Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Brexit sonrası İngiltere Türkiye İlişkilerinin geleceği konuşuldu

conservative friends of turkey

Brexit sonrası İngiltere – Türkiye İlişkilerinin geleceği Türkiye'nin Muhafazakar Partili Dostları grubunun ev sahipliği yaptığı gecede ele alındı.

Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren Türkiye'nin Muhafazakar Partili Dostları, 2 - 5 Ekim arası İngiltere'nin Birmingham şehrinde gerçekleşen Muhafazakar Parti Konferansı'nda, ITSEB ve Londra Yunus Emre Enstitüsü sponsorluğunda "Brexit sonrası İngiltere -Türkiye Ticari İlişkileri"  adlı bir toplantı düzenledi.

 

2015 genel seçimlerinde Türk asıllı milletvekili adayları Gönül Daniels ve Isabel Sığmaç'ın yönettiği panele konuşmacı olarak Türklerin yoğun  olduğu Enfield Southgate bölgesi Milletvekili David Burrowes ve eski Enfield North Milletvekili Nick de Bois katıldı. Açılış konuşmasını yapan, Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç,Türkiye'nin zor bir süreçten geçmesine rağmen, ülke ekonomisinin umut vaat ettiğini ve Brexit sonrası İngiltere'nin Türkiye ile çok daha yakın ilişkiler kurabileceğini dile getirdi. Büyükelçi Bilgiç ayrıca, Türkiye'ye ziyareti sırasında iki ülke arasında 'jumbo' ticaret anlaşmaları görmek isteyen İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un olumlu yaklaşımını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

 

De Bois: Referandum'da Türkiye üzerinden siyaset yapıldı

 

İngiltere'nin AB referandumunda  Brexit'i destekleyen eski Enfield North Milletvekili Nick de Bois, kampanya süresince, AB'den çıkmak isteyen kesimin, Türkiye'yi hedef alan söylemlerinin ve Türkiye'yi karalayan afişlerin kesinlikle kabul edilemez olduğunun altını çizdi fakat bu olumsuzluklara rağmen Brexit sonrası, Türkiye – İngiltere ticaret ilişkilerinin heyecan verici bir döneme girerek yeni bir dinamizm kazanacağını belirtti.

 

Burrowes: Türkiye’nin 3 Milyon Suriyeli Sığınmacıya baktığını unutmamak gerekli

 

“Birleşik Krallık, Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında, Bakan düzeyinde ziyaret ile Türkiye’nin yanında olduğunu göstermiştir. Türkiye, Birleşik Krallık için önemli bir dost ülkedir” diyen David Burrowes ,eleştiri yapmanın kolay olduğunu ancak Türkiye’nin bölgede 3 Milyon Suriyeli göçmenin sorumluluğunu alarak, onlara bir yaşam alanı oluşturduğunun unutulmaması gerektiği sözleri geceye damgasını vurdu.

 

 

Enfield Southgate Milletvekili David Burrowes, konuşması sırasında Türkiye’deki istikrarın sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’ye zaman zaman eleştirilerde bulunabilineceğini fakat yapıcı eleştirilerin dost ülkeler arasında ilişkileri güçlendirdiğinin önemini vurguladı. Ayrıca, konuşmasında Nisan ayında 'Öcalan'a Özgürlük' kampanyasının ilk etkinliği için İngiltere Parlamentosunda ev sahipliği yapan İşçi Partisi Gölge Uluslararası Gelişme Bakanı ve Edmonton Milletvekili Kate Osamor'a sert tepki gösterdi. 2001'den beri İngiltere'de terör örgütü olarak kabul edilen PKK'ya Parlamento'da destek verilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Burrowes, Londra'daki Türk toplumunun İşçi Partisi Milletvekilleri tarafından yanlış bir şekilde temsil edildiğini söyledi.

 

Büyükelçi Bilgiç: Türkiye ve İngilitere ilişkilerinin olumlu şekilde ilerleyeceğini umuyorum

 

Parti delegeleri ile beraber birçok Lordlar Kamarası üyesi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekilinin ilgi gösterdiği gecede, Büyükelçi Bilgiç, 2007 yılında Birleşik Krallık ve Türkiye arasında temeli atılan "Stratejik Ortaklığın” ivme kazanarak, bugünkü ikili ilişkileri sağlam bir zemine oturttuğunu belirtirken, Brexit sonrası süreçte İngiltere ve Türkiye'nin çok daha yakın ilişkiler kurabileceğini dile getirdi.


Fırat Kalkanı Operasyonuyla ilgili son dakika haberleri

TSK, Fırat Kalkanı Operasyonunun 65'inci günü ile ilgili bilgi verdi

3 ilden acı haber peş peşe geldi, 4 şehit

Diyarbakır, Hakkari ve Bingöl'deki terör saldırılarında 4 asker şehit oldu

Musul'da zehirli gaz 3 can aldı

Irak'ta Musul'un güneyindeki Kayyara kasabası yetkilisi Salih Hasan Cuburi, zehirli gaz ve dumandan etkilenen biri 2, diğeri 8 yaşında iki çocukla bir kadının hayatını kaybettiğini söyledi