Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

AB ile Türkiye arasında yeni bir anlaşma gündeme geldi

ab türkiye

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan mültecilerin geri kabulü anlaşmasının sonuca varmaması nedeniyle yeni bir anlaşmanın gündemde olduğu öğrenildi

BBC Türkçe'de yer alan habere göre AB, yeni anlaşma ile Ankara'dan, Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçen günlük sığınmacı sayısını ciddi oranda aşağıya çekmesini isteyecek. Türkiye'nin, Avrupa'da istenmeyen mültecileri geri alma konusunda daha fazla çaba harcaması da yeni anlaşmanın maddelerinden biri olacak.

AB kaynakları, yeni anlaşma ile Türkiye üzerinden AB'ye teknelerle geçenlerin sayısının en azından yarıya düşürülmesi gerektiği görüşünde. Yeni sığınmacı anlaşmasının önümüzdeki günlerde şekillenmesinin beklendiği belirtiliyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Perşembe günü Ankara'da bu konuya ilişkin temaslarda bulunacak. Mülteci krizine ilişkin Türkiye- AB zirvesi de 7 Mart Pazartesi günü Brüksel'de yapılacak.

Yeni anlaşmanın içeriğinin bu zirvede ele alınacağı bildiriliyor. Mevcut anlaşma istenilen düzeyde hayata geçirilemedi Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın temelini, Ankara'nın istenmeyen mültecileri Avrupa'dan geri alması konusu oluşturuyor. Buna karşılık AB, Türkiye'de bulunan kamplardan 100 bin sığınmacıyı kabul etmeyi planlıyor. AB yetkililerine göre, Türkiye ile var olan anlaşmalar istenilen düzeyde ilerlemiyor. Geçen haftalarda Avrupa'ya geçen mülteci sayısında yine artış oldu. Türkiye, 3 milyar Euro maddi yardım ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize kolaylığı karşılığı, Avrupa'da istenmeyen sığınmacıları geri alacağını açıklamıştı.

Bahar mevsimi ile birlikte Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçen mülteci sayısında patlama yaşanmasından endişe ediliyor. Türk hükümeti, Çarşamba günü yeni anlaşmaya yönelik adım attı. Ankara, Yunanistan'dan Kuzey Afrika kökenli 308 sığınmacıyı geri almaya hazır olduğunu bildirdi. Fas, Cezayir ve Tunus kökenli 308 kişi, savaştan kaçmadıkları ve sığınmacı statüsünde bulunmadıkları gerekçesiyle Avrupa tarafından istenmiyor. AB - Türkiye zirvesinde, Türkiye'den sığınmacı alımı konusunun tüm üyelerce onaylanması için de çözüm arayışında bulunulacak. AB Dönem Başkanı Hollanda ve Almanya'nın aralarında olduğu 10 ülke Türkiye'ye daha somut taahhütlerde bulunulmasından yana.

Mülteci planı konusunda şüphe duyan ya da muhalefet eden AB ülkeleri zirvede ikna edilmeye çalışılacak. Bu kapsamda, Schengen bölgesindeki sınır kontrollerinin 6 ay daha uzatılması önerisinin kabul edilmesi bekleniyor. AB Komisyonu, Çarşamba günü birlik sınırları içindeki mültecilere acil yardım için 700 milyon euroluk ek fon ayrıldığını açıkladı. Bu yardımın büyük bölümünün Yunanistan'a gönderilmesi bekleniyor. AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, AB üyelerinin sığınmacı krizi konusunda ortak çözümden başka seçeneği bulunmadığını savunuyor. Hollandalı bakan, Pazartesi günü yapılacak zirveden sorunların çözümüne yönelik sonuçlar çıkacağına inandığını söylüyor.

 

En güzel ve en anlamlı Miraç kandili mesajları

Ellerin güzel dilekler ve dualar için açıldığı bu anlamlı günde sevdiklerinize ve büyüklerinize Miraç Kandili mesajları göndererek onları sevindirebilirsiniz. İşte o gül kokan mesajlar

Liderlerden 23 Nisan kutlama mesajları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile liderler mesaj yayımladı

Şırnak'ta çatışma çıktı 2 asker şehit oldu

Şırnak'ta teröristlerle çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu