Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

KKTC'nin 33’üncü kuruluş yıldönümü farklı etkinliklerle kutlanıyor

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33’üncü kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanıyor.15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın saat 12.00’de Bayrak Radyo Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ve yine aynı saatte gerçekleştirilen 21 pare top atışıyla başladı.Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarında dün saat 15.00’te anma töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Akıncı da katıldı, anıt özer defteri imzalandı.Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarının temeli ise bugün saat 12.30’da törenle atılacak. Anıt mezardaki inşaat nedeniyle burada sadece temel atma töreni gerçekleşecek.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, KKTC’nin 33’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle resepsiyon verecek. Resepsiyon, Lefkoşa Golden Tulip Otel’de olacak ve saat 19.00’da başlayacak.

GİRNE VE GAZİMAĞUSA’DA GEMİLER ZİYARETE AÇILDI

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK), KKTC’nin 33’üncü kuruluş yıldönümü kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Anafartalar Denizaltısı, TCG Giresun Fırkateyni ve TCG Tufan Hücumbotu’nu bugün halkın ziyaretine açtı.Ziyaretler, 10.00 – 12.00 ile 14.00 - 17.00 saatleri arasında yapılabilecek.TCG Tufan Hücumbotu Gazimağusa Limanı’nda, TCG Anafartalar Denizaltısı Girne Limanı’nda ziyaret edilebilecek. Girne açıklarında demirleyecek TCG Giresun Fırkateyni’ne ulaşım Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından deniz vasıtalarıyla sağlanacak.

LEFKOŞA’DA İLK TÖREN ŞEHŞİTLER ANITI’NDA

Lefkoşa’daki ilk tören Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde saat 08.00’de, ikinci tören ise Atatürk Anıtı’nda saat 09.30’da gerçekleşti. Törende, Anıt Özel Defteri de imzalandı. Dr. Fazıl Bulvarı’ndaki törense saat 10.00’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tören birliklerini selamlamasıyla başladı.Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarının temel atma töreni ise saat 12.30’da yapılacak.Gazimağusa’daki törenler Zafer Anıtı ile Polatpaşa Bulvarı’nda olacak. Törenlerin ilki Zafer Anıtı’nda saat 14.30’da, diğeri ise saat 15.00’de Polatpaşa Bulvarı’nda yapılacak.15 Kasım nedeniyle Güzelyurt’ta Atatürk Anıtı ve Müze önünde 2 tören düzenlenecek. İlk tören saat 14.15’te çelenklerin protokol sırasına göre anıta sunulmasıyla başlayacak. Buradaki törenin tamamlanmasıyla müze önünde düzenlenecek törene geçilecek.  Halk dansları gösterisinin de olacağı tören resmi geçitle son bulacak.Girne Atatürk Anıtı önündeki tören saat 15.00’te başlayacak ve resmi geçitle tamamlanacak. Girne Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre, KKTC’nin 33’üncü kuruluş yıldönümü kapsamında Girne’de tören yürüyüşü yapılacak. Yürüyüş, The Arkın Colony önünden saat 16.00’da başlayarak Ramadan Cemil Meydanı, Ziya Rızkı Caddesi ile Atatürk Caddesi’ni takiben Atatürk Anıtı’nda tamamlanacak. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehteran Birliği yürüyüş sonunda Atatürk Anıtı önünde konser verecek.İskele’deki 15 Kasım töreni Ecevit Meydanı’nda saat 10.00’da yapıldı.

AKDOĞAN, MEHMETÇİK, LEFKE VE GEÇİTKALE‘DE TÖRENLER DÜZENLENECEK

Akdoğan’daki 15 Kasım töreni sabah saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Mehmetçik’teki tören yeni Atatürk büstü önünde saat 09.30’da, Lefke Atatürk Anıtı önündeki tören de saat 10.00’da, Geçitkale’deki tören Geçitkale İlkokulu’nda saat 09.00’da gerçekleştirildi.Öte yandan, Geçitkale ve Boğaziçi şehitleri de Geçitkale Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

FENER ALAYI YÜRÜYÜŞÜ VE ŞÖLEN

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda başkentte Fener Alayı Yürüyüşü ve Şöleni olacak.Yürüyüş saat 20.00’de başlayacak. Yürüyüşe Lefkoşa’da, Mehmet Akif Caddesi ile Osman Paşa Caddesi’nin kesiştiği kavşaktan başlanılacak. Osman Paşa Caddesi’nden geçilecek, Ledra Palace ışıklarından yürünerek, Cumhurbaşkanlığı önünden İnönü Meydanı’na ulaşılacak.Şölen kapsamında konserler verilecek, halk dansları gösterisi ve defile yapılacak. Buna göre, şölen programında yer alan isimler şöyle:“Ayşegül Zaim konseri, Mehteran bölüğü konseri, spor gösterileri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bando Konseri, Abdullah Öztoprak'ın ‘Varım, Varlığım!’ defilesi, Kültür Dairesi halk dansları gösterisi ve Işın Karaca Konseri.”Yapımcı-Modacı Abdullah Öztoprak’ın “Varım…Varlığım !” teatral moda gösterisi 16 Kasım Çarşamba günü saat 20.30’da Acapulco Otel’de yapılacak.Gazimağusa’d da Mağusa Arena’daki 7’nci Cumhuriyet Şöleni 2 gün sürecek.Masa Tenisi Federasyonu, bugün “Büyükler Cumhuriyet Şampiyonası” kapsamında Lefkoşa’da, Masa Tenisi Federasyon Binası’nda saat 10.00’da turnuva düzenleyecek.Bilardo Federasyonu, 3 ayrı kategoride olmak üzere Cumhuriyet Kupası için karşılaşma düzenledi. Lefkoşa’da, Ortaköy Federasyon Salonu’nda olacak müsabaka bugün saat 17.00’de başladı.Taekwondo Federasyonu, “Cumhuriyet Kupası Taekwondo Karate Budo Kırış Müsabakası” kapsamında bugün Girne’de, Avrasya Taekwondo Merkezi’nde saat 16.00’da karşılaşma düzenleyecek.


El Bab şehidinin eşinden acı sözler Oğlumuz bana emanet sen rahat uyu

Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nın El Bab operasyonu kapsamında astsubay oğlu Yunus İşcan, görev için gideceği çatışma için ailesinden haklarını helal etmesini istedi. Şehit olan İşcan'ın ardından eşi cenaze töreninde tabuta sarılarak "Aşkım seni çok seviyorum, seni Allah'a emanet ediyorum, oğlumuzda bana emanet merak etme, sen rahat uyu" dedi.

Fenerbahçeli taraftarlar bilet fiyatlarını duyunca isyan etti

Gaziantepspor - Fenerbahçe maçının bilet fiyatları Fenerbahçeli taraftarı çok kızdırdı.

4 yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp öldürülmüştü eşini ve diğer kızını öldürüp intihar etti

4 yaşındaki kızı Irmak Kupal'ın tecavüz edilip boğularak öldürüldüğünü öğrenen baba, eşi ve diğer kızını öldürüp intihar girişiminde bulundu.