Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

İngiltere'de Gıda Güvenliğini Sağlamayan İşletmeler Büyük Cezalarla Karşılaşıyor

avesta food safety

İngiltere’deki toplumumuzun neredeyse %90’ı gıda sektöründe hizmet veriyor. Eğer siz de gıda sektöründe hizmet veriyorsanız, gıda güvenliğini sağlamak zorundasınız. Aksi halde işletmenizin kapatılması, hapis veya çok yüksek para cezası gibi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-İngiltere’deki toplumumuzun neredeyse %90’ı gıda sektöründe hizmet veriyor. Gıda üreticiliği, gıda toptancılığı, perakende satıcılığı, catering, restaurant ve café işletmeciliği gibi sektörün her alanında faaliyet gösteren gıda işletmecilerimizin başarılarını sürdürülebilir kılmaları için dikkat etmeleri gereken çok önemli bir husus var: gıda güvenliğini sağlamak. 

 

Eğer siz de gıda sektöründe hizmet veriyorsanız, gıda güvenliğini sağlamak zorundasınız. Aksi halde işletmenizin kapatılması, hapis veya çok yüksek para cezası gibi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizi riske attığınız takdirde ölüme kadar varabilecek alerji reaksiyonlarına yol açabilirsiniz. Yılda yaklaşık 10 kişi bu sebepten ölmektedir. Avesta Food Safety’den Haydar Berkpınar, gıda işletmelerine bu gibi durumlarla karşılaşmamaları için önemli tavsiyelerde bulundu.

 

 

“Yılda Yaklaşık 10 Müşteri Alerji Yüzünden Ölüyor”

 

 

 

Gıda güvenliğinin hiç tartışmasız en hassas konusu alerji. Avrupa Birliği’nin belirlemiş olduğu 14 ana alerjik gıda maddesi var. Avesta Food Safety ise bizim toplumda Allergy Awarness kursu verebilme yetkisi olan tek kurum. Haydar Berkpınar’ın vermiş olduğu bilgiye göre, yılda yaklaşık 10 müşteri gıda işletmelerindeki alerji dikkatsizliği sebebiyle can veriyor. Bunun en son ve acı örneği ise Paul Wilson. Defalarca alerjisini belirtmesine ragmen yemeğine fıstık koyulduğu ve fıstıksız olduğu iddia edildiği için maalesef geçirdiği alerjik reaksiyon sebebiyle öldü. Restaurant sahibine ise 6 yıl hapis cezası verildi.

 

 

“Müşterinin Yemek Konusundaki Hassasiyetleri Önemli”

 

 

 

“Profesyonel bir gıda işletmesi, müşterisinin tüm hassasiyetlerine titizlikle yaklaşmalıdır” diyen Haydar Berkpınar, bu konunun alerjiyle sınırlı olmadığının da altını çizdi. Dini veya etik sebeplerle beslenme alışkanlıklarını şekillendiren müşterilerin tercihlerine saygı duyulmadığı takdirde de işletmeniz hem prestij kaybı yaşar hem de yüksek ceza yaptırımlarıyla karşılaşabilir. Vejetaryen ve helal beslenme şekilleri en sık karşılaşabileceğiniz ve dikkatli olmazsanız ihlal edebileceğiniz durumlardan. Helal pizza isteyen Müslüman müşteriye, domuz eti kesmek için de kullanılan bıçakla kesim yaptıkları için çok yüksek tazminat ödemek zorunda kalan dünyaca ünlü bir pizza markası bile oldu.

 

 

“Hijyen Kuralları İhlal Edilirse İşletmede Yangın da Çıkabilir”

 

 

Şüphesiz ki hijyen gıda güvenliği açısından önemli konulardan birisi. Düşük hijyen rating’i alarak çok yüksek para cezasıyla karşılaşan işletmelerin herkese örnek olması gerekiyor. Avesta Food Safety, düşük ratingli işletmelere 5 yıldız alabilmeleri konusunda etkili danışmanlık hizmeti sağlıyor. Hijyen koşullarının yeterince önemsenmemesi, Haydar Berkpınar’ın verdiği bilgiye göre çok büyük güvenlik sorunlarına da yol açabiliyor. Bunun en önemli örneklerinden birisi havalıkların temizlenmesi. Düzenli olarak temizlenmeyen havalıklar işletmenizde yangın çıkmasına ve işletmenizin telafisi yıllar sürecek kayıplar yaşamasına sebep olabiliyor.

 

 

“Pişman Olacağınız Riskleri Almamak İçin Gıda Güvenliğini Önemseyin”

 

 

 

Yıllardır İngiltere’de gıda sektöründe başarıyla faaliyet gösteren işletmecilerimizin, yasal bir zorunluluk olan ve düzenli denetlemelere tabi olan gıda güvenliğini önemsemeleri gerekiyor. Aksi takdirde Haydar Berkpınar’ın dediği gibi, ileride büyük pişmanlık duyabilecekleri riskler almış olurlar. Uzun yıllardır gıda sektöründe çeşitli alanlarda faaliyet gösteren deneyimli gıda uzmanı Haydar Berkpınar yönetimindeki Avesta Food Safety, gıda güvenliğini sağlamanız için gereken danışmanlık, eğitim ve denetim konularında hizmet gösteriyor. 

 

Özellikle de Türkçe hizmet kolaylığı sağlaması, Avesta’yı diğer kurumlardan ayırıyor ve toplumumuz için ilk adres kılıyor. Cash & carry’den retail marketlere, restaurant ve café gibi catering işletmelerine kadar çeşitlenen, gıda sektöründe hizmet veren tüm kuruluşlarda değişik kademelerde çalışan elemanlarınıza eğitim veriyor. İşletmelerinize gelerek uygulamalı eğitim veren, işletmenizin ihtiyacına uygun denetleme hizmeti sunan Avesta’nın sertifikaları Royal Society of Public Health (RSPH) onaylı.

 

Eğer sizin de gıda işletmeniz varsa ve gıda güvenliği hakkında bilgi ve destek almak istiyorsanız Haydar Berkpınar’la iletişime geçebilirsiniz:

 

0785 575 7212

haydar@thefoodsafety.co.uk

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı