Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Uzmanlar açıkladı, "Uykusuzluk kısırlık sebebi"


uyku sırasındaki solunum duraklamalarının kısırlığın nedeni olduğunu ifade eden Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hikmet Fırat, otobüs bagajlarında uyuyan yedek şoförlerin direksiyon başına geçtiklerinde ciddi dikkat kaybı yaşadıklarını ve 84 uzun yol şoförünün yüzde 54'ünde uyku apnesi tespit edildiğini açıkladı.

TUD tarafından bu yıl 17'incisi düzenlenen 'Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi' Antalya’nın Serik ilçesi Belek Bölgesinde gerçekleştirildi. Kongre kapsamında Doç. Dr. Hikmet Fırat, uyku sırasındaki solunum duraklamalarının ve uyku düzeninin bozulmasının sperm bozukluklarına yol açtığını kaydederek, "Genelikle uykuda solunum bozukluklarına; nefes durması ve oksijen düşmesi diyoruz. Oksijen düşmeleri bizim için çok önemlidir. Bizim bütün vücudumuz oksijen ile çalışıyor" dedi. 

"Çocuk yapamamanın nedenleri arasında yer alıyor" 

Oksijensiz kalmanın bütün vücudu olumsuz etkilediğini aktaran Doç. Dr. Fırat, "Oksijen azlığı hücrelerde sıkıntı meydana getiriyor. Ara ara gelen hipoksiler vücutta bir takım sıvılar ve reaksiyonlara sebep oluyor. Bu reaksiyonlar spermler üzerinde negatif etkiler meydana getiriyor. Sorun ileri düzey kişilerde sperm bozuklukları, çocuk yapamama gibi sıkıntılara yol açıyor. Bu sadece erkeklerde değil kadınlarda da ortaya çıkıyor. Bu da çocuk yapamamanın nedenleri arasında yer alıyor. Bu hastalar doktor doktor dolaşır. Biz hastalara bunu söylediğimizde içlerinde mutlaka çocuğu olmayıp ama tedavi olduktan sonra çocuğu olan hastalarımız var" açıklamasını yaptı. 

Muavinlere hijyen uyarısı 

Uzun süre yolculuk yapan ve arabada uyumak zorunda kalan kişilere de hijyen uyarısında da bulunan Doç. Dr. Fırat, "İyi bir uyku için yattığınız ortamın uygun olması gerekiyor. Uzun yol şoförlerinde ya da muavinlerde olsun bu sıkıntı yaşanıyor. Uzun yolculukta çalışan şoförlerimizin bir tanesinin araba kullanırken bir tanesinin de bagajda uyuduğunu biliyoruz. Bagajda uyuyan kişi, uykusuz kaldığı için dikkat kaybı yaşıyor. 6 yıl önce yaptığımız bir araştırmada; 84 uzun yol şoföründe yüzde 54 oranında uykuda nefes durma hastalığı tespit ettik. Bu kişilerin hem uyku düzenleri hem de yeme içme düzenleri bozuluyor. Enerjileri daha az kalıyor. Bu kişilerin göbek ve boyun çevreleri daha kalın oluyor. Uykuda nefes durma hastalığı (uyku apnesi) aynı zamanda uykusuzluk hali de ortaya çıkarıyor. Bu kadar kişiyi taşıyan insanların daha dikkatli olması gerekiyor. Ülkemiz bu konuda Avrupa’nın standartlarına uyuyor. Uçak kaptanları alınırken gerekli testler isteniliyor" dedi. 


Vodafone Arena ay yıldızlı bayraklarla donatıldı

Beşiktaş-Bursaspor maçından sonra 38 kişinin şehit olduğu hain terör saldırısı sonrası Vodafone Arena'ya bu sabah Türk bayrakları asıldı.

Göreve 3 ay önce başlayan polis memuru saldırıda şehit oldu

İstanbul Beşiktaş'ta dün akşam meydana gelen bombalı terör saldırısında 3 ay önce göreve başlayan polis memuru 21 yaşındaki Mehmet Zengin şehit oldu.

İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan Siz kimin köpeğisiniz dedi

Dün akşam Vodafone Arena yakınlarında olan 2 ayrı patlamadan sonra şehit olan polislerin cenaze töreninde konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, törende yaptığı konuşmada terör örgütlerine seslenerek, "Siz kimin köpeğisiniz" dedi.