İngiliz basını özetleri, 8 Eylül 2015

İngiliz basını

İngiliz basınında bugün, Türkiye'deki terör olayları ve son olarak Dağlıca'da meydana gelen çatışmada şehit düşen askerler yer alıyor

Daily Telegraph gazetesi, 16 askerin hayatını kaybettiği Dağlıca saldırısıyla ilgili haberinde, PKK’yla savaşın şiddetlenmesinin, Suriye’de IŞİD’e karşı aynı saflarda olması gereken Türkiye’yle Suriyeli Kürt milisler arasında çatışma riskini artırdığını yazdı.
Gazete, Türk savaş uçaklarının, Temmuz’da ateşkesin bozulmasından sonraki en büyük saldırısını düzenleyen PKK’ya Irak’taki hedefleri vurarak karşılık verdiğini, Irak sınırındaki bölgeye helikopterlerle özel birliklerin indirildiğini belirtti.

Haber özetle şöyle:“Türk ordusu 16 askerin hayatını kaybettiğini söylerken PKK’yla bağlantılı bir internet sitesi bu sayıyı 32 olarak verdi. Başbakan Ahmet Davuoğlu, PKK’nın dağlardan temizleneceğini söyledi. Güneydoğu’daki çatışmaların Temmuz’dan bu yana şiddetlenmesiyle bugüne kadar 40 binden fazla insanın öldüğü savaş yeni bir boyut kazandı.”

'Ekonomik bedel'
“Türkiye 2013’te Kürtlerle tarihi bir uzlaşıya varmıştı. 30 yıllık savaşın ardından barışı sağlamak için Kürtlerin haklarını genişletme vaadinde bulunmuştu. Ancak anlaşma bu yıl Türkiye’nin IŞİD politikasına ilişkin karşılıklı suçlamalar yüzünden bozuldu. Iraklı Kürtler IŞİD’e karşı ön saflarda oldu. Gerilim Suriye’de IŞİD’e karşı aynı saflarda olması gereken Türkiye’yle Suriyeli Kürt milisler arasında çatışma riskini artırıyor.”“Türk lirası (dolar karşısında) tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Bu, savaşta Türkiye’nin ödediği ekonomik bedeli gösteriyor.”

Financial Times gazetesi de Dağlıca saldırısıyla ilgili haberinde, Türk savaş uçaklarının PKK hedeflerini vurduğunu aktarıyor.Gazete, bunun ateşkesin bozulmasından sonraki en büyük saldırı olduğuna dikkat çekiyor.Financial Times saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın PKK'nın çok büyük bir bedel ödeyeceğini söylediğini, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Teröristleri dağlardan temizleyeceğiz" dediğini aktarıyor.

'C vitamini kalp için yürümek kadar yararlı'
ABD'de Colorado Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, C vitamini takviyesinin obez kişilerde kalp sağlığı için yürümek kadar yararlı olduğuna işaret ediyor.Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, her gün bir tablettekine eşdeğer C vitamini almak, kalp damar sağlığı açısından düzenli egzersiz yapmak kadar yararlı.Fazla kilolu olan kişilerde damar daraltıcı protein olan Endotelin-1 (ET-1) faaliyeti daha fazla görülüyor.Daralma, damarların değişen kan basıncıyla başetmesini güçleştiriyor.

Bu da kalp damar hastalığı riskini artırıyor.Colarado Üniversitesi'ndeki uzmanlar, üç ay süreyle hareketsiz, kilolu ya da obez 35 yetişkinin kan değerlerini inceledi ve günde 500 miligram C vitamininin ET-1 bağlantılı damar daralmasını yürümek kadar azalttığını tespit etti.

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor