Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Avrupa'da terör alarmı

Avrupa ülkeleri

Belçika'nın başkenti Brüksel'de meydana gelen saldırıların ardından Avrupa ülkeleri alarma geçti

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün Zaventem Havalimanı'nda ve Maelbeek metro istasyonunda düzenlenen terör saldırıları, Avrupa ülkelerini alarma geçirdi.Geçen yıl 13 Kasım'da düzenlenen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarının ardından olağanüstü hal uygulamasının sürdüğü Fransa'da, Brüksel'deki saldırılardan sonra güvenlik tedbirlerinde çok fazla değişikliğe gidilmezken, sadece havalimanlarına, garlara ve sınır kontrol noktalarına, jandarma ve polisten oluşan bin 600 takviye gücün konuşlandırılacağı açıklandı.Saldırılar, Fransız kamuoyunda büyük duyarlılıkla karşılandı. Fransız televizyonları gün boyu bölgeden canlı yayın yaptı. Eyfel Kulesi dün akşam Belçika bayrağı renklerinde ışıklandırıldı.

İngiltere

Brüksel'deki saldırıların ardından Birleşik Krallık genelindeki kilit noktalarda güvenlik tedbirlerinin artırılması kararlaştırıldı.İngiltere Başbakanı David Cameron, saldırıların ardından dün sabah başkanlık ettiği acil durum kabine toplantısında (COBRA) Birleşik Krallık'taki güvenlik önlemlerinin masaya yatırıldığını söyledi. 

Almanya

Terör saldırılarının ardından Almanya, sınırlarındaki güvenlik önlemlerini artırdı.Gümrük kapılarında emniyet güçleri görevlendirildi. Başta Frankfurt Havalimanı olmak üzere tüm havalimanlarında uzun namlulu silahlar taşıyan polisler devriye görevine başladı.

Hollanda

Hollanda'da başta sınırlarda olmak üzere havalimanları, garlar, metro istasyonları ve resmi kurumlarda güvenlik önlemleri artırıldı.Saldırılar nedeniyle Brüksel'e inemeyen uçakların yönlendirildiği Amsterdam'daki Schiphol ile Maastricht'teki Aachen/Maastricht havalimanlarında güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarılırken, buralarda polisin yanı sıra jandarma da görevlendirildi. Saldırı ihtimalinden şüphelenilen Hoofddorp, Amersfoort ve Amsterdam garları boşaltılarak arama yapıldı. Polis, Amsterdam'da şüpheli 3 kişiyi gözaltına aldı.

İsviçre 

İsviçre İstihbarat Servisi (FIS), İsviçre'nin DAEŞ gibi terör örgütlerinin öncelikli hedeflerinden biri olmadığını ancak bir Batı ülkesi olarak potansiyel hedef haline geldiklerini bildirdi.

Bulgaristan

Bulgaristan'da sınırlar, havalimanları ve metro istasyonları ile vatandaşların toplu halde bulunduğu diğer mekanlarda güvenlik önlemleri artırıldı.Başbakan Boyko Borisov'un talimatı üzerine başkent Sofya'da gece saatlerinde Halk Kültür Sarayı'nın ve bir metro istasyonunun çevresinde çok sayıda güvenlik gücünün katılımıyla olası bir terör saldırısına karşı tatbikat düzenlendi. 

Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da Brüksel'deki terör saldırılarından sonra güvenlik önlemlerini artıran Avrupa ülkeleri arasında yer aldı.

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı