Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Meclis'te Anayasa değişikliği teklifinin diğer maddeleri görüşülüyor


TBMM'de anayasa değişiklik teklifinin ilk iki maddesi sabah saatlerinde kabul edilirken, 2 saat önce başlayan oturumda ise 3, 4 ve 5'inci maddeler görüşülecek.

Oturum saat 14.00'te başladı. Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesinden önce CHP ve HDP'nin grup önerileri ele alınıyor.Bugünkü oturumda 3,4 ve 5'inci maddeler görüşülecek.3'üncü madde milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesini öngörüyor.4'üncü madde cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin aynı anda ve 5 yılda bir yapılmasını içeriyor.Bugün görüşülecek  son madde olan 5'inci madde ise Meclis'in görev ve yetkilerine düzenleme getiriyor. Tartışmalara yol açan madde ile bakanlar ve Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisi Meclis'in elinden alınıyor. Bu madde ile ayrıca, Bakanlar Kurulu'na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermesi de yasamanın görev ve yetkileri arasından çıkarılıyor.

İLK 2 MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa değişikliği teklifinin dünkü görüşmeleri sabah saatlerine kadar devam etmişti.Genel Kurulda yapılan ve 484 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, teklifin ilk maddesi 132'ye karşı 347 oyla kabul edilmişti.Oylamada ikisi çekimser, ikisi boş ve bir de geçersiz oy kullanılmıştı.Teklifin ikinci maddesine ise 343 kabul, 133 ret oyu verilmişti. 480 milletvekilinin katıldığı oylamada 343 kabul oyu çıkmıştı. 1 çekimser, 2 boş ve 1 de geçersiz oy çıkmıştı.Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını öngörüyor.

Londra'da emekli oldu Çeşmede İngiliz bayrağını indirdi Türk bayrağı astı

Çeşme’de Türk bayrağına geçen ilk tekne Kalamisia’nın sahibi Bilgisayar Mühendisi Prof. Dr. Cahit Aybet’e Çeşme Liman Başkanı Nihat Tozman tarafından bir Türk bayrağı hediye edildi.

Eczacıbaşına ait düşen uçakla ilgili flaş gelişme

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düşen Eczacıbaşına ait uçağın, Beylikdüzü'ndeki TV kulesine çarptığı ancak navigasyonda buranın gözükmediği açıklandı

Son dakika KHK yayınlandı 91 kişi ihraç edildi

Yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname ile iki bakanlıktan 91 kişi ihraç edildi