Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Türk Hava Kuvvetleri'ne 12 pilot geri döndü


Türk Hava Kuvvetleri, daha önce görev yapmış tecrübeli 12 pilotu tekrar işe başlıyor. Pilot ihtiyacının karşılanması kapsamında emekli ve istifa etmiş pilotlar, 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında geri döndü.

Hava Kuvvetleri, rütbeleri albay ile binbaşı arasında değişen 12 pilot için dün karargâhta tören düzenledi. Yuvaya dönen pilotlar “Tekrar yuvada olmaktan büyük mutluluk duymakla beraber, bizlerin öncü olduğunu bizim gibi yuvaya dönmek isteyen birçok arkadaşımız olduğunu bilmenizi isteriz“ diyerek duygularını belirttiler.

 

ORGENERAL ÜNAL: “HAVA KUVVETLERİ DAHA GÜÇLÜ OLACAKTIR”

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal yuvaya dönen pilotlara “Verdiğiniz bu karar cesur ve özverili karardır. Bu kararınızdan dolayı sizlere ve size destek olan ailelerinize müteşekkirim. Sizlerin tecrübeleri ve beraber özverili çalışmalarımız sonucu ümit edilenden daha kısa sürede Hava Kuvvetlerini eskisinden daha ileri seviyeye götüreceğimizin bilinmesini isterim. FETÖ’den temizlendikten sonra Hava Kuvvetleri daha rafine ve eskisinden daha güçlü olacaktır. Sizlerin; özellikle genç pilotlarımızı yetiştirmekteki katkılarınız, Hava Kuvvetlerinin insan odaklı eğitimini üst seviyelere taşıyacaktır. Görevlerinizde başarılar dilerim” diye konuştu.

 

RÜTBE TAKAN 11 PİLOT

Alb. Tansel Çokuysal, Alb. Vedat Öncel, Alb. Doğan Eroğlu, Alb. Ayhan Akbıyık, Alb. Doğan Mart, Yb. Tevfik Murat Becit, Yb. Hasan Saffet Çelikel, Yb. Tolga Çınar, Bnb. Ersoy Çil, Bnb. Murat Çalışkan’a törenle yeni rütbeleri takıldı. Daha önceden Hava Kuvvetleri’nden yüzbaşı, binbaşı gibi rütbelerde emekli olanlar, KHK sonrasında mevcut hakları verilerek üst rütbelere terfi etti.Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın web sayfasındaki haberi inceleyen Kokpit.aero daha önce hava kuvvetlerine dönüşünü bildirdiği Hava Pilot Kurmay Albay Yaşar Kadıoğlu’nun düzenlenen törende olmadığını tespit etti. Her ne kadar Hava Kuvvetleri’nin internet sitesindeki ilk fotoğrafta 12 pilot varmış gibi görünse de törene rütbe takan 11 pilotun katılmış olduğu dikkat çekti.Bunun üzerine Kadıoğlu’nun yakınlarına ulaştık. Aldığımız bilgiye göre törene katılmama nedeni tam olarak öğrenilemese de Yaşar Kadıoğlu’nun TSK'dan ayrılmasına neden olduğu şekilde yine Ankara dışında pasif ve kendisini etkisiz kılacak bir yere atamasının planlandığını, TSK'ya dönüş KHK ile sağlanan hakların tam olarak verilmediği öğrenildi. Bundan Kadıoğlu’nun nasıl hareket edeceği TSK'da devam edip etmeyeceği, tekrar Pegasus ailesine dönüp dönmeyeceği merak konusu oldu.

Sadece 500 kişi katıldı Anzak't Şafak Ayini yapıldı

Şafak Ayini için Çanakkale'nin Arıburnuna gelen Anzaklar törene katılırken, Avustralya ile Yeni Zelanda vatandaşları törene ilgisiz kaldı

Darbeci askerlerin Türkiye'ye dönüş talebini Yunanistan reddetti

Yunanistan, Türkiye'nin darbeci 3 askerin iadesine ilişkin talebine red cevabı verdi

Danıştay CHP'nin yaptığı o başvuruyu reddetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yapılan başvuru Danıştay tarafından alınan karar sonucunda reddedildi