Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ile görüşecek

cumhurbaşkanı erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın Moskova ziyareti sırasında Türkiye ve Rusya'nın birlikte inşa ettiği Moskova Merkez Camii'nin açılışını yapacağını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini belirtti. Reuters'a değerlendirmede bulunan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, "Putin ile yapılacak görüşmede başta enerji olmak üzere ikili ilişkiler ele alınacak. Enerji ikili ilişkilerdeki en önemli başlıklardan bir tanesi, mutlaka bu konu gündeme gelecektir. Ayrıca Suriye başta olmak üzere uluslararası konularda da görüş alış-verişi yapılması planlanıyor. İki ülke arasında bazı uluslararası konularda farklı yaklaşımlar sözkonusu. Ancak Türkiye samimi bir diyalogla bölgesel barış ve istikrara katkıyı hedefliyor" dedi.

ENERJİ BAŞLIĞINDA ANA GÜNDEM TÜRK AKIMI
Erdoğan ve Putin görüşmesinin ikili ilişkilere dair bölümünde en önemli gündem başlığını oluşturacak enerji ilişkilerinde Türk Akımı projesinde yaşanan pürüzlerin ele alması bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen yıl sonundaki Ankara ziyareti sırasında AB ile sürdürülen Güney Akım projesine son verildiğini buna alternatif olarak Rus gazını taşıyacak "Türk Akımı" projesi konusunda mutabakat sağlandığını açıklamış ve iki ülke arasında projeye ilişkin müzakereler başlamıştı Ancak Reuters'a açıklamalarda bulunan üst düzey bir Türk yetkili bu müzakerelerde ilerleme sağlanamaması üzerine görüşmelerin askıya alındığı hatırlattı.

ENERJİ BAKANI DA GİDİYOR
Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un da ziyarete katılacağını belirten yetkili "Rusya halen 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak şekilde yüzde 10.25'lik indirime imza atmıyor. Türkiye dört hatla yapılacak olan Türk Akımı'nın sadece ilk hattında izin verdi ama Rusya halen diğer hatlara da izin verilmesi konusunda ısrar ediyor. Bu projeyle doğrudan bağlantısı olmayan bazı talepleri de bulunuyor. Bu nedenle görüşmeler fiilen donmuş durumda... Bu ziyaretin önemli gündem maddelerinden biri bu olacak. Sonuçta 11.4 milyar euroluk bir projeden bahsediyoruz" dedi. Putin geçen yıl sonundaki Türkiye ziyaretinde Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı gaza 10.25'lik bir indirim yapılacağını açıklamıştı ancak bu indirim hâlâ uygulanmadı

GAZ İNDİRİMİ VURGUSU
Türk yetkili, "Zaten ilerleme sağlanamazsa Türkiye, şu anda gündemde değil ama, gaz indirimiyle ilgili olarak tahkime ciddi ciddi düşünmek zorunda kalabilir" dedi ve Türk Akımı'na ilişkin müzakerelerin askıya alınması nedeniyle hattan ilk akışın beklendiği gibi 2016 Aralık'ta gerçekleşmesinin "artık imkansız" hale geldiğini ve öngörülen gecikmenin "iki yıldan az olamayacağını" söyledi. Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi yaklaşık 50 milyar metreküpken, Rusya 28-30 milyar metreküple Türkiye'nin en büyük doğalgaz tedarikçisi durumunda bulunuyor. Özertem ise seçim öncesinde ve bir geçiş hükümeti işbaşındayken yarınki ziyarette projeye ilişkin net bir karar çıkmasının zor olduğunu belirtirken, Rusya'nın AB ülkeleri ile görüşmeye başladığı Kuzey Akım 2 projesinin de Türk Akımı'nın hayata geçirilmesi açısından bir zorluk yaratabileceğini belirtti.

İşte yeni KHK ile ihraç edilen öğretmen listesi

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan KHK ile 29 öğretmen ihraç edildi

Yeni yayımlanan KHK ile 7 bin mahalle bekçisi ihraç edildi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KHK'da kamunun yanı sıra farklı kurumlardan da ihraçlar oldu

Son dakika 2 yeni KHK yayımlandı

Kamuya iade ve ihraç için iki yeni KHK yayımlandı