Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Avrupa'da terör alarmı

Avrupa ülkeleri

Belçika'nın başkenti Brüksel'de meydana gelen saldırıların ardından Avrupa ülkeleri alarma geçti

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün Zaventem Havalimanı'nda ve Maelbeek metro istasyonunda düzenlenen terör saldırıları, Avrupa ülkelerini alarma geçirdi.Geçen yıl 13 Kasım'da düzenlenen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarının ardından olağanüstü hal uygulamasının sürdüğü Fransa'da, Brüksel'deki saldırılardan sonra güvenlik tedbirlerinde çok fazla değişikliğe gidilmezken, sadece havalimanlarına, garlara ve sınır kontrol noktalarına, jandarma ve polisten oluşan bin 600 takviye gücün konuşlandırılacağı açıklandı.Saldırılar, Fransız kamuoyunda büyük duyarlılıkla karşılandı. Fransız televizyonları gün boyu bölgeden canlı yayın yaptı. Eyfel Kulesi dün akşam Belçika bayrağı renklerinde ışıklandırıldı.

İngiltere

Brüksel'deki saldırıların ardından Birleşik Krallık genelindeki kilit noktalarda güvenlik tedbirlerinin artırılması kararlaştırıldı.İngiltere Başbakanı David Cameron, saldırıların ardından dün sabah başkanlık ettiği acil durum kabine toplantısında (COBRA) Birleşik Krallık'taki güvenlik önlemlerinin masaya yatırıldığını söyledi. 

Almanya

Terör saldırılarının ardından Almanya, sınırlarındaki güvenlik önlemlerini artırdı.Gümrük kapılarında emniyet güçleri görevlendirildi. Başta Frankfurt Havalimanı olmak üzere tüm havalimanlarında uzun namlulu silahlar taşıyan polisler devriye görevine başladı.

Hollanda

Hollanda'da başta sınırlarda olmak üzere havalimanları, garlar, metro istasyonları ve resmi kurumlarda güvenlik önlemleri artırıldı.Saldırılar nedeniyle Brüksel'e inemeyen uçakların yönlendirildiği Amsterdam'daki Schiphol ile Maastricht'teki Aachen/Maastricht havalimanlarında güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarılırken, buralarda polisin yanı sıra jandarma da görevlendirildi. Saldırı ihtimalinden şüphelenilen Hoofddorp, Amersfoort ve Amsterdam garları boşaltılarak arama yapıldı. Polis, Amsterdam'da şüpheli 3 kişiyi gözaltına aldı.

İsviçre 

İsviçre İstihbarat Servisi (FIS), İsviçre'nin DAEŞ gibi terör örgütlerinin öncelikli hedeflerinden biri olmadığını ancak bir Batı ülkesi olarak potansiyel hedef haline geldiklerini bildirdi.

Bulgaristan

Bulgaristan'da sınırlar, havalimanları ve metro istasyonları ile vatandaşların toplu halde bulunduğu diğer mekanlarda güvenlik önlemleri artırıldı.Başbakan Boyko Borisov'un talimatı üzerine başkent Sofya'da gece saatlerinde Halk Kültür Sarayı'nın ve bir metro istasyonunun çevresinde çok sayıda güvenlik gücünün katılımıyla olası bir terör saldırısına karşı tatbikat düzenlendi. 

Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da Brüksel'deki terör saldırılarından sonra güvenlik önlemlerini artıran Avrupa ülkeleri arasında yer aldı.


Reina saldırganının laptopundaki yazışmalardan çıkan çarpıcı detay şok etti

39 kişiyi öldüren Reina katliamcısının laptopundaki yazışmalarda yılbaşı gecesi ikinci bir saldırının daha planlandığı ancak başarılamadığı ortaya çıktı.

İstanbul'da emniyete ve AKP İl binasına saldırı

Dün akşam İstanbul ardı ardına iki ayrı saldırı yaşadı. İstanbul Emniyeti'ne yakın çevreden lav silahıyla ateş açılmasından sonra AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na da saldırı düzenlendi. Ölen veya yaralanan olmadı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Recep İvedik 5 filmine tepki gösterdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Recep İvedik 5 filminin tartışmalı sahnesine tepki göstererek,"Bir filmdeki boks sahneleri bizim tarih ve kültür bağlarımızı incitemeyecek, dahası zedelenmesine hiçbir millet evladı izin vermeyecektir." dedi.