Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında son durum


İstanbul trafiğini biraz rahatlatması beklenen Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattının yüzde %50'si tamamlandı. Metro hattının 2016'nın sonunda açılması bekleniyor.

İstanbul trafiğini rahatlatması hedeflenen, uzunluğu  17.5 kilometre olan ve 70 bin yolcu taşıması planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey  metrosunun tünel kazı çalışmalarının yüzde 80'i tamamlandı.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre,  Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun tünel kazılarının  2016 yılı sonunda  bitirilerek, elektromekanik çalışmalarının başlaması planlanıyor.  Bu hatta  bağlanacak olan kabataş-Mecidiyeköy metro inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METRO HATTI

Uzunluğu 17.5 kilometre olan, 2 viyadük, 15 istasyon bulunan metro  hattında, 70 bin yolcu taşınacak. 8 ilçeyi etkileyecek, 300 adet vagonu bulunan  hatta, sürücüsüz metro sinyal sistemi kullanılacak.Metro hattının tünel kazısının yüzde 80'i, istasyon kazısının yüzde  90'ı, istasyon betonarmesinin yüzde 50'si tamamlandı.Hat, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, esenler, Bağcılar,  Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz  Mahallesinde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzyıl  Mahallesi üzerinden Mahmutbey-Başakşehir hattına Mahmutbey de bağlanacak.Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı devamında Halkalı Toplu Konutlar,  Altınşehir üzerinden Bahçeşehir ve Esenyurt'a uzatılması için ihale çalışmalar  başlatıldı.Hattın, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane (viyadük üstü), Nurtepe,  Alibeyköy (viyadük üstü), Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım  Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Giyimkent-Tekstilkent, Yüzyıl  Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey istasyonları bulunuyor.Hat 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.  Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta,  Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Otogar-Bağcılar-Başakşehir  hattı ile Mahmutbey'de, Topkapı-Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde  (Metris bölgesi) entegrasyon sağlanacak.

Cumhurbaşkanı zirve öncesi Trump'a o soruyu soracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi öncesi görüşeceği ABD Başkanı Donald Trump'a önemli bir soru soracak

Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ilk ne zaman kutlandı

Her yıl 1 Mayıs'ta kutlanan Emek ve Dayanışma günü Osmanlı Devletinde ilk kez 1911, İstanbul'da ise 1912 yılında kutlandı

İstanbul'da bu sabah dev operasyon başladı o adresler arandı

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde birçok adrese yönelik operasyon düzenlendi