Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında son durum


İstanbul trafiğini biraz rahatlatması beklenen Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattının yüzde %50'si tamamlandı. Metro hattının 2016'nın sonunda açılması bekleniyor.

İstanbul trafiğini rahatlatması hedeflenen, uzunluğu  17.5 kilometre olan ve 70 bin yolcu taşıması planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey  metrosunun tünel kazı çalışmalarının yüzde 80'i tamamlandı.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre,  Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun tünel kazılarının  2016 yılı sonunda  bitirilerek, elektromekanik çalışmalarının başlaması planlanıyor.  Bu hatta  bağlanacak olan kabataş-Mecidiyeköy metro inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METRO HATTI

Uzunluğu 17.5 kilometre olan, 2 viyadük, 15 istasyon bulunan metro  hattında, 70 bin yolcu taşınacak. 8 ilçeyi etkileyecek, 300 adet vagonu bulunan  hatta, sürücüsüz metro sinyal sistemi kullanılacak.Metro hattının tünel kazısının yüzde 80'i, istasyon kazısının yüzde  90'ı, istasyon betonarmesinin yüzde 50'si tamamlandı.Hat, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, esenler, Bağcılar,  Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz  Mahallesinde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzyıl  Mahallesi üzerinden Mahmutbey-Başakşehir hattına Mahmutbey de bağlanacak.Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı devamında Halkalı Toplu Konutlar,  Altınşehir üzerinden Bahçeşehir ve Esenyurt'a uzatılması için ihale çalışmalar  başlatıldı.Hattın, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane (viyadük üstü), Nurtepe,  Alibeyköy (viyadük üstü), Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım  Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Giyimkent-Tekstilkent, Yüzyıl  Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey istasyonları bulunuyor.Hat 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.  Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta,  Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Otogar-Bağcılar-Başakşehir  hattı ile Mahmutbey'de, Topkapı-Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde  (Metris bölgesi) entegrasyon sağlanacak.


İngiliz Parlamentosunun yayınladığı raporun içeriği ne

İngiliz Parlamentosunun Dış İlişkiler Komisyonu tarafından yayınlanan raporda terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen de yer aldı

İngiltere hükümetinin Türkiye raporu yayınlandı içinde Gülen de var

İngiltere hükümeti Türkiye ile ilişkiler raporunu yayınladı. İçinde Fethullah Gülen raporuna yer verdi

Londra'da terör estiren saldırganının ilk kez fotoğrafı yayınlandı

İngiltere'nin başkenti Londra'da 5 kişin öldüğü 29 kişinin yaralandığı saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendikten sonra fotoğrafı basında ilk kez paylaşıldı