Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Alman turistlerden cesur açıklama, 'Terörden korkmuyoruz'

alman turistler

Sutanahmet Meydanı'nda meydana gelen terör saldırısının ardından Alman turistler "Terörizme şans vermek istemiyoruz. Bu nedenle İstanbul'da kalıyoruz.'' açıklamasını yaptı

Sultanahmet'te 10 Alman turistin ölümüyle sonuçlanan canlı bomba saldırısından sonra, bazı turistler Türkiye'den ayrılsa da birçoğu, "teröre boyun eğmemek için" ülkede kalmaya devam ediyor. Sultanahmet'te terör saldırısının ardından konuştuğumuz turistlerin ortak mesajı, ‘Terörün hedefi korku yaratmak; Türkiye'de kalmamız lazım' oldu.Hain saldırının ardından Türkiye'deki tatillerini uzatma kararı alan Alman arkadaşlar Ann-Sophie Abel ve Lena Voss, "Terörizme şans vermek istemiyoruz. Bu nedenle İstanbul'da kalıyoruz ve ayrılmıyoruz çünkü birçok turist rezervasyonlarını iptal etti ve ülkeyi terk ettiler. Ancak teröre karşı birlikte durmak gerektiğine inanıyoruz. Bu tip bir ataktan sonra turizmin azalacağını biliyoruz. Türkiye'deki insanlar açık kalpli ve sıcak kanlı. Ayrılmak için bir neden görmüyoruz" dediler.

‘Kafa karıştıyorlar'

Patlama anında saldırı yerine yakın olduklarını söyleyen Lena Voss, duydukları sesin inşaat gürültüsü olduğunu sandıklarını, daha sonra ise insanların koştuğunu ve ambulansların gelmeye başladığını gördüklerini söyledi.

ABD'den kısa süre önce Türkiye'ye gelen Steve ve Merril Mixer çifti ise saldırıdan sonra kendilerini Türkiye'de daha az güvende hissettiklerini söyledi. Buraya tekrar gelmeyi arzuladıklarını söyleyen Steve Mixer, "İslamcı bir örgütün, İslam'ın kendilerine bu tip saldırılar için izin verdiğini söyleyerek bunu yapması İslam konusunda kafamızı karıştırıyor" dedi. Mixer,

"İslam için mesajların çatışması var. Bir mesaj, İslam'ın barış dini olduğunu söylerken, bu terörist saldırıları görüyoruz... Sadece İstanbul'da değil, bütün dünyada" dedi.

Teröre karşı cesur olmak gerektiğini vurgulayan turistler, İstanbul'dan ayrılmayacaklarını söyledi.

Eşi ve çocuklarıyla birlikte altı gün önce Suudi Arabistan'dan gelen ABDulaziz Bashmail, "Türkiye barışın ülkesi.. Dünyanın birçok yerinden insanlar Türkiye'de havanın tadını çıkarmak ve birçok yer görmek için geliyor. Bu insanlar (teröristler) hiçbir dini temsil edemez. Bu terör saldırısından sonra da Türkiye'ye yine geleceğim" dedi. Saldırı anında ailesiyle Sultanahmet'te bir otelde kaldığını söyleyen Bashmail, patlamayı araba kazası sandığını, saldırı olduğunu ise televizyondan öğrendiğini söyledi.

İspanyol Yago Rosendo ise, İstanbul'da terör saldırısı olduğunu öğrendiğinde Madrid'de İstanbul'a uçmak için uçağını bekliyormuş. Saldırıyı öğrendikten sonra İstanbul'a seyahatini iptal etmeyi düşünmediğini söyleyen Rosendo İstanbul'a ilk defa geldiğini ve sevdiğini belirtti. Rosendo, "Teröristler insanların korkmalarını istiyor. Onlardan korkmamalıyız. Bunun Türk ekonomisi ve turist endüstrisi için kötü olacağını biliyorum. Kötü şeyler dünyanın her yerinde olabilir" dedi. Rosendo, İspanya'ya döndükten sonra Türkiye'ye tekrar gelmek istediğini söyledi.

‘Hepimiz bir dünyayız'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye gelen Amal Ali, İstanbul'da bir evinin olduğunu söyledi. Üç gün sonra Suudi Arabistan'a geri dönmesi gerektiğini söyleyen Ali, teröre karşı şu mesajı verdi:

"Kafalarındaki fikir çok yanlış. İnsanları, masum insanları öldürmek istiyorlar. İnsanların güvensiz hissetmesini istiyorlar fakat hep birlikteyiz, birbirimizi destekliyoruz. Biz bir milletiz, bir dünyayız." Saldırı anında ailesiyle Sultanahmet'te yürüdüğünü söyleyen Ali, bir anda bütün insanların koşmaya başladığını, o anda olayın bir saldırı olduğunu anladıklarını anlattı.

Kaynak: Milliyet

Irak ve Suriye'deki terör hedefleri tam isabetle vuruldu

TSK tarafından Irak'ın kuzeyi ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki terör hedeflerine hava harekatı düzenlendi

ABD ve Kuzey Kore birbirini askeri saldırı konusunda uyardı

ABD ve Kuzey Kore, iki ülke arasındaki gerginlik ortamı devam ederken askeri saldırılarda bulunmama konusunda birbirini uyardı

Trump'ın 1915 olayları için yaptığı açıklamaya Dışişlerinden tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olayları için kullandığı ifadeler Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı