Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Artık HDP mecliste yer almayacak


HDP Eş Genel Başkanları olmak üzere 9 milletvekili geçtiğimiz günlerde tutuklanmıştı. Diyarbakır'da 2 gündür süren toplantı trafiğinin ardından HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'den açıklama geldi. Bilgen HDP'nin komisyonlara ve Genel Kurul'a da katılmayacağını belirterek, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" dedi.

HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları  Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen açıkladı. Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik." dedi. HDP adına açıklamayı Ayhan Bilgen yaptı.

Bilgen'in konuşmasından satır başları şöyle:

Kayyum Cumhuriyeti karşısında mücadeleyi birlikte konuşacağız. Asla geri adım atmayacağız.

Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik.

Komisyonlara ve Genel Kurul'a da katılmayacağız. Bizim bu kararımızın Türkiye için, dünya için fark edip etmediğini görmek istiyoruz. Çok net bir açıklama yaptık. Bunun gereğini yapacağız.

"BUNDAN SONRA HALKLA KARAR VERECEĞİZ"

HDP Parti Sözcü Bilgen, "Yasal olarak tutuklanan Eş Başkanların başkanlıkları düştü mü?" sorusuna,"Buna halk karar verecek. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Bu önemli kararı halkımızla birlikte alacağız. Bundan sonra bizim gündemimizde halkla birlikte karar vermek var" diye cevapladı.

"NEYİ KASTEDİYORSUNUZ?" SORUSUNA YANIT

Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" diyerek neyi kastediyorsunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Türkiye bir iç savaşa sürüklenirken açık bir faşizm ortamında teknik hiçbir tartışma yapacak durumumuz yok. Kurallar onlar tarafından çiğnendi. Bizim halkımız, bize verilen emanetle ilgili kararı verecektir. Komisyonlara ve Genel Kurul'a katılmayacağımızı çok açık bir şekilde beyan ettik. Edirne'deki cezaevinde Demirtaş ve Kocaeli Kandıra'daki Yüksekdağ ile görüşen avukatların da aynı dakikalarda ortak açıklama yapacağı ve iki genel başkanın mesajlarını kamuoyu ile paylaşacakları belirtildi.


TSK'dan ihraç edilen doktor dünyaya umut oluyor

28 Şubat döneminde binbaşı rütbesiyle emekliye sevk edilen Op. Dr. Cevat Uçar'ın dış kulak yolunu oluşturan "Uçar Flebi" yöntemini tüm dünya uyguluyor.

Sınırdan Irak'taki PKK'lılara top yağdı

Irak sınırında bulunan 34'üncü Hudut Alay Komutanlığı'nda konuşlu obüs topları PKK hedeflerini yoğun top atışına tuttu.

İstanbul'da yürekleri ağızlara getiren olay tüm binalar boşaltıldı

İstanbul'da devam eden metro çalışmalarında Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı üzerinde oturan vatandaşları binalarından çıkmaları istendi. Çalışmaların binalarda çatlaklar oluşturduğu ortaya çıktı.