Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Diyarbakır, Ankara ve Suruç katliamlarının emrini veren o şahıs

İlhami Balı

Diyarbakır, Ankara ve Suruç katliamlarında emir veren terör ögrütü IŞİD mensubu İlhami Balı olduğu öğrenildi

Ankara'da 10 Ekim’de 102 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının ardından deşifre edilen Gaziantep’teki hücre evlerinde ele geçirilen dijital verilerden önemli bilgiler çıktı. IŞİD’in Ankara dahil kanlı saldırı talimatlarının ‘Ebubekir’ kod adlı 33 yaşındaki İlhami Balı tarafından verildiği belirlendi. İstihbarat raporlarına göre, Hatay doğumlu Balı’nın istihbarat ve terör polisinin takibine takılması geçmişe dayanıyor. 2002 yılından itibaren istihbarat takibinde olan Balı, terör örgütü El Kaide üyeliğinden tutuklanarak cezaevine konuldu. Üç yıla yakın cezaevinde kalan Balı, 2012 yılında Suriye’ye geçerek önce El Kaide bağlantılı El Nusra’ya ardından da 2013 yılında IŞİD’e katıldı.

EYLEMLERİ PLANLIYOR

IŞİD’in Suriye’deki gümrük sorumlusu olarak bilinen İlhami Balı, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen IŞİD militanlarının lojistik faaliyetlerini de koordine eden kişi olarak istihbaratın takibine takıldı. Suriye tarafında IŞİD’in kontrol ettiği Cerablus, Atmeh ve Rakka’da faaliyet gösteren Balı’nın telefonu dinlemeye alındı. 2014 yılının sonuna kadar takipteydi ancak IŞİD’in Kobani’de yenilgiye uğrayarak bölgeden çekilmesiyle izini kaybettirdi.

CANLI BOMBA EĞİTİMİ

Suruç ve Ankara’daki saldırının ardından terör ve istihbarat birimlerince hazırlanan raporda Balı’yla ilgili şu değerlendirmeye yer verildi: “Yakın zamana kadar istihbari takipte olan, Suriye’deki konumu belirlenen kişi ile 2014 yılının sonlarına doğru bağlantının kesildiği, sözkonusu kişinin yabancı ülkelerin istihbaratlarıyla bağlantılı çalıştığının değerlendirildiği, Türkiye’ye yönelik terör eylemlerinin hedef noktasını belirleyen kişi olduğu, eylemi finanse edip, talimatı verdiği, canlı bomba eyleminde kullanılacak kişileri belirleyerek eğittiği, bu kişilerin Türkiye’ye geçişini, ülke içindeki lojistik ve barınmalarını sağladığı...”

IŞİD’in merkezi konumundaki Rakka’ya yakın bölgede eğitim merkezi kurulduğu, canlı bomba eyleminde kullanılacak teröristlerin buradan eğitildiği belirlendi. 

Balı’nın 2013 ve 2014 yıllarında yasadışı yollarla birçok kez Türkiye’ye geçtiği, Gaziantep ve Kilis’teki hücre evlerindeki toplantılara katıldığı da belirlendi. Balı’nın son olarak 1 Eylül’de Türkiye’ye yasadışı yollardan sızmaya çalıştığı ancak alınan önlemler sonucu beraberindeki IŞİD’lilerle birlikte sınırdaki birliklere ateş açarak kaçtığı da saptandı.

KANADALI BAĞLANTISI

Türkiye’de yakalanan ve Kanada istihbarat servisiyle çalıştığı belirlenen Doktor Mehmet Reşit kod adlı Muhammed El Reşid’in de Balı’yla bağlantısı ortaya çıkmıştı. Üç İngiliz kızın IŞİD’e katılmasını organize eden Reşid’in yakalanmasının ardından yapılan çalışmada Balı ile birlikte IŞİD’li teröristlerin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçişini koordine ettiği belirlenmişti.

DİYARBAKIR ANKARA VE SURUÇ’UN SORUMLUSU

Balı’nın talimat verdiği ve finanse ettiği eylemler Diyarbakır HDP mitingine bomba, Suruç’taki canlı bomba eylemi, Ankara’daki 2 canlı bomba saldırısı, Türkiye-Suriye sınırında bir Türk askerinin şehit edilmesi ve bir askerin kaçırılması. Gaziantep’teki IŞİD hücre evlerinin deşifre edilerek operasyon düzenlemesiyle önlenen bazı eylemler ise şöyle: Antalya’daki G-20 zirvesi, İstanbul’da HDP’nin seçim çalışması, Gaziantep’te HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılacağı seçim çalışması, Amasya’daki 5. jet üssü ve İncirlik.

Cumhurbaşkanı zirve öncesi Trump'a o soruyu soracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi öncesi görüşeceği ABD Başkanı Donald Trump'a önemli bir soru soracak

Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ilk ne zaman kutlandı

Her yıl 1 Mayıs'ta kutlanan Emek ve Dayanışma günü Osmanlı Devletinde ilk kez 1911, İstanbul'da ise 1912 yılında kutlandı

İstanbul'da bu sabah dev operasyon başladı o adresler arandı

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde birçok adrese yönelik operasyon düzenlendi