Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Orlando saldırısında IŞİD bağlantısı delili yok

obama

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Orlando kentindeki bir eşcinsel kulüpte 49 kişiyi öldüren saldırganın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle bağlantılı hareket ettiğine dair bir delil olmadığını söyledi.

Başkan Obama, olayın bir "terör saldırısı" olarak değerlendirildiğini de ifade etti. Obama, saldırganın "internet üzerinden yayılan, aşırılığa iten bilgilerden etkilenmiş olabileceğini" ancak geniş çaplı bir planın parçası olarak hareket ettiğine dair bir delil olmadığını söyledi. FBI da, saldırganın internet üzerinden radikalleştiğini açıkladı.

Saldırıyı düzenleyen Omar Mateen'in saldırıdan kısa bir süre önce IŞİD'e bağlılığını ilan ettiği biliniyor. Ancak, saldırganın örgütle somut bir ilişkisi olduğuna dair bir bilgi yok.

Polis şefi John Mina, Omar Mateen'in Pazar sabaha karşı eşcinsel kulüpte bulunanlara ateş açtıktan sonra kulüpte çalışan bir polis memurunun saldırganla çatışmaya girdiğini aktarmıştı.

Mina bundan kısa bir süre sonra şüphelinin ateş etmeyi sürdürürken daha fazla polisin olay yerine geldiğini söyledi.

Polis şefi, polis Mateen'le silahlı çatışma içine girince saldırganın tuvalete çekildiğini ve orada saklanan insanları rehin aldığını anlattı.

Mateen rehinelerle tuvalette olduğu sırada polis kulübün bir duvarıdan delik açmaya çalıştı.

Bu çaba başarısız olunca zırhlı araçla duvarı yıktılar.

Polis Mateen'le konuşmalardan ve içeride mahsur kalan kişilerin verdiği bilgilerden daha fazla can kaybı olacağına ikna olduklarını da söyledi.

Polis kulüp duvarını yıkınca delikten "onlarca kişi" dışarı çıkabildi.

Dışarı ateş ederek çıkan Mateen polis tarafından vurularak öldürüldü.

IŞID'e Bağlılık Yemini

Polis şefi, Mateen'in tuvaletteyken polisle telefonda konuştuğunu ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlılık yemini ettiğini de açıkladı.

Orlando Belediye Başkanı Buddy Dyer kentin polis gücünü ve vatandaşları "kahramanca eylemleri" nedeniyle övdü.

Şimdiye kadar saldırıda hayatını kaybeden 26 kişinin kimlikleri tespit edildi. Bunlardan 22'si erkek, dördü kadın.

New York'ta doğan ve Florida'da yaşayan Afgan asıllı ABD vatandaşı Mateen, ABD'de terör izleme listesinde bulunmuyordu.

Mateen bir iş arkadaşına yaptığı "kışkırtıcı yorumlar" nedeniyle 2013-14 yıllarında Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafından iki kez sorguya çekilmişti.

Eski eşi: Mateen dengesizdi

Mateen'in eski eşi Sitora Yusufiy 2009 yılında Mateen ile dört ay aynı evde kaldığını açıkladı.

Yusufiy Mateen'in ona şiddet uyguladığını anlayan ailesinin onu bu ilişkiden kurtardığını da söyledi.

Yusufiy Mateen'in çamaşır yıkamadığı için ona kızdığını ve düzenli olarak dövdüğünü söylüyor.

Yusufiy "Tepesi attığında herşeye karşı nefret duyardı. Akli dengesi yerinde değildi, hastaydı. Bu yapabileceğim tek açıklama" dedi.

(BBC TÜRKÇE)


Diyarbakır'da terör saldırısı şehit ve yaralılar var

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki hafriyat alanı yakınında bulunan mezarlık duvarının altına teröristler tarafından yerleştirilen patlayıcı infilak ettirildi. İlk belirlemelere göre 1 polis şehit oldu, 3 polis yaralandı

Kırgızistan Başbakan Yardımcısından uçak pilot hatasından dolayı düştü iddiası

Bu sabah saatlerinde Bişkek'te yerleşim yerlerinin üzerine düşen kargo uçağıyla ilgili Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Muhammetkali Abulgaziev'den açıklama geldi.

THY yalanını sürdüren uluslararası medyaya Türkiye tepki gösterdi

Bişkek'e düşen kargo uçağının THY'e ait olduğunu iddia eden uluslararası medyaya Türkiye'den tepki geldi. Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan BBC'nin ilgili haberini kınayarak, "BBC World yaptığı yalan ve yanlış haberle küresel marka THY'ye leke sürmeye ve güven duygusunu sarsmaya çalışıyor" dedi.