Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 32’inci kuruluş yıl dönümü

Denktas

KKTC’nin 32’inci kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk tören, saat 15.00’te, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki anıt mezarında gerçekleşti.

Avrupa Ajansı (AVA) Lefkoşe- Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yaptığın Önderlik Olmasaydı Kuşkusuz Bugünlere Ulaşmamız Mümkün Olmazdı”. KKTC’nin 32’inci kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk tören, saat 15.00’te, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki anıt mezarında gerçekleşti. Protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere göndere çekilmesiyle devam etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, anıt özel defterine şunları yazdı:

 

“Aziz Lider Doktor Küçük; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32. Yılında seni yine rahmetle ve saygıyla anıyoruz. En zor dönemlerde Kıbrıs Türk toplumuna yaptığın önderlik olmasaydı, kuşkusuz ki bugünlere ulaşmamız mümkün olmazdı. Senin her zaman halkımızın arasında, halkımızla birlikte vermiş olduğun mücadele sayesinde artık Kıbrıs Türk Halkı kendi Devlet örgütüne kavuşmuş, hedeflediğimiz Federal yapının eşit kurucu ortağı olarak anılmaya başlanmıştır. İngiliz sömürge döneminden itibaren senin başlattığın varoluş mücadelemiz sayesinde , Kıbrıs Türk Halkı Rum Yönetimi altındaki bir Kıbrıs’ın azınlığı olmak kaderinden kurtulmuştur. Yaptıkların hiçbir zaman unutulmayacak, verdiğin mücadele her zaman saygı ile anılacaktır. Ruhun Şad Olsun”.

 

 

KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ’IN MEZARININ BAŞINDA DA TÖREN DÜZENLENDİ

 

KKTC’nin 32’nci kuruluş yıldönümü kapsamında ikinci tören Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın mezarında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı anıt özel defterine şunları yazdı:

 

“Aziz lider Rauf R. Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32. yılında seni rahmetle ve saygı ile anıyoruz. 1963 Aralık ayından itibaren Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlanan Kıbrıs Türk toplumunun kendi devlet örgütüne sahip olması bir hak olarak ortaya çıkmıştı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bu hakkın 1983 15 Kasım’ından itibaren yaşama geçmiş bulunan ifadesidir. Bağımsızlık bildirgesinde de belirtildiği üzere, KKTC’nin ilanı, federal çözüme bir engel teşkil etmemektedir. Bu çerçevede iki eşit kurucu devlete dayalı , egemenliğin iki toplumdan kaynaklanacağı, tarafların birbirine tahakküm edemeyeceği iki kesimli yeni bir ortaklık için müzakereleri yürütmekteyiz. Hedefimiz, toplumumuzun gönül rahatlığı ile onaylayabileceği bir sonuca varmak, Türkiye Cumhuriyeti ile yakın işbirliği içinde Kıbrıs Türk halkının uluslar arası hukuk içinde hak ettiği saygın bir konuma gelmesini sağlamaktadır. Bu düşüncelerle 32. yılda toplumumuza verdiğin büyük hizmetler için seni bir kez daha saygı ile anıyoruz. Ruhun şad olsun”


Kömürü çalınan engelli vatandaşın çağrısına Bursa'dan destek

Niğde'de evinin önünden kömürü çalınan engelli adama Bursa'da adını vermek istemeyen bir hayırsever 1 ton kömür yardımında bulundu.

ÖSO'dan DAEŞ'a gece yarısı baskını 27 terörist etkisiz hale getirildi

Özgür Suriye Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri El Bab'a 'son' vuruşu yaptı. 3 bine yakın ÖSO askeri DAEŞ'a gece baskını yaptı, 27 terörist öldürüldü.

El Bab'tan bir acı haber daha 1 asker şehit 2 asker yaralı

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'nın El Bab operasyonunda bugün yapılan açıklamada, 1 askerin şehit, 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi.