Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

İngiliz Parlamentosu'nda Türkiye Kutlandı


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 96. yılı, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği, İngiltere İşçi Partisi Enfield Milletvekili Joan Ryan’ın ev sahipliği yaptığı bir resepsiyon ile 19 Nisan Salı akşamı İngiliz Parlamentosu’nda kutlandı.

Ceren Günel (AVA) Londra-Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 96. yılı, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği, İngiltere İşçi Partisi Enfield Milletvekili Joan Ryan’ın ev sahipliği yaptığı bir resepsiyon ile 19 Nisan Salı akşamı İngiliz Parlamentosu’nda kutlandı. Resepsiyona CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna, İngiltere İşçi Partisi Hackney Milletvekili Meg Hillier, Cllr Alev Cazimoğlu ve Cllr Can Özşen de katıldı. 18 Nisan Pazartesi akşamı, yine Federasyon’un düzenlemiş olduğu “Ermenistan-Türkiye İlişkilerinde Son Gelişmeler ve Güncel Meseleler” panelinin konuşmacıları olan Eski NATO Elçisi ve CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Dr. Onur Öymen ile Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Pamuk da resepsiyonun davetlileri arasındaydı. Program Baha Yetkin’in ud dinletisiyle son buldu.

 

 

Jale Özer: “Özgürlüklerimizi Atatürk’e Borçluyuz”

 

 

Açılış konuşmasını yapan, Dr. Ali Tekin Atalar ve Jale Özer tüm konuklara, onur konukları Onur Öymen ve eşi Nedret Öymen’e ve resepsiyona ev sahipliği yapan Joan Ryan’a ve teşekkür ettiler. Jale Özer, konuklara Federasyon hakkında bilgi verdi ve Federasyon’un İngiltere’de yaşayan Türk toplumunun sesi olma amacı taşıdığını dile getirdi. Özer konuşmasını “Bugün eşit vatandaşlar olarak sahip olduğumuz özgürlükleri, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olunduğumuzu unutmamalıyız” diyerek sonlandırdı.

 

 

Joan Ryan: “Türk Toplumunda Ne Oluyorsa Parçası Olmak İstiyoruz”

 

 

Resepsiyonun ev sahipliğini üstlenen İngiltere İşçi Partisi Enfield Milletvekili Joan Ryan, konuşmasına Dr. Ali Tekin Atalar ve Jale Özer’e teşekkür ederek başladı ve şöyle devam etti: “Federasyon benim gibi, Meg gibi siyasileri yerel toplumla bir araya getiriyor ve aramızda bir bağ kurmamızı sağlıyor. Bu çok önemli. Ayrıca burada yaşayan Türk toplumunun Türk kültürüyle bağını korumasını da sağlıyorlar. 

 

Biz siyasilerin sizin ihtiyaçlarınızı ve düşüncelerinizi temsil ediyor olmamız çok önemli. Toplumunuzda ne oluyorsa, sizinle birlikte biz de bir parçası olmak istiyoruz. Bu yüzden bu akşam burada olmamız çok önemli. Türkiye’de şu anda kötü şeyler yaşandığının farkındayız. Türkiye’deki insanlar demokrasilerini ve özgürlüklerini korumak için uğraşıyorlar. Biz bunun da sesi olmak durumundayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde inşa edilen demokrasinin muhafazası için biz de elimizden geleni yapmalıyız. Türkiye’de olanlara dikkat çekmeliyiz. Örneğin gazeteciler büyük baskı altında. Umuyorum ki Türkiye’de barışın inşa edildiğini görebiliriz”

 

 

Meg Hillier: “İngiltere’nin AB’de Kalması Türkiye İçin Önemli”

 

 

İngiltere İşçi Partisi Hackney Milletvekili Meg Hiller de konuşmasına resepsiyonda olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek ve TBMM’nin 96. yılını kutlayarak başladı ve şöyle devam etti: “Bölgem Hackney’de ve genel olarak İngiltere’de yaşayan Türk toplumunun sesi olmak durumundayım. Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyorum. Türkiye’nin üyeliğinin birçok sorunu daha çabuk çözmesini sağlayacağına inanıyorum. Şu anda Türkiye’de yaşananları kaygıyla izliyorum. Önümüzde önemli bir seçim var, İngiltere’nin AB üyeliği için referanduma gideceğiz. İngiltere’nin AB’de kalması birçok İngiliz için önemli ama İngiltere’de yaşayan Türk toplumu ve Türkiye için de çok önemli. Çünkü İngiltere Türkiye’nin önemli bir dostu, müttefiği ve destekçisi. Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen çok. 

