Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Meclis'te Anayasa değişikliği teklifinin diğer maddeleri görüşülüyor


TBMM'de anayasa değişiklik teklifinin ilk iki maddesi sabah saatlerinde kabul edilirken, 2 saat önce başlayan oturumda ise 3, 4 ve 5'inci maddeler görüşülecek.

Oturum saat 14.00'te başladı. Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesinden önce CHP ve HDP'nin grup önerileri ele alınıyor.Bugünkü oturumda 3,4 ve 5'inci maddeler görüşülecek.3'üncü madde milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesini öngörüyor.4'üncü madde cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin aynı anda ve 5 yılda bir yapılmasını içeriyor.Bugün görüşülecek  son madde olan 5'inci madde ise Meclis'in görev ve yetkilerine düzenleme getiriyor. Tartışmalara yol açan madde ile bakanlar ve Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisi Meclis'in elinden alınıyor. Bu madde ile ayrıca, Bakanlar Kurulu'na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermesi de yasamanın görev ve yetkileri arasından çıkarılıyor.

İLK 2 MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa değişikliği teklifinin dünkü görüşmeleri sabah saatlerine kadar devam etmişti.Genel Kurulda yapılan ve 484 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, teklifin ilk maddesi 132'ye karşı 347 oyla kabul edilmişti.Oylamada ikisi çekimser, ikisi boş ve bir de geçersiz oy kullanılmıştı.Teklifin ikinci maddesine ise 343 kabul, 133 ret oyu verilmişti. 480 milletvekilinin katıldığı oylamada 343 kabul oyu çıkmıştı. 1 çekimser, 2 boş ve 1 de geçersiz oy çıkmıştı.Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını öngörüyor.


Başbakan Yıldırım Gülen'in iadesi konusunda yeni bir sürece girdik dedi

Münih'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Fırat Kalkanı Harekatı ve DAEŞ, Fethullah Gülen'in iadesi gibi konular hakkında konuştu. Yıldırım, Gülen'in iadesi konusunda yeni bir sürece girildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunanlar bugün hesap verecek

15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast yapmak için iki polisi şehit eden zanlıların davası bugün görülecek.

TSK Fırat Kalkanı Harekatıyla ilgili son dakika açıklaması yaptı

Suriye'nin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri açıklama yaptı