Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Özgecan Aslan cinayetinin üzerinden 1 yıl geçti

Özgecan Aslan

Geçtiğimiz yıl 11 Şubat'ta evine giderken vahşi bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan'ın ailesi kızlarının ölüm yıldönümünde konuştu

Mersin'de geçen yıl 11 Şubat'ta evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen 19 yaşındaki Özgecan Aslan'ın ailesi, kızlarının birinci ölüm yıl dönümünde yaşadıklarını ve beklentilerini gazetecilere anlattı. Anne Songül Aslan, "Hep rüyamda görüyorum Özgecan'ı. 'Ben çok mutluyum' diyor. Kızım artık rüyalarımda yaşıyor" derken, baba Mehmet Aslan ise, "Gerek 'Özgecan Yasası'nın çıkması yolunda, gerekse de kız çocuklarının, kadınların bu tür olaylara maruz kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Derneğimiz bu alanda faaliyet gösterecek" dedi.Anne Songül Aslan, evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, insanların içinde vicdan, merhamet ve acıma duygusu olması gerektiğini vurgulayarak, anne ve babaların çocuklarını çok iyi eğitmesini istedi.Ailesinde şiddet gören çocukların, şiddete neden olduğunu belirten Aslan, şöyle konuştu:

'ANCAK BÖYLE BU ACIYA KATLANACAĞIM'

"Anne babalara çok iş düşüyor. Çocukları çok güzel eğitsinler. Benim rahmetli babam hep 'eline beline diline sahip ol' derdi. Biz bu şekilde yola çıktık. Ben çocuklarımı bu sekilde yetiştirdim. Böyle de yetiştirmeye devam edeceğim. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Bu bir yıl hep acıyla geçti. Hep rüyalarıma geliyor. Hep rüyamda görüyorum Özgecan'ı. Kaç kere rüyamda 'Ben ölmedim, ben tatildeyim bana çok iyi bakıyorlar' diyor ve gelip bana sarılıyor, öpüyor. 'Ben çok mutluyum' diyor. Kızım artık rüyalarımda yaşıyor. Ben öyle görüyorum, hissediyorum ancak böyle bu acıya katlanacağım. Allah kimseye böyle bir acı vermesin."

'BAŞKA MELEKLERİN KANATLARI KIRILMASIN DİYE...'

Baba Mehmet Aslan ise bir yılın nasıl geçtiğini anlamadığını, olaya hala inanamadıklarını ve kabullenemediklerini dile getirdi. Özgecan'ı kendisinin de her gün rüyasında gördüğünü ifade Aslan, kızının rüyasında, "Anne, baba ben geleceğim" diye seslendiğini aktardı. Olayın ardından, "Özgecanlar Derneği"ni kurduklarını anımsatan Aslan, şöyle devam etti:

"Başka Özgecanlar, başka meleklerin kanatları kırılmasın diye, Özgecanlarımızın adını yaşatmak için derneği kurduk. Gerek 'Özgecan Yasası'nın çıkması yolunda, gerekse de kız çocuklarının, kadınların bu tür olaylara maruz kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Derneğimiz bu alanda faaliyet gösterecek."

'TOPLUM HASSAS DAVRANMALI'

Kurdukları derneğe destek isteyen Aslan, tüm GSM operatörlerinden "Özgecan" yazıp 1396'ya kısa mesaj atarak 5 lira bağışta bulunulabileceğini bildirdi. Aslan, benzer suçların önlenmesi için cezalar kadar eğitimin de etkili olduğuna dikkati çekerek tüm toplumun bu konuda hassas davranması gerektiğin ifade etti. Suçluların rehabilite edilmesi gereğine de işaret eden Aslan, herkesin vicdanın en önemli yargı merci olduğunu sözlerine ekledi.


Savaş uçakları yanlışlıkla mülteci kampını vurdu

Nijerya ordusu yanlışlıkla mülteci kampını vurduğunu kabul etti. Boko Haram örgütüne karşı düzenlenen hava operasyonunda mülteci kampının bombalandığı ve 100'den fazla ölünün olduğu açıklandı.

Mehmet Aslan o sözüyle serbest bırakıldı

Oyuncu Mehmet Aslan, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla hakkında soruşturma açılmıştı. Twitin şoförü tarafından yazıldığını belirten Aslan serbest bırakıldı.

Reina saldırganının evinden bakın neler çıktı

Yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişiyi katleden saldırganın evinden 197 bin ABD Doları dışında, "Sen çok delisin" ve "Seni Seviyorum Dina" yazılı bir not çıktı.