Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı başladı

chp olağan kurultay

CHP'de günlerdir hazırlıkları yapılan 35. Olağan Kurultayı başladı

CHP 35. Kurultayı'nı düzenliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkanlığa aday olacağı kurultayda İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın adaylık için 128 imzayı topladığı konuşulurken, aday olup olmayacağı henüz belli değil. Bunun yanında kurultayda 3 maddelik bir tüzük değişikliği de yapılacak. CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nın yapılacağı Ankara Spor Salonu'na davetliler gelmeye başladı. Kurultayı izlemek için gelenler, yoğun güvenlik önlemleri altında salona alınıyor.Kurultayının gerçekleştirileceği salona, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun posterleri asıldı. Balonlarla süslenen salonda, davetlilerin oturacakları yerlere Türk bayrakları, CHP flamaları ve Kılıçdaroğlu'nun posterleri konuldu.

Salona, "Özgür basın varsa, özgür toplum vardır", "Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek", "Savaşın değil, barışın partisiyiz", "Türkiye bizimle özgürleşecek", "Barışı birlikte inşa edeceğiz", "Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz" ve "Ey özgürlük" yazılı pankartlar asıldı. Salonda, Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü de pankart olarak yer aldı. Salonda CHP'nin eski Genel Başkanları İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin ve Altan Öymen'in fotoğrafları da bulunuyor.

Orta bölümü basın mensuplarına ayrılan salona, dev bir ekran kuruldu. Kurultaya 30 bin davetli ile bin 275 kurultay delegesinin katılması bekleniyor.

BASIN YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Salona CHP örgütlerince asılan "Aşiti, Peace, Barış, bu sese kulak ver barışa ses ver" pankartı dikkati çekti.

Kurultayı takip eden çok sayıda mensubu da kendilerine ayrılan masalarda yerlerini aldı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN MESAJ

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından "CHP 35. Olağan kurultayı, demokrasiyi temele oturtan, değişime, gelişime hizmet edecek felsefeyle kardeşçe yapılacak" paylaşımında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcı Gürsel Tekin, "Pazartesiden sonra farklı bir CHP göreceksiniz" dedi. 

Tekin "CHP en zor dönemde bir kurultay yapıyor. Anamuhalefet olarak ne yapılması gerekiyorsa Sayın Davutoğlu'na çağrı yaptık. DAEŞ terör örgütüne müdahale edildiğini ve 200 DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiği söylendi. Nasıl oldu bu? 27 ülke koalisyon müdahale ederken bizim yapamamız sorun değil mi? Ayırca doğu, güneydoğu silah deposuna haline gelmişken bunun özeleştirisi yapılırken akademisyenlere baskı yapılarak, gazeteciler susturularak götürülmeye çalışıyor. Sayın Davutoğlu gelin parlamentoda bunu çözelim, Türkiye'yi evhapsinden kurtaralım. Sayın Davutoğlu aklı selim olsun, biz de üzerimize düşen görevi yerine getirmek için hazırız" dedi. 

Mustafa Balbay'ın genel başkanlığa aday olup olmayacağı konusunda ise Tekin, "Sayın Balbay'ın aday olacağını zannetmiyorum. 200 imza değil, 128 imza yeterli. Ancak kulislerde aday olacağını duymadım" ifadelerini kullandı. 

CHP'de değişimin hakim olacağını vurgulayan Gürsel Tekin, "CHP'nin bütün kurultaylarına baktığınızda değişimi görüyorsunuz. Sorun CHP'nin iç meseleleri değil. Kongrelerimiz tartışma konusu olabilir ama demokrasiyi parti içinde geliştirebilirsiniz. Geliştiremezseniz o ülkenin ne aydını, ne gazetecisi, ne de akademisyeni konuşabilir. Pazartesiden sonra farklı bir CHP göreceksiniz. Gerek parlamentoda, gerek parlamento dışında" diye konuştu. 

BÖKE: DEĞİŞİM TOPLUMUN BÜTÜN KESİMLERİNİ KAPSAMALI

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke de kongreyi ve Parti Meclisi'nde öngörülen değişiklikleri şöyle değerlendirdi:

"Türkiye'nin önemli bir değişem ihtiyacı var. CHP de bu bilinçle 'Değişimi CHP'den başlatıyoruz' konulu bir kurultaya giriyor. Sokağa kadar yansıyan bir baskıcı ortamın içindeyiz. Toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir değişim bekliyoruz.

CHP Türkiye'nin gerçeklerini doğru okuyan bir parti. Dolayısıyla aynı dinamizmi parti içinde yaşatmak şart. Bu açıdan yönetimde söz sahibi kadınlar, gençler ile doğru profil ortaya konulacaktır.

CHP geleceği inşa edecek tek kurum. Daha etkin bir yönetim 8 kişilik bir MYK'da da olabilir, 20 kişilik bir MYK'da da olabilir. Nasıl etkin çalışacaksa öyle bir değişiklik bekliyorum. Bir yıl içinde de bir program ve tüzük kurultayı yapacağız.

Yıldırım koltuğunu devretti Öğrenci tekli eğitim sistemini anlattı

Başbakan Binali Yıldırım 23 Nisan'da öğrenciye koltuğunu teslim etti. Öğrenci tekli eğitim sistemiyle ilgili gelen soruyu cevapladı

En güzel ve en anlamlı Miraç kandili mesajları

Ellerin güzel dilekler ve dualar için açıldığı bu anlamlı günde sevdiklerinize ve büyüklerinize Miraç Kandili mesajları göndererek onları sevindirebilirsiniz. İşte o gül kokan mesajlar

Liderlerden 23 Nisan kutlama mesajları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile liderler mesaj yayımladı