırları içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı sorunların giderilmesi gerektiği hususu dile getirilmiştir.Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler hakkında Kurul'a bilgi verilmiş, İsrail'in, insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa'da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilmiştir.Kıbrıs'ta müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmeler ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan kardeşlerimize olan desteğimiz teyit edilmiştir."

Erdoğan'ın yerine geçen öğrenci genel başkanlık sorusunu böyle yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan kapsamında koltuğu 10 yaşındaki Yiğit Türk'e devretti. Türk, gazetecilerin genel başkanlık sorusunu cevaplandırdı

Yıldırım koltuğunu devretti Öğrenci tekli eğitim sistemini anlattı

Başbakan Binali Yıldırım 23 Nisan'da öğrenciye koltuğunu teslim etti. Öğrenci tekli eğitim sistemiyle ilgili gelen soruyu cevapladı

En güzel ve en anlamlı Miraç kandili mesajları

Ellerin güzel dilekler ve dualar için açıldığı bu anlamlı günde sevdiklerinize ve büyüklerinize Miraç Kandili mesajları göndererek onları sevindirebilirsiniz. İşte o gül kokan mesajlar