Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Nokta Dergisi yöneticileri tutuklandı

nokta dergisi

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan hakkında başlatılan soruşturma iki ismin tutuklanmasıyla sona erdi

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, Güven ve Çapan’ın, Türk Ceza Kanunu’nun 313/1. maddesinde yer alan "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı bir isyana tahrik" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

KARAR...
Tutuklama kararında, derginin 2 Kasım Pazartesi günü yayınlanan sayısında, "Türkiye İç Savaşının Başlangıcı" başlığının kullanıldığı, dergi içerisinde "92. yılında bir ülke çatırdarken çatışmalı dönem" başlığı ile halen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın askeri kıyafet, elinde pimi çekilmiş el bombası ve başında miğfer olduğu halde resminin basıldığı, Türkiye’de 7 Haziran-1 Kasım seçimleri arasında yaşanan olayların kaos ve savaş ortamı olarak gösterildiği, bunun sorumlusunun başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet yetkileri olduğunun belirtildiği, silahlı terör örgütü olduğu yargı kararları ve uluslararası kabul görmüş örgütlerin eylemlerinin ise "isyan" olarak değerlendirildiği ifade edildi.

"ADETA ÜLKEDE FİİLİ SAVAŞ ÇIKMIŞ ALGISI..."
Yazı içeriğinde ise siyah spotla "Hayatı idame seti" başlığı altında, çatışma ortamında ısı yalıtımlı battaniye, yiyecek yığınağı, su temizleme taletleri, parakot ip, sapan, tel testere, bıçak ve ateş yakmak için malzeme gibi bulundurulması gerekenler belirtilerek, adeta ülkede fiili savaş çıkmış algısının oluşturulduğu vurgulandı.Kararda, "Bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, somut eylem çağrısının mevcut olduğu, içeriğin basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği" kaydedildi.

"BAŞBAKAN VE BAHÇELİ DE ’KAOS’ DEDİ"
Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven’in ise hakimlik sorgusunda suçlamaları kabul etmeyerek, "Dergiyi seçimden önce cuma günü matbaaya yolladık. Dolayısıyla seçim sonuçlarını gördükten sonra basılması söz konusu değildir. 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’de 400 civarında sivil vatandaş ve bir o kadar güvenlik görevlisi hayatını kaybetmiştir. Siyasilerin de kaos ve çatışma ortamına ilişkin beyanatları kamuoyuna yansımıştır. En son Başbakan Ahmet Davutoğlu, ’Seçimde koalisyonlu dönem olursa beyaz Toroslar sahneye çıkar’ şeklinde sözler söylemişti. Kaos ortamının daha da derinleştiğine ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de açıklamaları mevcuttur. Ben bir gazeteci olarak, gazetecilik faaliyeti dışında herhangi bir şey yapmadım. Gazetecinin görevi, toplumsal sorunlarla ilgili haberler yapmak, halkı ve yöneticileri uyarmaktır. Bazen bu uyarılar üslup olarak sert ve sansasyonel olabilir. Ancak suç teşkil etmesi söz konusu değildir. Ayrıca, ifade içeriklerine göre insanları silahlanmaya çağıracak herhangi bir unsur da bulunmamaktadır" dediği öğrenildi.

"ANKET ŞİRKETLERİ DAHİ YANILMIŞLARDIR"
Nokta Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan’ın da, ifadesinde, dergiyi Genel Yayın Yönetmeni ile birlikte hazırladıklarını ve cuma günü basıma yolladıklarını belirterek, "Seçimlerden önce, anket şirketleri, 7 Haziran’daki sonuçlara yakın sonuçların bu seçimde ortaya çıkacağını kamuoyuna duyurdu. Dolaysıyla, bizim seçim sonuçlarını daha önceden öngörmemiz ve buna istinaden bu dergiyi hazırlamamız söz konusu olamaz. Anket şirketleri dahi yanılmışlardır. 7 Haziran sonrası Türkiye’de bir kaos ortamı oluştuğu görülmüş ve yaşanmıştır. Biz de buna istinaden halkı bilinçlendirmek adına bu dergiyi hazırladık" dediği öğrenildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Güven ve Çapan hakkında, dergi kapağında yer alan ifadelerden dolayı, Türk Ceza Kanunu’nun 214/1-2. maddelerinde düzenlenen "Suç işlemeye alenen tahrik" ve "Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik" suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.Soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan bugün savcılığa sevk edildi.Savcılık sorgusunun ardından, dergi yöneticileri, "Suç işlemeye alenen tahrik etme" suçundan tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nde sorgulanan Güven ve Çapan ise "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hük–metine karşı silahlı bir isyana tahrik" suçundan tutuklandı.

NOKTA DERGİSİ'NDEN TUTUKLAMALARA TEPKİ...

