Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Suriye Mülteci Krizinin Maaliyeti Politik Getiriler ve Yükümlülük

suriye

Prof Dr Petra Bendel ve Pof Dr İbrahim Sirkeci CEFTUS’ün Konukları, Suriye Mülteci Krizinin Maaliyeti: Sosyal, Ekonomik, Politik Getiriler ve Yükümlülük konusunu konuşacak.

Türkiye  Araştırmalar Merkezi’nin (Ceftus), organize ettiği parlemento  toplantısında Regent’s Centre for Transnational Studies’den Prof Dr İbrahim Sirkeci ve Regent’s University London’dan Prof Dr   Petra Bendel “Suriye Mülteci Krizinin Maaliyeti: Sosyal, Ekonomik, Politik  Getiriler ve Yükümlülük” başlığı altında konuşacaklar. Ev sahipliği parlemento üyesi Yvette Cooper tarafından üstlenilen toplantı, 27 Ocak 2016 Çarşamba günü, 19.00-21.00 saatleri arasında İngiliz Lordlar Kamarası’nın 11 numaralı odasında gerçekleşecek.

Göç ve mülteci krizi İngiltere, Avrupa ve Dünyanın geri kalanında, günümüzün en tartışılan konularından biri. Dünyadaki mülteci nüfusunun çok fazla olmamasına rağmen, ani olaylara tepki sonucu gerçekleşen ani  nüfus hareketliliği, devletlerin normal zamanlara kıyasla daha fazla kaygı taşımlarına sebep oluyor. Çoğu ülkenin tasarruf politikaları yürütmelerine ve bu bağlamda mülteciler konusunda kaygı taşımalarına rağmen, Ceftus, krizin maaliyetinin ve bu yükümlülüğün paylaşılması konularına değinme çabasında.

“ İlk ev sahibi ülkelerle ve uluslararası organizasyonlarla işbirliği eksikliği mevcut. Avrupa Birliği , mülteci krizini daha dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurmalı ve arama-kurtarma operasyonları göz önünde bulundurulduğunda, ülke yasaları dışındaki yükümlülüklerini de gözden geçirmelidir. Mülteci politikalarının da gözden geçirilmesi gerekli. Yasalve güvenli ulaşım konularına daha fazla dikkat çekilmeli ve gelişim için çaba harcanılmalı. Mültecilerin üye ülkelere ulaşım konusunda çektiği sıkıntılar, üye ülkelerin arasında da bir işbirliği eksikliğine dikkat çekiyor. Bu bağlamda, üye ükleler arasında mültecilerin eşit paylaşımı acil bir yükümlülüktür. Eğer AB günümüzdeki bütünleşmiş yapısını korumak istiyorsa, kendini tekrar keşfetmek ve insan hakları konusuna özel ilgi göstermek zorunda.

Ana teması  mülteci krizi olacak tartışma,  Suriye krizinin  ve süregelen mülteci akınının yararlarlarını ve zararlarını ele alırken, Avrupa’nın bu konuyla ilgili politakalarını da değerlendirecek. Toplantı, ayrıca, krizin sosyal, finansal ve politik açılarını da değerlendirirken, konuk konuşmacılar konuyla ilgili önerilerde de bulunacaklar.

 

Toplantıya katılacakların centreforturkey@gmail.com üzerinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi isteyenler ise www.ceftus.org adresini ziyaret edebilirler.

 

Görüntüleri herkesi ayağı kaldırmıştı Suriyeli adam Adapazarı'nda yakalandı

Taksim'de oğluyla dilenen ve oğlunun kucağında uyuması için sürekli ilaç veren Suriyeli baba Muhammet Abdullah Adapazarı'nda yakalandı.

Vatandaşlar evlerini terk ediyor duvarlara 15 Temmuz yazıp camları indiriyorlar

Ankara'da son 2 aydır Bahçelievler ilçesinde yaşayan vatandaşlar, duvarlara yazılan yazıları gördükçe ve pencere kapı camlarının kırılması üzerine bölgeden ayrılmaya başladı.

TSK'dan ihraç edilen doktor dünyaya umut oluyor

28 Şubat döneminde binbaşı rütbesiyle emekliye sevk edilen Op. Dr. Cevat Uçar'ın dış kulak yolunu oluşturan "Uçar Flebi" yöntemini tüm dünya uyguluyor.