Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Londra Haringey'in Yeni Belediye Başkanı Elbistanlı Ali Gül Özbek Oldu

ali gul ozbek

2013 yılından beri İşçi Partisi Haringey Belediye Meclisi Üyelerinden olan, geçtiğimiz yıl da Belediye Başkan Yardımcılığını üstlenen Elbistanlı Ali Gül Özbek, 16 Mayıs Pazartesi akşamı gerçekleştirilen bir toplantı ile Haringey Belediye Başkanlığını resmi olarak üstlendi

Ceren Günel (AVA) Londra-Londra’da toplumumuzun yoğun olarak yaşadığı ve iş yeri sahibi olduğu Haringey’in Belediye Başkanı da artık bizden biri. 2013 yılından beri İşçi Partisi Haringey  Belediye Meclisi Üyelerinden olan, geçtiğimiz yıl da Belediye Başkan Yardımcılığını üstlenen Elbistanlı Ali Gül Özbek, 16 Mayıs Pazartesi akşamı gerçekleştirilen bir toplantı ile Haringey Belediye Başkanlığını resmi olarak üstlendi. Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, Haringey’deki Med Chem Eczanesi ile de topluma sağlık anlamında büyük katkıları bulunan Ali Gül Özbek, aynı zamanda sosyal meselelere duyarlı kimliği ve aktivist yaklaşımıyla da biliniyor. Bunun çok doğal bir sonucu olarak da toplum; kendilerinden biri olan, kendilerinin her konuda yanında olan ve belediye başkanı seçilmesiyle de kendilerine büyük gurur yaşatan Ali Gül Özbek’in başkanlık törenine yoğun katılım gösterdi. Törende Britanya Alevi Federasyonu, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Demokratik Güç Birliği bileşenleri, El-Com, Paz-Der ve Bozca-Der gibi yöre dernekleri, sağlıkçılar, işadamları ve toplumun her kesimi yer aldı.

 

Haringey Belediye Başkanı Ali Gül Özbek ve Enfield Belediye Meclis Üyesi Suna Hurman

 

 

Ali Gül Özbek Toplum ve Belediye Arasındaki Bağ Olacak

 

Haringey’in yeni Belediye Başkanı Ali Gül Özbek, Alexandra Palace’ta gerçekleştirilen başkanlık töreninde toplum ile belediye arasında bağ kuracağından bahsetti. Kendisini destekleyen herkese teşekkür eden Özbek, toplum sayesinde buralara geldiğini ve bundan sonra da onlarla birlikte hareket ederek yoluna daha güçlü devam edeceğini vurguladı. Haringey Belediye’sindeki çalışma arkadaşlarına ve görevi devraldığı Jennifer Mann’a da teşekkürlerini sunan Özbek, bu belediyenin kendisine çok şey öğrettiğinin de altını çizdi. 

 

 

İngiltere’de Tarihi Bir An: Belediye Başkanlık Töreninde Semah

 

Haringey’e Elbistanlı bir belediye başkanı seçilmesinin ne kadar tarihi bir olay olduğunu sembolik olarak görmemizi sağlayansa, törenin semah ile başlamasıydı. 16 Mayıs Pazartesi akşamı Alexandra Palace’ta yaşanan bu tarihi anı, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ile Mehmet Yüksel Dede’ye sorduk:

 

İsrafil Erbil: “İngiltere tarihinde 30 yıllık geçmişi olan bir toplumuz. 30 yılda çok ciddi kazanımlarımız oldu ama bir belediyenin başkanlığında kendi insanımız, canımız olan birinin yer alıyor olması çok önemli, çok değerli. Ayrıca kendi ülkemizde yapamadığımız, gerçekleştiremediğimiz birçok duyguyu da burada kendi inancımızın bir göstergesi olan semahımızla taçlandırdık, kutsadık. Bu da bizim yine içimizde kalan, kendi ülkemizde hala gerçekleştiremediğimiz bir duygu. Bu nedenle bu kazanımı toplumsal bir kazanım olarak görüyorum. Bundan sonraki jenerasyonlara rehberlik edecek bir başarıdır bu. Ali Can’ımızı kutluyorum.”

 

 

Mehmet Yüksel Dede: Özellikle de son iki yıl içerisinde İngiltere’de yaşadığımız tarihi anlardan birisi daha. Çok önemli. Kendi kültürümüzü, kendi kimliğimizi görünür kılmanın başarıları bunlar. Burada bugün gururlandıran ekstra bir şey daha var. Bu toplum buraya 30-40 yıl önce çok büyük zorluklarla geldi. Zorluklarla hayat kurmaya, iş güç sahibi olmaya, çocuklarını okutmaya çalıştı. Burada kendisine hayat kurarken de ülkesine, kendi topraklarına da maddi ve manevi olarak bir değer katmaya çalıştı. Çok zor koşullardan gelindi buraya. Bütün bu zorlukları aşarak sistemde iyi noktalara entegre olmuş, büyük başarılara imza atmış bir sürü canımız var. Bugün de değerli Ali Gül Özbek, gerek biz, gerek diğer azınlıklar ve İngilizler nezdinde toplumda kendine saygın yer edinmiş, sağlık alanında ve belediyecilik anlamında yaptığı hizmetlerle bir noktaya gelmiş. Bugün de belediye başkanlığını devralmak gibi bizi toplum olarak çok onure eden, başarısını taçlandıran büyük bir olaya imza attı. Bu anı paylaşmaktan birey olarak da çok mutluyum; Türkiyeli olarak da, buradaki Alevi-Kürt toplumunun parçası olarak da. Ali Gül Özbek’in de bir dostu, yoldaşı, akrabası olarak da.” 

 

Mehmet Yüksel Dede ve İşadamı Ali Matur

 

 

Doğan Genç, İşadamı Mustafa Topkaya ve Mustafa Özkan

 

Dışişleri Bakanlığı Afganistan'daki saldırıyı kınadı

Afganistan'da kolordu komutanlığına düzenlenen saldırı Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı

Şırnak'taki operasyonlarda öldürülen terörist sayısı artıyor

Şırnak'ta PKK'ya yönelik devam eden operasyonlarda 36 terörist etkisiz hale getirildi

Reina katliamının planlayıcısı öldürüldü

Reina katliamını planlayan Özbek terörist ABD tarafından öldürüldü