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan'ın tutuklanmasına, dergi çalışanları tepki gösterdi.
Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Nokta Dergisi Yayın Editörü İsmail Evren, "bambaşka Türkiye"nin ilk kurbanının Nokta Dergisi olduğunu belirtti. Evren, şunları söyledi:

"Türkiye 2 Kasım'da yeni Türkiye'ye değil, bambaşka bir Türkiye'ye uyanırken, bambaşka Türkiye'nin ilk kurbanları Nokta Dergisi oldu. Nokta Dergisi 2 Kasım tarihli kapağı nedeniyle hem toplatıldı hem de Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan gözaltına alınıp tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi derginin kapağıydı. Derginin kapağında da seçim süreci boyunca defalarca dile getirilen 'Türkiye bir iç savaş ortamına gidiyor' tezinin derlenmiş, tek bir cümleyle özetlenmiş haliydi. Bu kapak nedeniyle Türkiye basın tarihine kara bir sayfa daha eklendi. Genel Yayın Yönetmenimiz ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz aynı anda gözaltına alınırken, Türk Ceza Kanunu'nda, Türk Basın Kanunu'nda basın suçlarıyla ilgili hiçbir sorumluluğu olmayan genel yayın yönetmenimiz gözaltına alınıp tutuklanırken, asıl amaç hem gözdağı vermek hem de Nokta Dergisi'ni boğmaktı. Nokta Dergisi'nin bundan sonra yayın hayatına devam etmesini engellemek istediler. Savcı bey arkadaşlarımızı alenen suça tahrik suçlamasıyla tutuklamaya sevk etti. Yalnız hakim bey suçlamayı değiştirdi. 'Halkı silahlı isyana teşvik', yani darbeye teşebbüsle suçladı ve bu suçlamayla tutukladı. Bu Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçeceği gibi, Nokta'yı da durdurmaya, Nokta'nın yayın hayatını bitirmeye yetmeyecek bir karar. Nokta bundan sonra, bundan önce olduğu gibi aynı yayın çizgisinde, aynı anlayışla, korkmadan, yılmadan, doğruları, gerçekleri yazmaya devam edecek."

"SUSUN, KAPATIN ÇENENİZİ MESAJI VERİLMEK İSTENİYOR"
Nokta Dergisi yazarlarından Perihan Mağden ise şunları söyledi:"Bu kararla, 'Susun, kapatın çenenizi' mesajı verilmek isteniyor. Demokratik hukuk devleti içindeki medyanın en tabii hakkı olan eleştirme hakkını biz size tanımayacağız, eleştirmeye, yorum yapmaya hakkınız yok mesajı verilmeye çalışılıyor. Yani tamamen Nokta susturulmak isteniyor. Ve muhalif hiçbir sese tahammüllerinin olmadığı, daha birisi Twitter'dan dakika bir, gol bir yazmış, tam bu şekilde gösteriyorlar yani. Yüzde 49'u çok büyük bir coşkuyla kutlamaya başladılar ve bunun herhalde arkası gelecek. Bugün TV ve Kanaltürk'e yapılan, işte Samanyolu TV'nin yönetimi içeride, yani her türlü muhalif sesi susturmaya çalışıyorlar. Bence bu kadarla kalmayacak. Sıranın başkalarına geleceği belli. Fuat Avni'nin twitlerinde vardı. Ona ne kadar güveniriz güvenmeyiz bilemem ama, bence sıra başkalarına da gelecek. Bence bu kartopu gibi toplanarak gidecek. Çünkü Tayyip Erdoğan'ın hiçbir muhalif sesi duymaya, hiçbir muhalif yorumu görmeye tahammülü yok. Yani suretiyle ilgili yaptığınız görsel bir göndermeyi dahi bünyesi kabul etmiyor. Bu mahkemeler zaten normal mahkemeler değil. Normal işleyen, Avrupa Birliği standartlarında kurulmuş mahkemeler değil. Hakimlerin, savcıların kararları son derece şaibeli. Son derece Avrupa standartlarının altında. Ve bu bir gidişatın ilk günden işaret fişeğini yaktılar diye görüyorum. Ben şöyle düşünmüştüm; yüzde 49 büyük bir iktidar, biraz rahatlayıp biraz eski günleri vardı ya Tayyip Erdoğan'ın, daha demokratikmiş gibi davrandığı günleri, belki o toleranslı günlere döner diye düşünüyordum, ama kati suretle bunların niyeti yok."

AVUKATTAN AÇIKLAMA
Derginin avukatı Veysel Ok da, "Bundan sonra belki Türkiye'de gazetecilerin yazı işleri toplantılarını bence adliyelerde yapması lazım. Çünkü savcıların onay vermediği hiçbir kapak maalesef soruşturma geçirmeden yayınlanmıyor. Bu Nokta Dergisi'nin başına gelen ilk vaka değil. Birkaç vaka daha geldi ama bu tutuklama kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında belirtilen orantılılık, ölçülülük ilkesine tamamen aykırı. Suç olsa bile aykırı... Bir gazeteciyi haber yaptı diye tutuklayamazsınız, bunu da hiçkimseye açıklayamazsınız" diye konuştu.

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı

Bu yılın başından bu yana Akdeniz bin 89 sığınmacıya mezar oldu

Uluslararası Göç Örgütü tarafından elde edilen verilere göre bu yılın ilk gününden bu yana bin 89 sığınmacı umuda yolculukta can verdi

Flaş Türkiye'nin kara listeye girmesine sadece 4 sıra kaldı

Sınır Tanımayan Gazetecilerin yayınladığı 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre Türkiye, dünya genelinde 4 sıra daha geriledi ve basın özgürlüğü sıralamasında 155. sırada yer aldı