Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Kerkük’ün Temel Taşı Ata Terzibaşı'nın Ardından

Ata TERZIBASI

Irak Türkmenlerinin büyük düşünürü, araştırmacı, yazar, avukat Ata TERZİBAŞI, (Kerkük, 14 Kasım 1924/ Kerkük, 31 Mart 2016) 31 Mart 2016 tarihinde Saat 21.00 sularında doğup büyüdüğü mukaddes Kerkük toprağında gözlerini hayat yumarak vefat etti. 'Vatanın bütünlüğünü, milletin varlığını, temiz ve içten gelen Duygularla, bilgi ve yüksek karakterinizle korumasını bilin…'

 Dr. Şemsettin KÜZECİ Yazdı. Irak Türkmenlerinin büyük düşünürü, araştırmacı, yazar, avukat Ata TERZİBAŞI 14 Kasım 1924 tarihinde Kerkük‘te  doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kerkük’te tamamladıktan sonra Bağdat Hukuk Fakültesinden mezun oldu (1950). O tarihten beri doğup büyüdüğü Kerkük’te  avukatlık yapmaktadır. Ortaokul öğrencisiyken bazı gazete ve dergilerde makale yazmayı deneyen TERZİBAŞI, Hukuk Fakültesi öğrencililiği sırasında; Türkçe gazetelere gönderdiği edebi konulardaki yazılarının değişik Arap dergilerinde de Arapça olarak yayınladı. Gazetecilik alanında çalışmasıyla da kültür alanına başlayan Ata TERZİBAŞI; Kerkük, Afâk gazetesinde  günlük yazılarının yanı sıra, kendisinin öncülüğünde Kerkük’te yayınlanan diğer gazetelerde yazılarını yayınlardı.

 

 Ata Terzibaşı- Kerkük, 14 Kasım 1924/ Kerkük, 31 Mart 2016

 

 

“Vatanın bütünlüğünü, milletin varlığını, temiz ve içten gelen

Duygularla, bilgi ve yüksek karakterinizle korumasını bilin…”

 

 

 

 

Kerkük’te çıkan “Beşir,1958” gazetesi ve bazı Arap dergilerinde  çeşitli yazıları yayınlandı. Bunların başında, Mısır “El-Risale”, Lübnan’ın “El-Edip” ve Suriye’nin “El-Hadis” dergileri  gelir. Ayrıca Irak’ın El-Aklam, El-Mektebe, El-Tazamun, El-Sakafa El-Hadise, El-Ahaa, El-Ehbar, El-Mese, El-Şaab, El-Emel, Kerkük, El-Siyase, El-Eyyam, El-Bele, Türkiye’nin Türk Dili, Türk Sanatı, Türk Yurdu, Türk Kültürü gibi dergilerinde, edebiyat, hukuk, tarih, folklor  ve dil alanlarında birçok yazısı yayınlandı.

TERZİBAŞI, çeşitli konularda yazdığı yazılarıyla birlikte Türkmen edebiyatı, dili ve folkloru alanında da değerli eserler bırakmıştır. Onun bu alandaki çalışmaları birçok genç araştırmacıya  ışık tutmaktadır. TERZİBAŞI, Türkmen Edebiyatı’na yaptığı hizmetle ün salmıştır. Onun bu alandaki çalışmaları, edebiyatımızın bütün yönleri için kaynak sayılır. Ağırlıklı olarak hoyratları ilmi bir metotla  incelemiş, düzenlemiştir.  3 Cilt halinde  1955, 1956, 1957 yıllarında yayımladığı “Kerkük Hoyratları ve Manileri” bir ata-ana mirası olarak ölümsüzleşmiş; şair ve bestekârlara ilham kaynağı olmuştur.

Bilimsel bir dikkatle yazıp yayınladığı ansiklopedik “Kerkük Şairleri” araştırması, Irak Türkmenleri ve Türk dünyasına geniş ilgi görmüştür. 3 cilt  Bu 3 ciltlik biyografik araştırmada Kerkük şairlerinin sanat yaşantılarını konu edinerek  şiirlerinden örnekler vermiştir. Klasiklerimiz arasında Ruhi, Nesimi, Fuzuli, Garibi hakkında  birçok araştırmalar yazmıştır.  Fuzuli’ ye ilişkin   yazıları, onun  çok yönlü bir yazar olduğuna  ışık tutmaktadır. Edebiyat tarihi içerisinde Terzibaşı’nın  yadsınamaz bir yeri vardır. Yer yer ince göndermeler yaptığı yazıları bir başka yönünü ortaya koymaktadır.

Ata Terzibaşı başlangıçta  serbest şiire şiddetle karşıdır. Zaman içerisinde   bu anlayıştan ayrılmış, duygu ve düşüncelerin serbest tarzda da dile getirilebileceğini benimsemiştir. Bir not olarak: Terzibaşı evlenmemiştir. Sorgulayanlara,”Ben kitaplarımla evliyim” demiştir.