 

Buradaki Türk toplumundan da beklentilerimiz var, daha çok Türk belediye meclis üyesi olmalı ve seslerini daha iyi duyurmalıyız. Belediye meclislerimizde daha çok çeşitlilik olmalı ve tüm toplumları daha iyi temsil edebilmeliyiz. ”

 

 

Onur Öymen: “Türkiye’nin Çimentosu Atatürk’tür”

 

 

Eski NATO Elçisi ve CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Dr. Onur Öymen konuşmasına Atatürk referansıyla başladı:

 

“Her demokratik ülkede farklı fikirler olabilir ama bir de ülkenin temel çıkarları var. Türkiye’nin çimentosu Atatürk’tür. Farklı fikirlere sahip olan arkadaşlarımızın temel konularda Atatürk’ün izinden ayrılmamaları lazım. Türkiye Atatürk’ten uzaklaştığı ölçüde kaybeder, Atatürk’e sahip çıktığı ölçüde kazanır. Başka rehber aramamak lazım. Bu bakımdan Atatürk’ün düşüncelerini savunan bütün kuruluşları, Atatürkçü Düşünce Derneği’ni, Federasyon’u, aynı çizgideki bütün derneklerimizi kutluyorum. Sadece İngiltere’de değil, başka ülkelerdekileri de. Onlar topluma öncülük yapacak insanlardır ve devleitn de bütün gücüyle bunların arkasında durması lazımdır.” 

 

Öymen, konuşmasının devamında İngiltere’den beklentileri dile getirdi:

 

“Türkiye-İngiltere arasında sağlam dostluk ve ittifak ilişkileri var. Bizim İngiltere’den şu aşamada üç tane önemli beklentimiz var:

 

Birincisi şu: 1. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye ile İngiltere karşı kamplardaydı. O dönemde İngiliz Propaganda Bakanlığı, düşmanları olan Almanya ve Türkiye aleyhine çok yogun faaliyetler yürütüyordu ve bu amaçla bir tanesi Almanya aleyhine, bir tanesi Türkiye aleyhine Mavi Kitap İngiliz Parlamentosu desteğiyle yayınlandı. Savaştan sonra Almanya’yla ilgili kitap hakkında ‘Bu kitaba inanmayın; savaş dönemi propagandası ürünüdür, içindekilerin gerçekle alakası yoktur’ dediler. Fakat Türkiye’yle ilgili yazılan kitap hakkında bir şey yapmadılar. Biz meclis olarak Avam ve Lordlar Kamarası’na mektup yazdık ve aynı şeyi Türkiye için de yapmalarını talep ettik. Çünkü Ermeniler bugün de o kitabı kendi propagandaları için kullanıyorlar. Cevap geldi: ‘Talebinizi kaydettik.’ Dost ülkeden daha fazlasını beklerdik cevap olarak.

 

İkinci beklentimiz terörle mücadele. Terörle mücadelede ayrımcılık olmaz. Senin terörün benim terörüm olmaz. Bütün teröre karşı hep birlikte kararlı şekilde mücadele etmemiz lazım. Bizi teröristlerle masaya oturmaya ve anayasayı değiştirmeye zorlamayın. Bunu hiçbir ülkeye yapmadınız, Türkiye’ye de yapmayın.

 

Üçüncüsü de; AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşması… Bizim AB ile Gümrük Birliği’miz var. Türkiye’yle benzeri bir anlaşma imzalanmazsa Türkiye bundan çok büyük zarara uğrayacak. Amerikan malları, AB üzerinden Türkiye’ye gümrüksüz gelecek ve milyarlarca dolar zararımız olacak. Buna fırsat vermememiz lazım. 

 

Ayrıca hiç merak etmeyin, insan hakları ve özgürlükler konusunda biz Türkler yabancılardan daha hassasız. Bizim ülkemiz. Başkaları eleştirse de eleştirmese de biz bunun için mücadele ederiz. Sizden istediğimiz şudur; Türkiye’de insan haklarına zarar verecek işler yapmayın. Avrupa Parlamentosu, Ergenekon davasıyla ilgili karar aldı. Bugün Türkiye’de hükümetin de komplo olduğunu kabul ettiği Ergenekon davası için ‘Bu devletin içine sızmış bir çetedir, devlet cezalandırsın’ dediler. Böyle şeyler yapmayın. Bu insan hakları mücadelemize yardımcı olmaz zarar verir. Siz kimden yanasınız? En ciddi hukuk ihlali, basın özgürlüğü ihlali Ergenekon davası. Siz Ergenekon davasını bize kaşrı savundunuz.”

İtalyan gazeteci Gabriele Del Grandeden çarpıcı açıklamalar

Hatay'da 9 Nisan 2017 tarihinde gözaltına alınan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande, Pazartesi sabahı sınır dışı edildi

Cumhurbaşkanı Fransız siyaset bilimci hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Fransız siyaset bilimci Philippe Moreau Defarges için suç duyurusunda bulundu

Selanik'te Türk Konsolosluğu'na molotof kokteylli saldırı

Selanik'te Türk Konsolosluğu'na bir grup saldırgan polislere molotof kokteylli saldırı düzenledi