Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

'Adım Rıza Sarraf, Bu davanın sanığıyım' işte yakalanmasının tüm ayrıntıları

Reza Zarrab

Miami’de tutuklanan Zarrab, mahkemeye sunduğu dilekçede, tutuklandığında haklarının ihlal edildiğini iddia etti. Bu dilekçeyi avukatlarımın mahkemeye davanın düşürülmesi için yaptığı başvuruya destek olmak nedeniyle veriyorum.

Reza Zarrab nasıl yakalandığını tüm ayrıntılarıyla yazdı. İşte madde madde Zarrab’ın kendi kaleminden New York Güney Bölgesi Mahkemesi’ne sunduğu ayrıntılı dilekçe:Bu dilekçeyi Türkçe bilen bir avukatın yardımıyla yazıyorum. Her ne kadar temel İngilizceyi konuşup anlayabilsem de, yasal prosedür sürecinde çevirmene ihtiyacım oluyor.

Amerika’nın Sesi sitesinden Can Kamiloğlu’nun haberine göre, 19 Mart’ta Miami’de tutuklanan Zarrab, mahkemeye sunduğu dilekçede, tutuklandığında haklarının ihlal edildiğini iddia etti

 

 

 

19 Mart 2016’da Türk Havayolları’na ait bir uçakla, Orlando, Florida’daki Disney World’e, eşim, kızım, bir hemşire, bir çocuk bakıcısı, bir arkadaşım ve eşimin asistanıyla İstanbul’dan Miami’ye uçtuk. Akşam 22’de Miami’ye vardık ve uçaktan indik.

 

Bizimle seyahat eden hemşirenin ayağı yaralıydı,gümrüğe ben, ailem ve birlikte yolculuk ettiğimiz kişilerden önce o gitti.

 

Gümrük kontrolünde, beyanımı ve Türk pasaportumu görevlilere verdikten sonra iki üniformalı erkek memur veya ajan beni, eşimi ve kızımı havaalanı terminalinde başka bir odaya yönlendirdi.

 

Hemşire bizden önce odaya getirilmiş ve bir saat önce hiç bir açıklama yapılmadan kendisinden alınan pasaportunun kendisine geri getirilmesini bekliyordu.

 

Beni ayrı odaya götüren ajanlardan biri masasına geçerek kaç para deklare ettiğimi sordu. Ajana kaç para deklare ettiğimi söyledim.

 

Eşim ayağa kalkıp masaya doğru hareket etti. Ajan ona ‘otur‘ dedi. Ajan benim ve eşimin cep telefonlarını istedi. Benim ve eşimin telefonlarını onlara verdim. O dakikalarda bir şeylerin yanlış gittiğini hissetmeye başladım. Bu gümrüklerde yapılan rutin bir işlem değildi.

 

Susma hakkımın veya şifremi ajana vermem için bir avukat hakkım olduğu bana söylenmedi.

 

O ana kadar bana bir Türkçe çevirmen verilmedi.

 

Hiçbir arama ya da sorgulamaya razı olmadım.

 

Bana hiçbir zaman gitmekte özgür olduğum söylenmedi ve ajanın beni götürmesinden pasaport kontrol noktasından uzaklaştırıldığımı anladım.

 

Aileme ve ortaklarıma tekrar kavuşmak istedim, ama gitmekte özgür olduğuma hiçbir noktada inanmadım. (Odatv.com)


Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği çatısına çıkarak Erdoğan'a o pankartı açtılar

Aşırı sağcı grup Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği binasının çatısına çıkarak 'Erdoğan Türklerini yurduna götür' yazılı pankart

Londra'da yaşanan terör saldırısı saniye saniye böyle kaydedildi

Bu akşam saatlerinde İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşanan terör saldırısında çevredeki vatandaşlarda telefonlarına saldırı anını kaydederek sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Sığınağa kaçtılar mı Parlamento binasında milletvekilleri paniğe kapıldı

Londra'da Parlamento binası önünde duyulan silah seslerinin ardından milletvekilleri korkuya kapıldı.