Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Gaziantep terör saldırısında 30 kişi hayatını kaybetti, 94 kişi yaralandı

Son dakika

Gaziantep'te terör saldırısı. Gaziantep kent merkezindeki bir düğün sırasında düzenlenen terör saldırısında 30 kişi hayatını kaybetti, 94 kişi yaralandı.

Bombalı saldırı sonrası açıklama yapan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, "Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesi'nde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıda şu an itibariyle 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 94 vatandaşımızın da yaralandığı anlaşılmıştır" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatanımızı bölmeye eli kanlı örgütlerin nefesi de takati de yetmeyecek

 

Başbakan Yıldırım: 79 milyon vatandaşımızla terörün tam karşısındayız

 

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Dayanışma göstererek bu oyunların üstesinden geleceğiz

 

BTK Başkanı Dr. Sayan: Terörizmin amacına hizmet edenlerin takipçisi olacağız

 

Yerlikaya, yaptığı yazılı açıklamada, kenteki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 30'a yükseldiğini, 94 kişinin de yaralı olduğunu bildirdi.

 

Ülkenin ve aziz milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırı ve saldırıyı düzenleyenleri nefretle lanetle kınadıklarını belirten Yerlikaya, şunları kaydetti:

 

"Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesi'nde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıda şu an itibariyle 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 94 vatandaşımızın da yaralandığı anlaşılmıştır. Ülkemizin ve aziz milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırı ve saldırıyı düzenleyenleri nefretle lanetliyoruz. Yıkıcı ve bölücü mihraklar, bu ve benzeri saldırılarla Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimiz üzerindeki kirli emellerine asla ulaşamayacaklardır. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenler yüce Türk adaleti önünde hesap vereceklerdir. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Aziz milletimizin ve Gazi şehrimizin başı sağ olsun."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'teki terör saldırısıyla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda gerçekleştirilen saldırı hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala ile bir telefon görüşmesi yaptı.

 

Ölü ve yaralıların söz konusu olduğu menfur terör saldırısıyla ilgili gelişmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yakinen takip edildiği kaydedildi.

 

Başbakan Yıldırım'dan talimat

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep’te gerçekleşen terör saldırısının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'dan kapsamlı bilgi aldı.

 

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Yıldırım, terör saldırısına ilişkin Bakan Ala ve Vali Yerlikaya'dan bilgi aldı. 

 

Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve il milletvekillerinin Gaziantep'e gitmesi talimatını verdi.

 

Olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını tamamladı

Gaziantep'te sokak düğününde meydana gelen terör saldırısının ardından olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını tamamladı.

 

Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi'ndeki saldırının ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, çalışmaları titizlikle yürütüyor. Olay yeri inceleme ekiplerinin uzun süren çalışmalarının ardından Şahinbey Belediyesine bağlı ekipler de araçlarla sokakta temizlik çalışması yaptı.

 

Olay yerine gelen Hacı Anlı,  yaptığı açıklamada, 8 yaşındaki yeğeni Hamit Anlı'nın da düğün sırasında sokakta bulunduğunu ve kendisinden haber alamadıklarını belirtti.

 

12 kişinin cenazesi, otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi

Öte yandan, Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi'ndeki sokak düğününde meydana gelen terör saldırısında yaralandıktan sonra 112 Acil Servis ekiplerince Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan yaralılardan 12'si müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

 

Cenazeler, otopsi işlemleri için Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Bu arada hastanenin Acil Servisi önünde toplananlar, yetkililerden yakınlarının sağlık durumuna ilişkin bilgi aldı. 

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı