Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Dürümlü'deki saldırıyla ilgili kan donduran telsiz konuşmaları ortaya çıktı

diyarbakır saldırı

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında teröristlerin saldırısı sonucu 16 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyla ilgili kan donduran telsiz konuşmaları ortaya çıktı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütünün sözde kuzey alanı sorumlusu, "Rezzan" kod adlı terörist ile sözde orta saha sorumlusu, "Aliser" kod adlı terörist, Dürümlü'deki patlamadan kısa süre sonra telsiz konuşması yaptı.  Telsiz konuşmaları, olaydan sonra haber alınamayan teröristlerin, diğer terör örgütü mensuplarıyla irtibat kurduğunu deşifre etti.  Teröristlerin telsiz konuşmalarında şu diyaloglar yaşandı: 

Rezzan: Arkadaşların durumları nasıl? 

Aliser: Arkadaşlar iyiler, genel iyidir. 

Rezzan: İyi mi? 

Aliser: Hani bu olayda kopan arkadaş vardı ya, o arkadaşlara ulaştı, sağlamdır. 

Teröristler arasında olayın gerçekleştiği köyün sakinlerinin devleti sevdiği ve terör örgütünü desteklemediği yönündeki konuşmalar dikkati çekti. 

Söz konusu diyaloglar şöyle: 

Rezzan: O olay nasıl olmuş? Tam anlamadım. O nedir, ne olmuş? (Kahkaha ile gülüyor) 

Aliser: Biz de tam bilgi alamadık, arkadaşlardan. 

Rezzan: Peki bu köy vatansever mi? 

Aliser: Bahsettiklerine göre vatansever değil, T.C. yanlısıdır. Allah hepsinin belasını versin. 

Köylüler kahramanca karşı koyuyor 

Telsiz konuşmasında hain saldırı sırasında köylülerin, bomba yüklü kamyonun gitmesine engel olduğu, bu nedenle teröristlerin kendilerini kurtaramadığı, ayrıca köy sakinlerinin araca ateş açtığı yönünde bilgi geldiği şeklinde ifadeler de yer aldı. Konuşmalar, köylülerin kahramanlığını, bölücü terör örgütü mensuplarının ise "acımasızlığı"nı ortaya koydu. 

"Aliser" kod adlı teröristin, "Yani arkadaşlar diyor ki: 'Biz arkadaşız, dostunuzuz' diyorlar. 'Sizdeniz, özgürlüğünüz için, sizin için eylem yapıyoruz.' diyorlar. Köylüler, küfür ediyor, vazgeçmiyorlar. Arkadaşların kendisinden tam bilgi alamadık, çok bahsediliyor, silahla aracı falan vurmuşlar. 'Araç patlayabilir.' diye bizim arkadaşlar, atlayıp uzaklaşmaya çalışıyorlar." sözleri üzerine sürekli kahkahalar atarak konuşan "Rezzan" kod adlı terörist, "Ama arkadaş, yani nasıl ya? 6-7 tane araba yok. 15-20 tane insan kaybolmuş. Nasıl kaybolmuşlar ya. Bu ne biçim şeydir ya? Belalarını bulmuşlar, o kadar patlayıcıyla belki toz olmuşlardır." karşılığını veriyor.  Aynı terörist, "O köyle daha işimiz bitmedi. O patlayıcı ile biz şehirde stratejik eylem yapacaktık. Çok kötü, çok kötü oldu." diyerek örgütün amacını da ortaya koydu. 

 

Derik Kaymakamı'nın şehit olduğu bombalı saldırıda flaş gelişme

Mardin'in Derik Kaymakamlığı'na düzenlenen Muhammet Fatih Safitürk şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının soruşturmasında gözaltına alınan 71 şüpheliden aralarında Yazı İşleri Müdürü, Yazı İşleri Şefi ve Zabıta Amirinin de bulunduğu 29'u adliyeye sevk edildi.

HDP Zonguldak İl Eş Başkanı Mehmet Zeki Salmanoğlu gözaltına alındı

HDP Zonguldak İl Eş Başkanı Mehmet Zeki Salmanoğlu 'terör propagandası' yaptığı için gözaltına alındı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde intihar

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden atlayarak intihar eden Erkan Çiçekoğlu'nun cansız bedeni denizden çıkarıldı. Polis ekiplerinin olayla ilgili incelemesi devam ediyor.