Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

İçişleri Bakanlığı açıkladı, "1 haftada 49 terörist etkisiz hale getirildi"


İçişleri Bakanlığı 21-28 Kasım arasında gerçekleştirilen PKK'ya yönelik operasyonlarda 49 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde yürütülen  operasyonlarda son bir haftada, 14'ü ölü,11'i sağ olmak üzere 25; uçak, İHA ve  İKU gibi hava unsurlarınca gerçekleştirilen operasyonlarda ise 24 terörist  etkisiz hale getirildi. Jandarma özel harekat ve komando birlikleri tarafından  gerçekleştirilen 294 operasyonda, teröristlerin tuzakladığı 40 el yapımı  patlayıcı etkisiz hale getirildi. Teröristlerce kullanılan 127 sığınak ve barınak  imha edildi. Güvenlik tedbirleri ve operasyonlar çerçevesinde bir bombalı araç  saldırısı engellenirken, 4,5 kilogram jel patlayıcı, 2,2 kilogram plastik  patlayıcı, bin 440 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan madde, 29'u ağır ve  uzun namlulu olmak üzere 63 silah ile 16 el bombası ve 20 ton gıda malzemesi, bin  yüz adet giyim ile çok sayıda muhtelif yaşam malzemesi ele  geçirildi.

Operasyonlarda, terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları öne  sürülen 269 kişi de yakalandı.  Öte yandan, terörün finansmanının engellenmesine yönelik düzenlenen  uyuşturucu operasyonlarında ise 105 kilogram eroin, 3 ton 958 kilogram esrar, 6  gram kokain, 6 bin 224 adet uyuşturucu hap, 1 kilogram sentetik kannabinoid  (bonzai), 124 kök kenevir bitkisi ile 9 milyon 53 bin 485 adet kaçak sigara ve 30  bin 860 litre akaryakıt ele geçirilirken 762 kişi gözaltına alındı. Düzensiz göçle mücadele kapsamında 409'u Sahil Güvenlik Komutanlığınca  olmak üzere 3 bin 192 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenlerin yurt içine  ve dışına yasa dışı yollarla girip çıkmasına aracılık ettiği gerekçesiyle  gözaltına alınan 67  organizatörden 9'u tutuklandı. Ayrıca yabancı teröristlere karşı yürütülen operasyonlarda gözaltına  alınan 48 DEAŞ üyesi teröristten 38'i tutuklandı.

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı