Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Referanduma yönelik protestolar bugün de devam etti

referandum protestosu

16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylamasının sonucunu reddeden protestocular bugün de sokağa döküldü

Protestoların odak noktasında Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) aldığı mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik karar vardı.İstanbul'da Beşiktaş ve Kadıköy protestoların ana noktalarıydı.Kadıköy'de Süreyya operası önünde toplanan protestocular 'Hayır, Buradayız gitmiyoruz' ve 'Hayır, Bitmedi, daha yeni başlıyor' yazılı dövizler taşıdı.

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bir araya gelen yüzlerce kişi de "Hayır kazandık" pankartı taşıdı.

Denizli'de 'Hayır Daha Bitmedi Platformu' üyesi yaklaşık 100 kişi, temsili sandığa üzerinde 'Hayır' yazılı peçeteler atarak YSK'nın kararını protesto etti.

Doğan Haber Ajansı'na (DHA) göre, eylemciler "YSK halka hesap verecek" ve "Şirinler köyünü Gargamel mi yönetsin" yazılı pankartlar taşıdı.

Polis ekipleri, OHAL süresince protesto eylemlerinin izne tabi olduğunu belirterek, eylemcilere dağılmaları uyarısında bulundu.

15 dakika boyunca tepkilerini dile getiren sloganlar atan grup, bir süre alkışlı protestoda bulunduktan sonra dağıldı.

Zonguldak Demokrasi Platformu'nca düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 150 kişi ise, 'Biz kazandık, Zonguldak Hayır'ına sahip çıkıyor' pankartı açtı.Platform adına açıklama yapan Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, "YSK tarafsızlığını yitirmiş, açıkça yasayı çiğnemiştir. Yasa değişmedikçe hangi gerekçe ile olursa olsun, yasaya aykırı hareket etmek suçtur. YSK mühürsüz zarflardan çıkan oyları iptal etmeli, diğer usulsüzlüklerin gereğini yapmalıdır. Bunca şaibeli durumdan sonra daha fazla gerginliğe ve sorunlara yol açmadan, referandum iptal edilmelidir" dedi.

DHA'nın haberine göre, basın açıklaması sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Kalabalık, bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Adana'da gençler, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek protesto gösterisi düzenledi. Mersin'de de protesto gösterisi vardı.

Kaynak: BBC Türkçe

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı

Bu yılın başından bu yana Akdeniz bin 89 sığınmacıya mezar oldu

Uluslararası Göç Örgütü tarafından elde edilen verilere göre bu yılın ilk gününden bu yana bin 89 sığınmacı umuda yolculukta can verdi

Flaş Türkiye'nin kara listeye girmesine sadece 4 sıra kaldı

Sınır Tanımayan Gazetecilerin yayınladığı 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre Türkiye, dünya genelinde 4 sıra daha geriledi ve basın özgürlüğü sıralamasında 155. sırada yer aldı