Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Rusya Türkiye krizine o ülke liderinden açıklama geldi

rusya türkiye

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya ile Türkiye arasındaki gerginlik hakkında açıklama yaptı

Aliyev, Bakü'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti ve Çavuşoğlu'nun ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirmesinden duyduğu memnunluğu dile getirdi.Türkiye'nin, ülkesini Antalya'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne özel olarak davet ettiğini hatırlatan Aliyev, bundan dolayı teşekkür etti. Azerbaycan lideri, iki ülke arasında ilişkilerin üst düzeyde olduğunu, bundan sonra daha da geliştirileceğine inandığını bildirdi.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ
Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğe değinen Aliyev, Azerbaycan'ın her iki ülke ile de ilişkilerinin tarihi bir geçmişe dayandığını ve söz konusu gerginlikten rahatsızlık duyduğunu aktardı.Aliyev, Türkiye ve Rusya arasında oluşan gerginliğin azaltılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.Çavuşoğlu da dışişleri bakanı görevine getirildikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini Azerbaycan'a yaptığını hatırlatarak, bunun artık gelenek haline geldiğini ifade etti.Görüşmede Ermenistan-Azerbaycan, Yukarı Karabağ sorununun çözümü ile ilgili konuların yanı sıra ortak projeler; TANAP, TAP, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı da ele alındı. Çavuşoğlu, Azerbaycan Başbakanı Artur Resizade tarafından da kabul edildi. Görüşmede iki ülke arasında ilişkiler ve bölgesel konular masaya yatırıldı.

"LAVROV'LA BELGRAT'TA GÖRÜŞME KONUSUNDA HEMFİKİRİZ"
Öte yandan Bakü'deki temasları kapsamında Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya arasındaki krize ilişkin şunları söyledi:

"Rusya ile aramızda uçağın düşürülmesiyle ilgili bir gerginlik oldu. Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullandık. Sınırlarımızı ihlal eden, milliyeti belli olmayan bir uçak. Uyarılara cevap vermedi. Rus uçağı olduğu da belli değildi. Biz gerginlikten yana değiliz. Bu sorunu diplomatik yolla aşacağımızı düşünüyoruz. Aynı anlayışı komşumuz, dostumuz Rusya'dan da bekliyoruz. Sağduyulu açıklamalar ve davranışlar bekliyoruz. Lavrov'la da telefonla görüştüm. Önümüzdeki günlerde 3-4 Aralık'ta Belgrat'ta görüşme hususunda hemfikir olduk. Önümüzdeki günlerde tansiyonun düşeceğini düşünüyorum. Bu konuda kardeş Azerbaycan'ın objektif ve dengeli tutumunu da takdirle karşılıyoruz."

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı