Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Hakan Aygün, Türkiye’de Bir Anayasa Sorunu Yok. Bu Yaratıldı


London School of Economics LSE Bankside House’da gerçekleşen panelde ‘Türkiye’nin Yapay ve Gerçek Gündemi’ni tartıştı. Moderatörlüğünü Dış İlişkiler ve Uluslararası Politikalar konusunda 25 yılı aşkın tecrübesiyle eski BBC editörü Firdevs Robinson’ın yaptığı panele Halk TV Haber Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Hakan Aygün’ün konuşmacı olarak katıldı.

Londra, 28 Nisan 2016 – CHP Birleşik Krallık Birliği, 23 Nisan Cumartesi London School of Economics (LSE) Bankside House’da gerçekleşen panelde ‘Türkiye’nin Yapay ve Gerçek Gündemi’ni tartıştı. Moderatörlüğünü Dış İlişkiler ve Uluslararası Politikalar konusunda 25 yılı aşkın tecrübesiyle eski BBC editörü Firdevs Robinson’ın yaptığı panele Halk TV Haber Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Hakan Aygün’ün konuşmacı olarak katıldı. CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna’nın açılış konuşmasıyla başlayan panele CHP Mersin Milletvekili ve eski Kültür Bakanı Durmuş Fikri Sağlar CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in 23 Nisan Cumartesi günü Meclis'in özel oturumunu takiben grup toplantı salonlarının bahçesinde düzenlenen resepsiyonda bulunması gerektiği için önceden teyit etmesine rağmen panele katılamamıştır.

CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna “Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilen 23 Nisan 1920, tam bağımsız yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması sürecinde atılan en önemli adımdır. 23 Nisan 1920’de açılan ve devrimlerin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenmiş Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokratik rejimimizin temel kurumudur. Ulu Önder M. Kemal Atatürk özgürlük, eşitlik ve adaletin egemen olabilmesinin ancak ulusal egemenlikle mümkün olabileceğine duyduğu inançla, TBMM’nin açıldığı 23 Nisan gününü barışın, sevginin, umudun, kardeşliğin ve aydınlık geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza armağan etmiştir. Çocuklarımıza aklın ve bilimin yol göstericiliğinde, özgür ve yaratıcı bireyler olabilmeleri için gereken eğitim olanaklarını sağlamak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel görevlerinden birisi olmuştur. Bu günün çocuklara armağan edilmesindeki temel neden de Atatürk’ün gelecek nesillere duyduğu güven ve inançtan kaynaklanmıştır.” dedi. 

 

 

Akartuna konuşmasına şu şekilde devam etti; “Çocuklarımıza güvenli bir gelecek sağlamak bizim sorumluluğumuzdur. Bu güvenli geleceğin temel unsuru milletin egemenliğine dayanan Cumhuriyet rejimidir. Cumhuriyeti ilelebet koruyup kollama görevi bizimdir, hepimizindir. Bu sorumlulukların bilinciyle, CHP Birleşik Krallık Birliği mevcut parametreler sistemin ve anayasanın değiştirilmesi ve başkanlık sisteminin getirilmesi için yapılacak olası bir referanduma karşı stratejiler geliştirmektir. Bu stratejilerin hayata geçirilmesi için sizlerin katkıları çok önemlidir. Bu çalışmalar ancak sizlerle başarıya ulaşacaktır. Bu nedenle sizleri bu çalışmalara katılmaya ve destek vermeye davet ediyoruz.” 

 

Hakan Aygün: “Türkiye’de Bir Anayasa Sorunu Yok. Bu Yaratıldı.”

 

23 Nisan Türkiye’nin Yapay ve Gerçek Gündemi etkinliğine konuşmacı olarak katılan Halk TV Haber Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Hakan Aygün Türkiye’de bir anayasa sorunu olmadığını, bu sorunun yaratıldığını belirtti. Aygün; “En iyi anayasalar en kötü yöneticilerin elinde olursa iyi neticeler alınmaz. Aynı zamanda kötü denebilecek yasalar, iyi yöneticilerin elinde olursa çok iyi sonuçlar da çıkabilir. Bu tamamen zihniyet meselesidir. Dokunulmazlıklar konusunda Sayın Kılıçdaroğlu’nun stratejileri doğrudur ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet demesi AKP’nin oyununu bozmuştur. Kılıçdaroğlu bu stratejisi nedeniyle AKP anayasa değişikliğini askıya almıştır.” dedi.

 

 

 

Avrupa Birliğinden flaş referandum açıklaması

Avrupa Birliği, Tükiye'de 16 Nisan tarihinde yapılan referandumun sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı

Emine Erdoğan'ın bu görüntüsü çok konuşuldu

Emine Erdoğan 1. Spor ve Kültür Şenliğinin ardından yapılacak maçta ilk vuruşu yaptı

Flaş CHP beklenen başvuruyu AİHM'ye yaptı

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam referandum sonuçları için AİHM'ye başvuru yaptı