“Usta Yazarımız, Terzibaşı ile 1992 yılında Kerkük Adliye sarayında   karşılaşmıştım. O sıralar  Kerkük Televizyonunda “Gençlik ve Spor” programını sunuyordum. Spor Programı Sunucusu siz misiniz söyleyince: Evet  Hocam, benim, dedim. “Olağanüstü ve Konferans”  kelimelerini kullanıyorsun. Bunların yerine bilinen kelimeleri kullanırsanız daha uygun olur. Konuşma dili ile Yazı dilini bir birine karıştırıyorsunuz…” dedi.  Anladım ki, o dönemde Kerkük televizyonunda  hazırlayıp sunduğum programları çok titizlikle  izliyormuş… Saddam sonrası Kerkük’te evine her ziyarete gittiğimde sağlık sorunlarına rağmen Siyaset, Kültür, Sanat ve Azerbaycan ile ilgili koyu sohbetler ederiz. Zaman zaman Azerbaycanlı ortak dostumuz Prof. Dr. Gazanfer Paşayev’i telefonla arayıp kendisini onunla görüştürürüm.

 

 

Terzibaşı'nın 90. Yaş gününde Irak Türkmen Basın Konseyince düzenlediğimiz  "Onur Günü" programında şunları demişti: "  Benim için düzenlenen bu toplantı gerçekten de onur vericidir. Ancak bu gibi toplantıları gençler için yaparsanız daha da teşvik olur. Yine de Irak'ın her yerinden ve Türkiye'den Azerbaycan'da bana  ödül, onur ve plaket gönderenlere ve sizlere teşekkür ederim" dedi.

Terzibaşı 2015 yılının son günlerine kadar kendi bilgisayarı başında son eserlerini yazıyordu. Üç ciltlik "Türkman Keşkülü" kitabı kendi hazırladığı son eseri olmuştur. Bu eserden önce yine 3 ciltlik Türkmen Sözlüğü kitabını çıkardı. Ancak, 3. Cildin son sayfasında şu ibareye yer verdi. " 

Sonuç Çıkıntısı

Bu kitabı bilhassa şu üçüncü cildi, sağlık durumumun kötüleşmesi sebebiyle ikmal edemediğim için üzgünüm. İlmin ne kadar geniş ve engin, ömrün de kısa ve insan gücünün yetersiz olduğunu bilmekle, aziz milletime küçük bir hizmette bulunmak amacıyla bu işe atılmıştım. Ama başaramadım. Dolayısıyla sayın okurlarımdan özür dilerim. Kusurumun affını isterim. Ne yapalım kader böyleymiş!. Acı bir çaresizlik içerisinde şu eski ve asil horyatı tekrarlayarak okurlarıma " Elveda" ediyorum:

 

Derd meni aldı neyneim

Yatağa saldı neynim

Çox niyetler tutmuştum

Gevlimde qaldı neynim

18 Haziran 2015(Ramazan 1336) Kerkük

 

 

18 Mart 2016 tarihinde Azerbaycan Yazarlar Birliğinde düzenlenen Azerbaycan- Irak Türkmenleri kültür ve edebiyat ilişkileri toplantısında Prof. Dr. Gazanfer Paşayev, Dr. Mustafa Ziya ve Dr. Şemsettin Küzeci Terzibaşı'nın İstanbul'da çıkan yeni kitabı "Fuzuli Hakkında Yazılar" tanıtılmıştır.  Ayrıca Profesör Gazanfer Paşayev tarafından ve Azerbaycan'da basılan hazırlanan "Ata Terzibaşı'nın Folklorşinaslık Faaliyeti" kitabı Azerbaycan Milli Kütüphane salonunda tanıtımı yapıldı. Orada Azerbaycan'ın önde gelen ilim adamı, akademisyen, şair, yazar, gazeteci ve sanatçıları Terzibaşı hakkında görüş bildirdiler.

 

Ocak 2016 tarihi başından odasına kapanan ve hiçbir şekilde kimseyle görüşmeyen Terzibaşı 31 Mart 2016 tarihinde Saat 21.00 sularında doğup büyüdüğü mukaddes Kerkük toprağında gözlerini hayat yumarak vefat etti. 92 Yaşında aramızdan ayrılan Terzibaşı Türkmen ve Türk Dünyası için büyük kayıptır. 1 Nisan 2016 tarihinde binlerce sevenleri Kerkük halkı tarafından Kerkük'te toprağa verilerek ebedi istirahatgafına kavuştu. Terzibaşı'nın ayrılışı içimizde derin üzüntülere yol açmıştır. Terzibaşı geride bıraktığı yaklaşık 50 eseriyle ve 1000'e yakın makalesiyle kıyamete kadar içimizde yaşayacaktır ve düşünceleriyle de milli davamıza ışık tutacaktır. Mezarı nurla dolsun.

FETÖ'cü hakimler hakkında karar verildi 10 yıl hapis yatacaklar

Paralel yapıdan tutuklu olanların tahliyesine karar veren eski hakimlere 10'ar yıl hapis cezası verildi

Sığınmacıları taşıyan tekne battı ölüler var

Midilli Adası açıklarında sığınmacıları taşıyan tekne battı. Olay sonucunda 16 kişi hayatını kaybetti

İtalyan gazeteci Gabriele Del Grandeden çarpıcı açıklamalar

Hatay'da 9 Nisan 2017 tarihinde gözaltına alınan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande, Pazartesi sabahı sınır dışı edildi