Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Azerbaycan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için tören düzenlendi

Azerbaycan

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yıldönümü münasebetiyle Bakü'deki Türk şehitliğinde tören düzenlendi

Türkiye'nin Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen törene; Büyükelçi Alper Coşkun, Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, devlet ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Büyükelçi Coşkun'un şehitlikteki anıta çelenk bırakmasıyla başlayan tören iki ülkenin İstiklal Marşlarının okunmasıyla devam etti.Hatıra defterini imzalayan Büyükelçi Coşkun yaptığı konuşmada, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yüce Türk milletinin aziz şehitlerimiz. Cumhuriyetimizin ilanının 92. yıldönümünü heyecan ve gurur içinde kutlamakta olduğumuz bu günde eşsiz kahramanlıklarınızı ve hatıranızı yad etmek üzere manevi huzurunuzda bulunuyoruz" ifadelerine yer verdi."Kutsal bayrağımızın gölgesinde bölünmez vatan toprağının üzerinde yücelttiğimiz, Ulu Önder Atatürk'ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünü idrak etmekten büyük bir gurur duyuyoruz" diyen Coşkun, "Bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize ve bize emanet edilen Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı değerlere sahip çıkacağız. Aziz şehitlerimiz sizler vatan toprağı uğruna fedakarca cepheden cepheye koştuğunuz günlerde özgürlüğü ve bağımsızlığı tehdit altında olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin de yardımına koşmaktan hiç tereddüt etmediniz ve bu topraklarda mekanların en yücesine nail oldunuz. Uğruna canınızı verdiğiniz bu kardeş toprağında huzur içinde yatın" sözlerini kullandı.

Coşkun, "Bu anlamlı günde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canını feda etmiş olan tüm aziz şehitlerimizin kutsal hatırası önünde bir kez daha saygıyla ve şükranla eğiliyoruz" ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

Törenden sonra gazetecilere açıklama yapan Alper Coşkun, "On yıllarca farklı coğrafyalarda süren savaşlarda yorgun çıkmış olan bir milletin küllerinden yeniden doğduğu bir gün bugün. Bu Cumhuriyetin kurulmasında yapılan fedakarlıkları hatırlamak ve asla unutmamak. O fedakarlıkların en büyüğü tabii o dönemin koşulları içerisinde Atatürk ve onun dava arkadaşları tarafından yapılmış. Anadolu'daki her bir insanımız tarafından olağanüstü bir mücadele yürütülmüş. Bu dönemde terör tehdidinin arttığı bu dönemde, Türkiye etrafında istikrarsızlığın, huzursuzluğun arttığı ve kendisi istikrar ve huzur adası olmasına rağmen bu istikrarsızlığın bir tehdit haline geldiği etrafında bir ülke olarak Türkiye'nin sahip olduğu değerlerin önemini çok iyi idrak etmemiz ve bunu korumak için hala eşsiz fedakarlıklar yapmakta olan güvenlik güçlerimizi, özellikle de şehitlerimizi minnetle ve rahmetle anmayı borç biliyoruz" şeklinde konuştu.


15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde intihar

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden atlayarak intihar eden Erkan Çiçekoğlu'nun cansız bedeni denizden çıkarıldı. Polis ekiplerinin olayla ilgili incelemesi devam ediyor.

İşte Türkiye'yi 9 bölgeye bölen FETÖ'nün kodları ve kapsadığı iller

FETÖ, 15 Temmuz gecesi faaliyet bölgeleri olarak Türkiye'yi 9 bölerek, o bölgelere sır gibi saklanan kodlar verdi.

Jandarma Binbaşı Hacıpaşalıoğlu'ndan 15 Temmuz gecesine ilişkin çarpıcı açıklamalar

FETÖ soruşturmaları kapsamında aranan ve tutuklanan Jandarma Binbaşı Haydar Hacıpaşalıoğlu ifadesinde çarpıcı itiraflarda bulundu.