İngiliz basını özetleri, 10 Aralık 2015

ingiliz basını

ABD'de başkanlık yarışı aday adaylarından Cumhuriyetçi Donald Trump'ın Müslümanlara yönelik sözleri İngiliz basınında sıkça işlenen konular arasında yer alıyor

Financial Times'ın ilk sayfasında, ABD'de sınıflar arası nüfus dağılımının, Kasım 2016'da yapılacak başkanlık seçimleri üzerindeki etkisini inceleyen bir makale yer alıyor.Haberin başlığı, "ABD'nin parçalanmış yapısı, Trump'ın Beyaz Saray kampanyasına güç veriyor".ABD'de orta sınıfın yok olmaya başladığı, son 40 yılda ilk kez sayı olarak nüfusun yarısına gerilediği, bunun toplumda bir tepki yarattığı belirtiliyor ve şöyle devam ediliyor:"Yaygın görüş, orta sınıfın daralmasının toplumda bir öfkeye neden olduğu ve bu öfkenin de Trump'ın seçim kampanyasını beslediği yönünde".

'İngiltere'de Trump'a karşı 326 bin imza'

Independent, ABD'de başkanlık yarışının Cumhuriyetçi aday adaylarından Donald Trump'a karşı İngiltere'de başlatılan imza kampanyasının, bir günde (yerel saatle gece 10 itibariyle) 326 bin kişi tarafından imzalandığını bildiriyor.Kampanya, Trump'ın Müslümanlara yönelik sözleriyle aşırılık yaptığı gerekçesiyle İngiltere'ye girişinin engellenmesini hedefliyor.Guardian bu imza sayısıyla, parlamenterlerin öneriyi tartışma gündemine almak zorunda olduğuna dikkat çekrken, Independent konunun parlamento gündemine alınıp alınmamasına gelecek ay karar verileceğini bildiriyor.

İngiltere'de parlamento 100 binin üzerinde imza toplanan kampanyaları tartışmaya açmaya değer buluyor.Tartışmayı başlatan, Trump'ın geçen hafta Kaliforniya eyaletinde yapılan saldırının ardından söylediği "Göçmen veya turist olark ülkeye giriş yapmak isteyen Müslümanlar geçici olarak engellensin" sözleri olmuştu.

Independent'ın haberinde dikkat çeken bir diğer nokta ise, konuyla ilgili bir ankete katılan İngilizlerin dörtte birinin Trump'ın sözlerini desteklemesi...

Times ise Trump'ın sözlerinin, milyarder iş adamının nüfusu Müslüman olan ülkelerdeki yatırımlarına yansıyabilecek olumsuz etkilerine vurgu yapıyor.

Dubai merkezli bir ev dekorasyon ürünleri satan mağazalar zincirinin, Trump'ın ürünlerini Orta Doğu'daki 180 mağazasından çekeceğini açıkladığı belirtiliyor.

'Göçmen krizi İngiltere'yi AB'den çıkmaya zorlayabilir'

Daily Telegraph, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Avrupa Birliği'ndeki göçmen krizinin İngiliz seçmeni korkutabileceği ve hükümete "bizi buradan çıkarın" baskısı yapabileceği uyarısında bulunduğunu duyuruyor.

Haberde 2015 yılında 1 milyon 2 bin göçmenin 28 AB ülkesine sığınma başvurusunda bulunduğu, bu sayının bir önceki yıldan %60 daha fazla olduğu belirtiliyor.Ancak İngiltere Başbakanı'nın, AB ile başlattığı yeni müzakereler kapsamında, AB'den çıkma referandumu planlarını erteleyebileceği yorumu da yapılıyor.Cameron, AB'de kalıp kalmamaya dair referandumu 2016 yılında yapmayı planlıyordu.

Çin'in zenginleşmeden önce yaşlanma riski var'

Financial Times, Dünya Bankası'nın Çin'e çalışma çağındaki nüfusunun (15-64 yaş) giderek azaldığına dair uyarı yaptığını duyuruyor.

Dünya Bankası 2040'ta Çin'in çalışma çağındaki nüfusunun %10 oranında azalacağını tahmin ediyor. Bu, 90 milyon işçinin işgücünden çekilmesi anlamına geliyor.

Çin'in son yıllarda 'tek çocuk politikasını' esnetmeye başlamış olmasının, çalışan nüfustaki düşüşü engellemeye yetmeyeceği belirtiliyor.

Dünya Bankası Çin'e bu düşüşle mücadele için göçmen işçi alma yoluna gidebileceği önerisinde bulunuyor.

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor