Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında ölü sayısı 36'ya yükseldi

atatürk havalimanı saldırı

Dün akşam Atatürk Havalimanında meydana gelen terör saldırısında 36 kişi hayatını kaybetti

Başbakan Binali Yıldırım saldırıya dair ilk bulguların IŞİD'i işaret ettiğini, incelemenin sürdüğünü açıkladı.

Yıldırım "Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitlerde emareler DEAŞ’ı işaret etmekte beraber bu konuda çalışmalar halen devam etmektedir. Teröristler bir ticari taksiyle gelmişlerdir. Canlı bombaların ayrıca silah bulundurmaları olayın vahametini arttırmıştır. Kaçan bir terörist olduğu değerlendirilmemekte. Her 3 canlı bombanın ateş ettikten sonra kendilerini patlattıkları yönünde ilk bulgular var" dedi.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri henüz açılanmazken, ölenler arasında yabancı uyruklular olduğu da belirtildi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliğii yaralılar arasında en az 7 vatandaşlarının olduğunu açıkladı.

İlk gelen bilgiler Dış Hatlar Terminali geliş katı girişinde çatışma yaşandığı, ardından iki patlama sesi duyulduğu yönündeydi.

Saldırının ardından havalimanından tüm uçuşlar durduruldu, Atatürk Havalimanı'na inmek üzere bekleyen uçaklar da başka havaalanlarına yönlendirildi.

Bazı dış hatlar uçuşları yapılıyor

Başbakan Binali Yıldırım Atatürk Havalimanı'nın 02.20'den itibaren yeniden çalışmaya başladığını, hava trafiğinin normale döndüğünü belirtti.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın internet sayfasında yer alan uçuş bilgileri, bu sabah İstanbul'dan kalkması planlanan birçok uçuşun iptal edildiğini ya da gecikmeli olarak kalkacağını gösteriyor.

Bu sabah İstanbul'a inmesi planlanan uçakların tamamına yakınının ise iptal edildiği görülüyor.

Amerikan Federal Havacılık İdaresi ise (FAA), saldırının ardından Atatürk Havalimanı'ndaki bombalı saldırıların ardından ABD ile İstanbul arasındaki tüm uçuşların durdurulduğunu duyurdu. Birkaç saat süren uçuş yasağı sabah saatlerine doğru kaldırıldı.

Saldırının ardından ilk açıklamayı yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ "Bir teröristin kalaşnikofla etrafı taradıktan sonra kendisini patlatması sonucu en az 10 kişinin öldü, 20 civarında da yaralı var" demişti.

Bu arada Sağlık Bakanlığı saldırıda yaralananların ismi ve hangi hastanede bulunduklarına ilişkin bilgilere Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'nin (SABİM) "184" numaralı hattından ulaşılabileceğiini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Saldırının dönüm noktası olmasını temenni ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırının ardından Cumhurbaşkanlığı konutunda Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la görüştü.

Saldırıyı kınayan Erdoğan yayımladığı yazılı açıklamada "Saldırı, terör örgütlerinin masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır" dedi.

Erdoğan ayrıca "Atatürk Havalimanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Görgü tanığı: Yaralı güvenlik görevlisi gördüm

Havaalanından BBC Türkçe'ye konuşan görgü tanığı Deniz Ayanoğlu, Dış Hatlar Geliş bölümünü patlama sonrası gördüğünü ve çok sayıda ceset olduğunu söyledi.

Havaalanında elektrik teknikeri olarak çalışan Ayanoğlu şunları anlattı:

"Ben İç Hatlar Geliş katındaydım, dışarı doğru bakıyordum. Patlama oldu, camlar sarsıldı. Dışarı doğru bakıyordum. Herkes Dış Hatlara doğru koşturmaya başladı. Bacağından yaralı bir güvenlik görevlisi gördüm, hemen ona tampon yaptılar."

"Ben saldırı anını değil, patlama sonra alanı gördüm. Şok olduk. Dış Hatların gelişinde silahlı çatışma oldu. Dış Hatlar yolcu çıkışında, bagaj alım karuselinin orada patlama olmuş. Karuselden çıktığı alanda silahını çekip ateş ediyor. Şimdi servis katındayız çıkamıyoruz."

Yurt dışından dayanışma mesajları

Saldırı gerçekleştiği sırada Atatürk Havalimanı'na iniş yapan uçaklardan birinin, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve heyetini taşıdığı öğrenildi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı, Edi Rama ve beraberindeki heyetin İstanbul'a vardığını ve havalimanından güvenli bir şekilde İstanbul'daki Türkiye Başbakanlık Misafirhanesi'ne götürüldüğünü açıkladı.

Birçok uluslararası kurum ve ülke Türkiye'ye saldırıyı kınayan mesajlar gönderdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon "terörist saldırıyı" kınadığını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da saldırıyı en sert şekilde kınadıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner de yaptığı yazılı açıklamada yararlıların bir an önce iyileşmeleri, yaşamını yitirenlerin ailelerine de başsağlığı dilediklerini belirterek, “Soruşturma boyunca Türk makamları ile yakın temas halinde olacağız. Terör tehdidi ile mücadelede NATO müttefiki Türkiye ile dayanışma içindeyiz.

AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, BakanBert Koenders, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak, Atatürk Havalimanı'ndaki "korkunç saldırıya" ilişkin taziyelerini iletti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, Twitter üzerinden şu mesajı paylaştı:

"İstanbul'daki korkunç saldırıdan şoke oldum. Böyle zalim eylemler için kullanılacak söz yok. Düşüncelerimiz Türk halkıyla"

Almanya Başbakanı Angela Merkel de ''Tüm Türk halkına terörle mücadelede birlik olduğumuzu ve birbirimizi destekleyeceğimizi iletmek istiyorum'' diye konuştu.

Bu arada Hollanda'nın en çok satan gazetesi Telegraaf, Twitter üzerinden "PrayforTurkey-Türkiye için dua edin" başlığıyla Türkiye ile dayanışma mesajı yayınladı.

Fransa ve İtalya başbakanları ve İngiltere Dışişleri Bakanı da taziye dileklerini iletti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da Twitter'dan ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara geçmiş olsun mesajı gönderdi.

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı