Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, "İstifa etmeye hazırım"


Devlet Başkanı Park Geun-hye kişisel amaçlarla devlet işlerine arkadaşını karıştırdığı ve halk gözünde üçkağıtçılık yaptığı gerekçeyle istifa etmesi isteniyordu. Milyonlarca insanın sokağa dökülmesiyle bu protestolar artınca Devlet Başkanı Park Geun-hye istifasını canlı yayında açıkladı.

Devlet Başkanı Park Geun-hye, kişisel amaçlarla eski bir arkadaşının devlet işlerine karışmasına izin vermekle suçlanıyordu. Hakkında soruşturma açılan devlet başkanı Park'a istifa çağrıları yapılıyordu.Park Geun-hye, "Görev süremin kısaltılması dahil, geleceğimle ilgili her konuyu parlamentonun kararına bırakıyorum" dedi.Park, devlet yönetiminde "iktidar boşluğu ya da kaos yaratmayacak şekilde iktidarın devredilmesine yönelik tedbirler" alındığında, geri çekileceğini söyledi.

Muhalefet: İstifa açıklaması üçkağıtçılık

Cuma günü, ülkenin parlamento üyeleri, Park hakkında dava açılıp açılmayacağıyla ilgili konuşmak üzere toplanacaktı.Güney Kore'nin ana muhalefet partisi Demokratik Parti, Devlet Başkanı Park'ın açıklamasına yanıt vermekte gecikmedi.Demokratik Parti, görevini bırakmak istediğini söyleyen ülkenin devlet başkanı Park Geun-hye'nin "üçkağıtçılık" yaptığını ve suçlamalardan kaçma çabasında olduğunu savundu.Güney Kore Devlet Başkanı hakkındaki skandal nedeniyle ülke çapında gösteriler düzenlendi.Yerel haber ajansı Yonhap, partinin sözcüsü Youn Kwan-suk'ın Park hakkındaki "suçlamaları sürdürecekleri" açıklamasına yer verdi.Youn, "İnsanların asıl istediği, Park'ın en kısa sürede istifa etmesi; olayı sürüncemede bırakması ya da suçu parlamentoya atması değil" dedi.Yüzbinlerce Güney Koreli, ülke çapındaki protestolarda Park'a istifa çağrısı yapmıştı.

2 kez özür dilemiş ama geri adım atmamıştı

Park'la ilgili skandal, gözaltındaki yakın arkadaşı Choi Soon-sil'in hakkındaki gasp iddiaları ve bir dizi suçlama sonrasında ortaya çıkmıştı.Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'nin eski arkadaşı Choi, devlet kademesinde herhangi bir görevi olmamasına rağmen, kendisini cumhurbaşkanının arkadaşı olarak tanıtıp zimmetine 9 milyon dolar geçirmekle suçlanıyor.Choi Soon Sil, yardım kuruluşlarını dolandırmakla suçlanıyor.Choi'nin daha önce kültür ve spor etkinliklerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarını da dolandırıldığı iddia edilirken, Güney Kore yasalarına göre zanlının idam ya da müebbet hapis cezası alması söz konusu olabilir.Park, daha önce suçlamalar nedeniyle iki kez özür dilemiş ve "hakkında çıkan siyasi kriz nedeniyle üzgün olduğunu" söylemişti. Park, buna rağmen geri adım atmayı reddetmişti.Soruşturmayı yürüten yetkililer, Park'ın bu yolsuzluk iddialarında önemli bir rolü olduğunu vurgularken, Devlet Başkanlığı yetkilileri bunun bir "kurgu" olduğunu belirtiyor.


İkinci turda dördüncü madde de kabul edildi

Meclis'te anayasa tasarısı görüşmelerinin ikinci turunda 4. madde de onaylandı. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda 1 yapılacak.

İşte Reina saldırganının polise verdiği ilk ifadesi

Yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişinin ölümüne sebep olan terörist 48 saattir polis tarafından sorgulanıyor. Saldırganın o geceyle ilgili anlattığı bilgilerin tek tek doğruluğu kontrol ediliyor.

Polisler Reina saldırganıyla sohbet ederek teröristi çözmeye çalışıyor

Reina katliamcısının sorgusu sürüyor. Deneyimli polisler saldırganın ifadesi için teröristle konuşmayı sürdürüyor.