Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

CHP Birleşik Krallık Birliği'nden Laiklik Vurgusu

pasta

CHP Birleşik Krallık Birliği’nde 1. Yıl Heyecanı Yaşandı

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-CHP Birleşik Krallık Birliği’nin “1. Yıl Yemeği ve 2016`ya Bakış” daveti, 25 Şubat Perşembe günü üyelerinin yüksek katılımıyla EPIC Dalston Salonu’nda gerçekleşti. Atilla Taş’ın sunuculuğunu üstlendiği davete, CHP Hatay Milletvekili ve Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Hilmi Yarayıcı, CHP Tekirdağ Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Candan Yüceer ve CHP Parti Meclisi’nin genç üyesi Emre Çam’ın yanı sıra  Enfield North Milletvekili ve İşçi Partisi Üyesi Joan Ryan konuşmacı olarak katıldı. Davete katılması planlanan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm son anda programında gerçekleşen bir değişiklik sebebiyle katılamadı. Yoğun ilgi gören davete ayrıca İngiltere Siyasi Parti Temsilcileri, Hackney Bölgesi Belediye Meclisi Üyeleri, İngiltere’de faaliyet gösteren Türk Dernekleri Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşları da katıldı. 

 

 

CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna gecede yaptığı açılış konuşmasında ‘2016’ya Bakış’ temalı 1. yıl yemek davetinin CHP Birleşik Krallık Kadın ve Gençlik Kolları’nın dokunuşlarıyla hazırlanmış özel bir etkinlik olduğunu vurguladı. Akartuna; “2016 için belirlediğimiz stratejik eylem planlarını ve projelerimizi halkımızla paylaşmanın heyecanının yanı sıra, Türkiye ve Fransa’dan çok değerli konuklarımızı ağırlamanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

 

 

“Yeni Bir Birlik Olarak Üzerimize Aldığımız Sorumlulukla Çok Çalıştık.” 

 

Akartuna; “Göreve geldiğimiz günden itibaren yeni bir birlik olarak üzerimize aldığımız sorumlulukla çok çalıştık. CHP Birleşik Krallık Bünyesinde Kadın ve Gençlik Kolları’nı kurduk. Bunu, etkin bir tüzük yapmak için kurulan Tüzük Grubu izledi. Bu dönem içerisinde iki genel seçim geçirdik. Seçim çalışmaları kapsamında aktif sosyal medya projelerinden basına, parti üyelerimiz ve değerli milletvekillerimizle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden sandık görevlilerini belirleme ve seçmen taşıma projelerine kadar birçok başarılı proje yürüttük. Birliğimizin ayrıca etkili ve uygulanabilir stratejiler geliştirerek; Birleşik Krallık, Avrupa ve Türkiye’de, Birliğin etki alanını artırıp, geçmişte ulaşılamayan alanları da etkileyebilen bir düşünce kuruluşu haline gelmesini sağlayacak Strateji Grubu’nu kurduk. Kurduğumuz Strateji Grubu’nun temel amaçlarından biri yaşam hakkının kutsallığını savunan, hukuk temelli ve ekonomik destekli Türkiye’ye pozitif katkı sağlayacak, bize özgü uygulanabilir ve yönetilebilir strateji ve politikalar geliştirmektir. Bu strateji ve politikalarımızın en önemli özelliği, düşünsel katkıların tabandan yani üyelerden gelecek fikirlerle şekillenecek olmasıdır. Tüm üyelerimizin deneyimleri, görüşleri ve bakış açıları bu sürece katkı sağlayacak ve bunun yanı sıra ortak zekâyı geliştirecek ve zenginleştirecektir. Övünerek söylemeliyim ki, 2016 yılı üyelerimizin politika üretimine etkin katkı sunacağı bir faaliyet yılı olacaktır” dedi. 

 

 

 

“Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak hiç bu kadar birlikte olmaya ihtiyacımız olmamıştı.”

