Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Uzmanlar açıkladı bilgisayar korsanları yeni siber saldırıya hazırlanıyor

siber saldırı

Financial Times gazetesine konuşan siber güvenlik uzmanları korsanların yeni bir siber saldırı hazırlığında olduğunu açıkladı

Gazetenin, altı güvenlik uzmanı ve istihbaratçının verdiği bilgilere dayandırdığı haberine göre bilgisayar korsanları, ABD'li istihbaratçıların siber güvenlikle ilgili önemli verilerini çaldı.

Ulusal Güvenlik Ajansı'nın geliştirdiği ve kod adı Esteem Audit olan bilgisayar korsanlığı aracının, hackerların eline geçtiğini iddia eden uzmanlar, bu kişilerin bunu, yeni ve büyük bir siber saldırı için kullanmaya hazırlandıklarını iddia etti.

Uzmanlar, hackerların çalınan bilgileri yeni bir saldırı için nasıl kullanılabileceklerini, normal internet arama motorları üzerinden girilemeyen, herkesin erişimine açık olmayan 'derin internetteki' forumlarında tartıştıklarını belirtti.

Cuma günü WannaCry adlı fidye yazılımı üzerinden başlatılan siber saldırı, yaklaşık 150 ülkede 200 binden fazla kişiyi etkiledi.

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), Almanya'da demiryolu ulaşım ağı Deutsche Bahn, İspanya'da telekomünikasyon şirketi Telefonica, ABD'de taşıma ve gönderi devi FedRx ve Rusya İçişleri Bakanlığı, dünya çapında etkilenen kurumlar arasında yer alıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Akdeniz yeniden onlarca sığınmacıya mezar oldu

Akdeniz açıklarında sığınmacıları taşıyan ahşap tekne alabora oldu. Olay sonucunda 34 kişi hayatını kaybetti

Eylem hazırlığındaki teröristler etkisiz hale getirildi

TSK tarafından Irak'ın kuzeyinde yer alan Metina'ya düzenlenen hava harekatında eylem hazırlığında olduğu belirlenen 3 terörist etkisiz hale getirildi

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için 20 yıl hapis cezası isteniyor

KHK ile meslekten ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan ve geçtiğimiz gün tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için 20'şer yıl hapis cezası isteniyor