Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Van depreminin 4. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Van depremi

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler facianın 4. yılında anıldı

Van merkez ve Erciş ilçesi ile köylerde 644 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 7,2 büyüklüğündeki depremin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, enkaz altında yaşamını yitirenlerin acısı ilk günkü gibi yüreklerde duruyor.Devletin sunduğu imkanlarla yeni yapılan konutlara taşınan ve geride kalan yakınlarıyla acılarını hafifletmeye çalışan vatandaşlar, kaybettikleri yakınlarını, depremin 4. yılında mezarları başında andı.Mezarlığa gelen vatandaşlar, anne, baba, eş ve çocukları için mezarları başında dualar okuyup gözyaşı döktü.Depremde 12'si çocuk 15 kişinin yaşamını yitirdiği Tuşba ilçesine bağlı Dağönü Mahallesi'nde, yıkılan evinin enkazında kalan eşi ve 3 çocuğunu kaybeden, 5 yaşındaki kızı Esmanur ile hayata tutunan Murat Yürük, AA muhabirine, deprem günü yaşadığı çaresizliği anlattı.Eşi ve üç çocuğunu mezarları başında da yalnız bırakmadığını ve günaşırı ziyaretlerine geldiğini anlatan Yürük, "Eşim ve çocuklarımı kaybettim. Kızım depremde dışarıda oyun oynuyordu. Ben de bahçede çalışıyordum. Şans eseri kurtulduk. Şimdi Esma ile yaşıyoruz. Allah bizi beterinden korusun. O günden sonra Esma için varım" dedi.Aynı mahallede ikamet eden Fikret Çortar da 1 ve 3 yaşlarında iki çocuğunun depremde enkaz altında kaldığını, o gün enkazı tırnaklarıyla kazımaya çalıştığını ancak çocuklarını kurtaramadığını söyledi.

Anma töreninde duygulu anlar yaşandı
Van'da depremin 4. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi. AFAD İl Müdürlüğü'nce Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen programa Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Vali İbrahim Taşyapan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Van depreminde yapılan kurtarma çalışmalarıyla ilgili hazırlanan film, salondakilere duygulu anlar yaşattı. Van depreminde yürütülen sağlık, arama-kurtarma, yardım gibi çalışmaların koordinatörlüğünü üstlenen Beşir Atalay, yaptığı konuşmada, depremden 3.5 saat sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabinenin büyük bir bölümünün Van'a geldiğini anımsatarak, o günlerde yaşanan acıyı anlatmanın mümkün olmadığını söyledi.AFAD Başkanı Oktay ise bu tür etkinlikleri yaparken amaçlarının acıları tazelemek değil, bu tür acıları tekrar yaşamamak için nelerin daha iyi yapılması gerektiğini konuşmak olduğunun altını çizdi.Vali İbrahim Taşyapan da Van depreminde yürüttüğü çalışmalarla göz dolduran AFAD'ın afetlerdeki çok başlılığı ortadan kaldıran bir kurum haline geldiğini ifade ederek, "Türkiye'de son yaşadığımız göç hadisesi de bir afettir ve bundan da yüzümüzün akıyla çıkıyoruz. Allah bu tür acıları bir daha yaşatmasın" dedi.


TSK Fırat Kalkanı Harekatıyla ilgili son dakika açıklaması yaptı

Suriye'nin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri açıklama yaptı

Flaş Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde korkutan yangın

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin giriş kısmında bilinmeyen nedende çıkan yangın sonucunda itfaiye ve polis ekipleri olay yerine gitti

200'den fazla kadına tecavüz etti işte DAEŞ'liden kan donduran açıklama

Irak'ta hücrede tutulan DAEŞ'li 21 yaşındaki militan Amar Hüseyin 200'den fazla kadına tecavüz ettiğini söyleyerek, kendini savunmak için genç kadınların buna ihtiyacı olduğunu belirtti.