 

“Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak hiç bu kadar birlikte olmaya ihtiyacımız olmamıştı. Ülkemizde süre gelen ağır ve üzücü gündemler yaşadığımız bu günlerde, bu birliktelik bir ihtiyaç değil artık bir zorunluluktur. Biz CHP gönüllüleri, deneyimlerimiz ve yaşanmışlıklarımızla birlik olmanın öneminin ve gücünün farkındayız. Bu nedenle, Parti çıkarlarını kişisel hırsların önünde tutup, CHP Birleşik Krallık Birliği altında tek ve güçlü bir ses olarak partimizin amaçları doğrultusunda çalışma kararlılığımızı bir kez daha vurgulamak isteriz. Bu nedenle gerek Türkiye ve Birleşik Krallık’ta, gerekse dünyanın diğer tüm ülkelerinde herkesi “Birlikte, birlik” olmaya davet ediyorum.” sözleriyle konuşmasına devam eden Akartuna; “Cumhuriyet kimsenin kişisel hırslarına ve maceralarına bırakılamayacak kadar kıymetlidir. Halkımızın tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, Cumhuriyet yönetimidir. Başkanlık sisteminin Cumhuriyet felsefesine ve tabiatımıza aykırı olduğunu halkımıza etkin olarak anlatılmasını sağlayacağız” dedi.

 

‘2016’ya Bakış’ temalı 1. yıl yemek davetinde CHP Birleşik Krallık Birliği’nde yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı Sait Gencay, Ali Cengiz, Cem Anıl Güzeloğlu, Dilek Gerçek, Latife Demir, Yusuf Kömür, Ali Kemal Gül, Hüseyin Kömür, Ziya Akşahin, Kadri Sökmen ve Mahir Gül’e teşekkür plaketi verildi. CHP İngiltere Birliği Başkan Yardımcısı Davut Karataş’ın yaptığı konuşma ile üyelere plaketlerini, CHP Milletvekilleri Candan Yüceer ve Hilmi Yarayıcı verdi.

 

 

CHP Strasburg Birliği'nden 35. CHP Kurultayında Yurtdışı Birliklerden sorumlu Parti Meclisi üyesi olarak seçilen Emre Çam, CHP Birleşik Krallık Birliği Gençlik Kolları üyelerinin de yüksek katılım gösterdiği davette yurtdışı birliklerini daha iyi bir seviyeye çıkarmak ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin isminin yakışır bir şekilde Avrupa'da temsil edilmesi için gençlerin politikaya katkılarının ne denli önemli olduğuna değindi.

 

Davete konuşmacı olarak katılan Enfield North Milletvekili ve İşçi Partisi Üyesi Joan Ryan yaptığı konuşmada CHP ve üyesi olduğu İsçi Partisi’nin benzerliklerinden ve 1 Kasım genel seçim sonuçlarına rağmen CHP’nin ideolojisinin ve siyasi inancının doğruluğundan bahsetti. Ryan konuşmasında ayrıca 23 Haziran’da yapılacak olan referandum sonucunun İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde (AB) kalması yönünde çıkması ve Türkiye’nin de AB’ye üye olması gerektiğine değindi.   

 

 

Geceye CHP Hatay Milletvekili ve Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Hilmi Yarayıcı konuşmasıyla devam edildi. İlerlemenin sağlanması için öz eleştiri yapmanın ve toplumda ulaşılamayan kesimleri anlamak ve onlara ulaşmak için birlik içeren yeni bir kültür yaratmanın şart olduğunu vurgulayan Yarayıcı, hükümetin uyguladığı yanlış politikalarla dış ilişkilerin iflas ettiğini belirtti. Ötekileştirme ve özellikle Türkiye’nin doğusunda yaşanan duygusal kopuştan dolayı hem ülkemizde hem de kaos ortamının sürdüğü Ortadoğu’da her zamankinden daha çok barışa ihtiyacımız olduğuna değinen Yarayıcı, hükümetin hem iç hem de dış politikada aldığı aksiyonların denetlenmesi gerektiğini ve tüm demokrasi güçlerinin bir araya gelerek mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.     

 

 

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Candan Yüceer yaptığı konuşmasında; “CHP’nin 92 yıllık tarihi boyunca güçlü bir şekilde ayakta durmasının en önemli sebeplerinden biri bünyesindeki örgütlerin hiçbir karşılık beklemeden özveriyle çalışması. Bu sebeple CHP Birleşik Krallık Birliği’nin dayanışma içinde yaptığı çalışmalar bizim için çok önemli” dedi. Yüceer ayrıca kadın ve gençlerin CHP bünyesinde rollerinin daha da arttığından ve demokrasi mücadelesinde daha da karar verici hale geldiklerinden bahsetti. 

 

Flaş CHP beklenen başvuruyu AİHM'ye yaptı

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam referandum sonuçları için AİHM'ye başvuru yaptı

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi