Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

AFAD Başkanı Bilden, “Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan beri Türkiye’ye hiç göç olmadı"


AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden, Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında açıklamada bulundu. Bilden, “Fırat Kalkanı Operasyonu başladığından beri Suriye’den Türkiye’ye hiç göç olmadı. Aksine yaklaşık 30 bin Suriyeli, kendi rızası ile Suriye’deki evlerine, güvenli bölgeye döndü ve orada yaşamaya başladı” dedi.

Türkiye’nin El-Bab ve Menbiç’i de alarak 5 bin km²ye tamamlamayı hedeflediği güvenli bölge ısrarının doğruluğu ortaya çıktı. Başarı ile süren harekât, bölgeye tersine göçün başlamasına sebep oldu. 24 Ağustos’ta Cerablus ile başlayan ve 80 günü geride bırakan Fırat Kalkanı Harekâtı’nın ardından Suriye’den Türkiye’ye bir tek sığınmacı geçmezken, terörden arındırılan bin 500 km² alanda bulunan 187 yerleşim bölgesinde sağlanan huzur ve güvenlik ortamı çok sayıda Suriyeliyi dönüşe teşvik etti.  AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden, “Fırat Kalkanı Operasyonu başladığından beri Suriye’den Türkiye’ye hiç göç olmadı. Aksine yaklaşık 30 bin Suriyeli, kendi rızası ile Suriye’deki evlerine, güvenli bölgeye döndü ve orada yaşamaya başladı” dedi.  


Başbakan Yıldırım referandum tarihini açıkladı

Başbakan Yıldırım, mecliste yapılan anayasa değişikliğinin ikinci tur görüşmelerinin ardından yasalaştırılması üzerine referandum tarihini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şimdi milletim inşallah gerçek ve nihai kararı verecektir dedi

Kadıköy-Kartal metro hattının Tavşantepe'ye kadar uzatılması üzerine resmi açılışı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum kararı sonrası ilk kez açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o üniversitelere rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 üniversitenin rektör atamalarını yaptı.